Meniu
Prenumerata

trečiadienis, vasario 28 d.


JAV BANKŲ KRIZĖ
Reitingų agentūros: SVB žlugimas turės tik ribotą poveikį Europos bankams
BNS
Freepik

Per JAV bankų sektorių po „Silicon Valley Bank“ (SVB) žlugimo nuvilniję neramumai greičiausiai turės tik ribotą poveikį Europos bankams, kurių veiklos organizavimas skiriasi nuo amerikietiškųjų kolegų, pareiškė tarptautinės reitingų agentūros „Moody's“ ir „S&P Global“.

Šią savaitę rinkas sukrėtė dviejų JAV regioninių skolintojų – SVB ir „Signature Bank“ – žlugimas, privertęs institucijas imtis priemonių, skirtų užkirsti kelią išplisti griūties užkratui po visą bankų sektorių.

„Moody's“, sumažinusi JAV bankų sektoriaus perspektyvą iš stabilios į neigiamą, teigė, kad Europos bankų struktūra riboja amerikiečių bankų žlugimo poveikį, nes Europos skolintojai centriniuose bankuose laiko didesnę indėlių dalį.

JAV įsikūrusi agentūra pridūrė, kad skolos vertybiniai popieriai sudaro mažesnę Europos bankų balanso dalį, palyginti su amerikietiškųjų institucijų.

„Esminis skirtumas tarp Europos ir JAV sistemų, kuris apribos poveikio plitimą už Atlanto, yra tas, kad Europos bankų obligacijų atsargos yra mažesnės, o jų indėliai stabilesni, nes augo lėčiau“, – sakoma pranešime.

Agentūra pridūrė, kad Anglijos bankas ir Europos Centrinis Bankas užtikrina prieigą prie likvidumo neeilinių situacijų atveju.

Tuo metu „S&P Global Ratings“ teigė, kad Europos bankai, kurių veiklą agentūra stebi, ir palūkanų normos nėra susiję su tokiu pat ekonominiu modeliu ar finansavimo šaltiniais kaip kad JAV bankai, ir pridūrė, jog mažai tikėtina, kad šiuo atveju tiesioginė rizika būtų reikšminga.

Už ekonomiką atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Paolo Gentiloni, Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire'as ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas taip pat suskubo nuraminti rinkas dėl finansų suirutės grėsmės.

Visgi „Moody's“ perspėjo, kad palūkanų normų griežtinimas „greičiausiai vis dar vyks“, o „didėjanti įtampa JAV bankų sistemoje taip pat susilpnins investuotojų pasitikėjimą ir padidins įtampą Europos institucijų finansavimo srityje“.

2023 03 15 10:01
Spausdinti