Meniu
Prenumerata

antradienis, balandžio 16 d.


PENSIJŲ FONDAI
M. Šiurkus apie užsienio pavydžius: kaip galima panaudoti pensijų fonduose sukauptas lėšas?
BNS
Needpix
Pensijų fonduose sukaupti pinigai (asociatyvi nuotr.).

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalyse pasiimti iš pensijų fondų sukauptas lėšas anksčiau laiko dažniausiai galima dėl sveikatos problemų bei gresiant prarasti būstą, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus.

Taip jis komentavo Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą, kad žmonėms turi būti suteikta galimybė nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių.

„Tokių sąlygų žiūrint į tas pačias ataskaitas OECD (EBPO – BNS) šalyse, tai iš tikrųjų yra skirtingų. Bet dažniausiai tie dalykai yra sveikatos problemos, susijusios su tuo, kad pasikeičia žmogaus galimybės turėti pajamas tokias, kokias jis turėjo. (...) Pavyzdžiui, australai turi tą dalyką, kad jeigu yra nustatyta nepagydoma liga, yra galimybė išsiimti praktiškai visas lėšas“, – LRT radijui antradienį sakė M. Šiurkus.

„Tačiau jeigu yra kitos aplinkybės, pavyzdžiui, tas pats būstas, tai dažniausiai kitose šalyse yra (galimybė išsiimti lėšas – BNS) ne būstui įsigyti, bet tada, kada atsiranda rizika būstą prarasti. Tarkime, (...) išsiskyrė šeima ir mama galbūt turėjo būstą, turi vaikų, bet dabar atsiranda galimybė jį prarasti, o pajamų yra mažiau“, – pridūrė viceministras.

Jo teigimu, vienose šalyse iš pensijų fondų sukauptas lėšas galima pasiimti, kitur – jas pasiskolinti per tam tikrą laiką grąžinant.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė praėjusią savaitę sakė, jog svarbios aplinkybės, leidžiančios nutraukti sutartį, galėtų būti susijusios su sveikatos ar būsto problemomis. Tačiau dėl konkrečių aplinkybių ministrė teigė artimiausiu metu kviesianti pasitarti socialinius partnerius, o siūlomi sprendimai galėtų būti svarstomi jau Seimo pavasario sesijoje.

KT praėjusį ketvirtadienį paskelbė, kad Pensijų kaupimo įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai. Tokia priežastimi teismas nurodo iš esmės pasikeitusias žmogaus gyvenimo aplinkybes, dėl kurių jo kaupimas pensijai tampa itin apsunkintas.

Anot KT, įstatyme turi būti nustatyti ir kiti senatvės pensijų kaupimo specialiuose pensijų fonduose pabaigos atvejai, taip pat ir atvejis, kai pensijų kaupimas nutraukiamas dalyvio iniciatyva, kai yra svarbių priežasčių.

2024 03 12 12:57
Spausdinti