Jungtinių Amerikos Valstijų statoma muitų siena kelia daug nerimo ir neužtikrintumo dėl pasaulio ekonomikos ateities bei nusistovėjusių prekybos žaidimo taisyklių nykimo. Rusija grūmoja Europai, o Europa, savo ruožtu, priversta kariauti ekonominius karus su Amerika. Daug kas visame tame mato problemą – ir tik problemą. Tačiau kai kurie ekonomistai ir verslininkai kalba ne tik apie problemą, bet ir atsiveriančias galimybes.
Prieš 30 metų vyko gamybos perkėlimas į pigios darbo jėgos šalis, bet per ateinančius 10 metų robotikos ir dirbtinio intelekto proveržiai gali panaikinti šį trečiojo pasaulio šalių pranašumą. Kas vyks toliau? JAV užsidarant muitais, pigi produkcija iš Rytų bandys užpildyti kitą didžiausią Vakarų pasaulio rinką – Europą. Mums gali tekti gintis nuo Kinijos subsidijuojamų gaminių panašiai kaip JAV. Pusiau uždaros JAV ir Europos rinkos spartintų investicijų, paslaugų ir gamybos sugrįžimą iš trečiųjų šalių, stengiantis perkeliamą gamybą maksimaliai robotizuoti bei įdarbinti DI.
Tai reikštų, jog Lietuvai nebereikėtų konkuruoti su milijonais pigių darbo rankų. Nes didžiausią pranašumą įgytų tie regionai, kuriuose bus mažai biurokratijos, mažas gyventojų tankis (tai palankesnės sąlygos įsikurti didžiajai pramonei) ir daug konkurencingos žaliosios energijos. Lietuva, jei tik susimažintų biurokratijos ir toliau vystytų žaliąją energetiką, yra puikus tokios šalies pavyzdys.
Tai ypač svarbu turint omenyje mūsų siekį būti energetiškai ir politiškai nepriklausomiems nuo Rusijos.
Apie tai kalbamės su Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu Vidmantu Janulevičiumi.
JWPLAYER_MAIN:3219