Vos kalbos pasisuka apie brangius maisto produktus, kaipmat prisimenamos mokesčių lengvatos ir pirštu rodoma į Lenkiją, kurioje pridėtinės vertės mokesčiu (PVM) neapmokestinami pagrindiniai maisto produktai: vaisiai, daržovės, mėsa, pieno ir grūdų gaminiai. Tačiau ekspertai Lietuvai siūlo net nesvarstyti tokio varianto – tai pernelyg brangu, o lengvata naudojasi visi – ir išlaidaujantys pasiturintys gyventojai, ir taupantys varguoliai.
Lenkijoje maisto produktams nulinis PVM tarifas taikomas nuo 2022 m. vasario 1 d. iki, kaip planuojama, šių metų vidurio. Jis valstybės biudžetui kainuos apie 8 mlrd. zlotų (1,7 mlrd. eurų). Lenkijos vyriausybė teigė, kad taip kovoja su infliacija ir Rusijos sukelta krize. Tačiau Europos Komisija sukritikavo tokią pinigų politiką, kad ji neatitinka bloko taisyklių. Lengvatinis PVM negali būti mažesnis nei 5 proc., todėl kitais metais šalis vėl turės taikyti didesnius mokesčius. Ekonomistas Marius Dubnikovas skeptiškai vertina šią priemonę: „Visos tos PVM lengvatos maistui gimė iš pataikavimo liaudžiai. Lenkijoje tas efektas buvo labai trumpas ir vis tiek rinkos sąlygos lemia daug daugiau negu ta lengvata. Tos lengvatos duoda trumpalaikį efektą.“
Ši krizė – ne paskutinė
M. Dubnikovo teigimu, su kiekviena lengvata turime galvoti, kaip uždengti atsiveriančias biudžeto skyles: „Kai nusileidi į nulį, jeigu ir neva laikinai, paskui nėra politinės valios tas lengvatas panaikinti. Lenkijoje tai kažkiek sumažino kainas, bet pandemijos, infliacijos audros nėra paskutinės. Ateis dar viena krizė ir ką tada darysim? Tai tėra pataikavimas sumažinant mokesčius. Jis galiausiai priveda prie to, kad turime skurdų biudžetą, o tada negalime mokėti atlyginimų mokytojams, išmokų pensininkams ir visiems kitiems priklausantiems nuo biudžeto.“