Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, liepos 7 d.


KARANTINAS
V. Šapoka: viena karantino savaitė metinį BVP sumažina 0,5 proc.
BNS

Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą paskelbtas karantinas metinį bendrąjį vidaus produktą (BVP), ekonomistų skaičiavimais, kiekvieną savaitę sumažina apie 0,5 proc., teigia finansų ministras Vilius Šapoka.

„Žinoma, kad neigiamą poveikį mes juntame, ekonomistai skaičiuoja, kad viena savaitė nurėžia apie 0,5 proc. BVP nuo metinio augimo, tai natūralu, kad kuo ilgiau tęsis karantinas, tuo poveikis bus žymiai didesnis“, – antradienį LRT radijui sakė V,. Šapoka.

Pasak jo, jei koronaviruso plitimą Lietuvoje ir Europos Sąjungoje pavyks suvaldyti pirmąjį pusmetį, Lietuvos ekonomikos nuosmukis šiemet bus vienženklis, jei ne – dviženklis.

V. Šapokos teigimu, koronaviruso krizės pasekmių sumažinimui Lietuva naudoja tiek sukauptas rezervų, tiek skolintas lėšas. Pirmadienį pranešta sutartis dėl 1,5 mlrd. eurų paskolų iš tarptautinių finansų institucijų, ketinama leisti euroobligacijas, tai pat skolintis vidaus rinkoje.

„Mes laikomės subalansuotos strategijos, skolinimasis apims obligacijų leidimą vietos rinkoje, paskolų gavimą iš tarptautinių finansinių institucijų ir euroobligacijų išleidimą užsienio rinkose. Vidaus rinkoje ketinama skolintis maždaug iki 2 mlrd. eurų, priminsiu, kad šiemet vidaus rinkoje jau yra pasiskolinta daugiau kaip 0,5 mlrd. eurų“, – teigė ministras.

Pasak jo, Lietuva naudosis ir Europos Sąjungos (ES) institucijų rengiamomis priemonėmis, tačiau dėl daugelio iš jų kol kas dar nėra galutinai sutarta. 

„Kalbant apie ES mechanizmus, iš esmės pagrindinis sprendimas, kuris jau yra priimtas ir taikomas, tai yra Europos Centrinio Banko 750 mlrd. eurų programa, kad būtų užtikrintas finansinis stabilumas. Tai aiškus signalas rinkoms, kad Europos Centrinis Bankas supirkinėja tiek valstybių, tiek bendrovių obligacijas. Tai tikrai raminantis signalas rinkoms“, – sakė V. Šapoka.

Anot jo, taip pat diskutuojama dėl Europos Komisijos siūlomos 100 mlrd. eurų laikinojo nedarbo schemos, Europos investicijų banko (EIB) garantijų schemos smulkioms ir vidutinėms įmonėms, maždaug 400 mlrd. eurų Europos stabilumo mechanizmo, kuris suteiktų galimybę kiekviena iš valstybių narių pasiskolinti apie 2 proc. nuo BVP.

„Dėl visų šių klausimų iki galo nėra sutarta, manau, daugiau atsakymų turėsiu po šį vakarą planuojamo euro zonos finansų ministrų virtualaus susitikimo, kuriame ieškosime atsakymų dėl visų detalių ir bendro sutarimo šitos pandemijos kontekste“, – tvirtino V. Šapoka.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 04 07 09:09
Spausdinti