„Pagarba individo laisvei ar kolektyvinei sąmonei, orientacija į altruizmą ar egoizmą – šie pasirinkimai nulems Vakarų demokratijos ateitį“, – teigia Ayn Rand instituto vykdomasis direktorius Yaronas Brookas. Kotryna Tamkutė teiravosi, kas lemia rinkėjų palankumą populistinėms idėjoms ir ką daryti, kad jos nenustelbtų argumentų.
– Kodėl ilgą laiką JAV dominavęs politinis korektiškumas užleido vietą Donaldo Trumpo stiliaus politikai (trampizmui)?
– Visuomenės sąmonėje politinis korektiškumas pirmiausia siejamas su kažkuo varžančiu, ribojančiu galimybę reikšti mintis ir ypač radikalų, kontroversišką požiūrį. Politinis korektiškumas susiformavo kaip politinės kairės diskursas, kai tam tikras problemas siekta užglaistyti ir palikti paraštėse. D. Trumpo iškilimas ir JAV prezidento rinkimai parodė, kad visuomenė pasiryžusi šį diskursą atmesti. Deja, tai tiesiogiai lemia emocinį kalbėjimą, faktų ir argumentacinės logikos atmetimą, skatina pasaulį permąstyti per jausmus. Tai tarsi kviečia išnaudoti žodžio laisvę. Nepatogios problemos turi būti sprendžiamos aiškiai apie jas kalbant. D. Trumpas tai daro žeisdamas žmones. Jo žodžiai persmelkti neapykantos, baimės ir pykčio, grindžiantys ksenofobiją ir pasipriešinimą nusistovėjusioms normoms. Būtent tai mes vadiname populizmu – norą atmesti įsišaknijusį mąstymą, tradicines partijas ir politikos mokslą, politiškai korektišką požiūrį į procesus.
JAV prezidento rinkimai ir „Brexit“ parodė, kad daugybė žmonių jaučiasi atstumti ir nereikalingi. Jie jaučiasi apgauti liberaliosios demokratijos dėl žadėtos ekonominės ir socialinės naudos, nesuprasti ir ignoruojami. Gyventojų nuomone, dėl to kaltas elitas ir intelektualai, kurie nekalba visuomenei suprantama kalba, korupcijos liūne skendintys universitetai ir šališka žiniasklaida. Žmonės jaučiasi nebepriklausantys visuomenei, kultūra nuo jų nutolusi, o ją pavyti per sunku. Būtent tokiu rinkėjų nusivylimu ima naudotis politinės radikalios dešiniosios Vakarų Europos partijos – tai pasitelkė „Brexit“ šalininkai, tą patį akcentuoja ir D. Trumpas.