Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 16 d.


MOKESČIŲ REFORMOS TVIRTINIMAS
Seimo BFK kreipėsi į Lietuvos banką: prašo atlikti ekspertinį mokesčių reformos vertinimą
ELTA
Dainius Labutis/ELTA
Asociatyvi nuotrauka.

Antradienį Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) priėmė sprendimą kreiptis į Lietuvos banką (LB) dėl ekspertinio mokesčių reformos teisinio reguliavimo įvertinimo. Tokio vertinimo praeitą savaitę paprašė Seimo opozicinių frakcijų atstovai.

Numatyta, kad ekspertinė išvadą LB tyrimo centras, įsteigtas kartu su Vilniaus universitetu, turės pateikti iki rugpjūčio 1 d.

Kreipimesi numatyti visi klausimai, kuriuos ekspertinio vertinimo metu prašė atsakyti opozicijos atstovai, taip pat BFK papildomai prašo LB atsakyti į du klausimus – kokį poveikį siūlomi įstatymų pakeitimai turės mokesčių mokėtojų vykdomos veiklos formos pasirinkimui ir mokestinio arbitražo mokėjimui bei kokį poveikį siūlomi pakeitimai turėtų pajamų nelygybės mažinimui.

Kaip praeitą savaitę Eltai teigė Mišrios Seimo narių grupės seniūną Agnė Širinskienė, raštą su prašymu atlikti ekspertinį mokesčių reformos vertinimą, adresuotą parlamento BFK, pasirašė visų mažumos frakcijų atstovai – viso iniciatyvą palaikė 47 politikai.

Parlamentarai prašo įvertinti, kokį poveikį smulkiam ir vidutiniam verslui, viduriniai klasei bei Lietuvos konkurencingumui pasaulyje turės siūlomi mokestiniai pakeitimai. Taip pat siekiama atsakyti į klausimą, ar vykdoma mokesčių pertvarka neskatins atsisakyti individualios veiklos, imtis verslo iškėlimo į aplinkines valstybes arba mokesčių vengimo. Be to, keliamas klausimas, kaip siūlomas reguliavimas atsilieptų regionų plėtrai ir užsienio investicijoms.

Remiantis Seimo statutu, jei į pagrindinį klausimą svarstantį komitetą kreipiasi daugiau nei 29 parlamentarai, šis privalo kreiptis į valstybinius mokslinių tyrimų institutus, aukštąsias mokyklas ar inicijuoti viešą kvietimą ekspertams, prašydamas pateikti numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo išvadą dėl įstatymo projekto. Išvada turi būti pateikiama bent per 10 darbo dienų, tačiau terminas neturėtų būti ilgesnis nei 30 darbo dienų. Ekspertinė išvada yra įstatymo projektą lydintis dokumentas, kuris su kitais teisės aktais pristatomas svarstymų komitetuose ir Seimo posėdyje metu.

Prašo papildomų komitetų apsvarstyti mokesčių reformą iki rugpjūčio 18 d., pirmuosius klausymus numato rugpjūčio 21-23 d.

BFK taip pat kreipėsi į papildomus – Ekonomikos, Kaimo reikalų ir Socialinių reikalų ir darbo – komitetus, su prašymu apsvarstyti mokesčių reformoje numatomus pokyčius iki rugpjūčio 18 d.

Tuo tarpu BFK numato, kad rugpjūčio 3 d. išklausys mokesčių reformos pristatymą, dalyvaujant finansų ministrei, o to paties mėnesio 21-23 d. rengs pirmuosius klausymus, dėl pakete esančio Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pakeitimų.

ELTA primena, kad birželio pabaigoje Seimas po pateikimo pritarė daug diskusijų sukėlusiam mokesčių reformos paketui.

Už Finansų ministerijos pristatytą mokesčių reformos dalį balsavo 72, prieš 31, susilaikė 22 Seimo nariai. Pagrindiniu komitetu svarstysiančiu įstatymo projektus patvirtintas Biudžeto ir finansų komitetas, papildomais – Ekonomikos, Kaimo reikalų ir Socialinių reikalų ir darbo – komitetai. Pataisos į parlamento posėdžių salę grįš rudens sesijos metu.

Vyriausybės teikiamoje mokesčių reformoje numatomi keturi Finansų ministerijos inicijuojami įstatymų pakeitimai bei trys – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Juose – pokyčiai individualia veikla užsiimantiems žmonėms, lengvatų reguliavimas, Nekilnojamo turto mokesčio įstatymo pakeitimai bei minimalios nedarbo socialinio draudimo išmokos nustatymas.

2023 07 04 09:29
Spausdinti