Meniu
Prenumerata

penktadienis, birželio 14 d.


ES LĖŠOS LIETUVOS BIUDŽETE
Lietuva iš ES biudžeto kitąmet gaus 2,7 mlrd. eurų
ELTA
Pixabay
Lietuva iš ES biudžeto kitąmet gaus 2,7 mlrd. eurų.

Po intensyvių derybų Europos Parlamentas (EP) ir Europos Sąjungos (ES) Taryba šeštadienį pasiekė sutarimą dėl 2024 metų Europos Sąjungos biudžeto, praneša Finansų ministerija.

Kitų metų Bendrijos biudžeto mokėjimų asignavimai sieks daugiau nei 142 mlrd. eurų. Lietuva iš ES biudžeto kitąmet gaus apie 2,7 mlrd. eurų, o šalies įmoka į bendrą biudžetą sieks beveik 687 mln. eurų.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė pranešime palankiai įvertino galutinį EP ir Tarybos susitarimą, kuriame atsispindi svarbiausi Lietuvos prioritetai.

„Derybose Lietuvai buvo svarbu užtikrinti ne tik pakankamas lėšas sanglaudos politikai ir žemės ūkiui, bet ir humanitarinę paramą Ukrainai. Galima pasidžiaugti, kad Lietuvos, kartu su kitomis bendramintėmis šalimis, pastangomis galutiniame kitų metų ES biudžete atsirado apčiuopiama paramos suma Ukrainai. Be to, pavyko susiderėti dėl papildomų lėšų kariniam mobilumui, transporto infrastruktūrai ir Rytų partnerystės šalims, visų pirma – Moldovai“, – teigė G. Skaistė.

2024 m. Lietuvos biudžete iš ES biudžeto gaunamos lėšos turėtų sudaryti apie 2,7 mlrd. eurų. Daugiausia ES lėšų planuojama gauti iš sanglaudos politikos fondų – 0,7 mlrd. eurų. Ignalinos AE uždarymo programai numatyta 151,9 mln. eurų, žemės ūkiui – 0,9 mlrd. eurų. Lietuvos įmoka į ES biudžetą turėtų siekti 686,9 mln. eurų.

Kitąmet ES biudžeto įsipareigojimai sieks 189,39 mlrd. eurų, o mokėjimai sudarys 142,63 mlrd. eurų. Kaip įprastai ES biudžete didžiausia finansavimo dalis paskirstyta pagrindinėms sritims –sanglaudos politikai (64,7 mlrd. eurų) ir žemės ūkiui (57,34 mlrd. eurų).

Didelį dėmesį 2024 m. ES biudžete numatyta skirti programoms, kurios prisideda prie vidaus rinkos, inovacijų ir skaitmeninio perėjimo (21,49 mlrd. eurų), veikloms skirtoms ES kaimynystės ir išorės veiksmų srityse (16,23 mlrd. eurų).

Iš derybų metu papildomos humanitarinei pagalbai numatytos sumos (250 mln. eurų daugiau, lyginant su pradiniu Europos Komisijos siūlymu) bus finansuojami ne tik Ukrainos, bet ir Artimųjų Rytų regiono poreikiai. Taip pat galutiniame sutarime 50 mln. eurų padidinta suma Rytų partnerystei (visų pirma Moldovai), 30 mln. eurų Europos infrastruktūros tinklų priemonės (angl. Coonecting Europe Facility, CEF) transporto daliai, 10 mln. eurų karinio mobilumo projektams.

Šiemet derybos – išskirtinės, nes vyko 2021–2027 m. ES daugiametės finansinės programos (DFP) vidurio laikotarpio peržiūros kontekste, todėl ES institucijos kartu su sutarimu dėl kitų metų ES biudžeto susitarė, kad DFP peržiūros rezultatai, kai tik dėl jų bus susitarta ES vadovų lygiu, nedelsiant į 2024 m. biudžetą bus perkelti pagal taisomojo biudžeto procedūrą.

2023 11 13 14:35
Spausdinti