Gamtos pamokos mokykloje
Viktorija Dačinskaitė
Gyvenimiškų reiškinių susiejimas su mokslo teorija vaikams atveria gamtos ir technologijų pasaulį, leidžia geriau suprasti, kaip vyksta įvairūs procesai.
Gamtos mokslų pamokose mūsų šalyje vis daugiau laiko skiriama praktikai. Užuot perrašinėję vadovėliuose įtvirtintas teoremas, vaikai jas tikrina patys: keliauja į žygius, ima mėginius, atlieka biocheminius tyrimus.
Daugiau realios veiklos
Švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius neabejoja, kad gamtos mokslų mokymas šiandien yra kaip niekada svarbus, nes šių sričių specialistų trūksta jau dabar, o ateityje tokia tendencija tik stiprės. Tad svarbu sudominti mokinius šiais iš pirmo žvilgsnio nepaprastais mokslais, kad jie ir baigę mokyklą norėtų juos studijuoti, rinktis su jais susijusią profesiją. „Gamtos reiškinių tyrinėjimas turi būti praktinis, kai suformuluojama problema, atliekami stebėjimai, o mokymasis – ne tik klausymas, bet reali veikla. Gyvenimiškų reiškinių susiejimas su mokslo teorija vaikams atveria gamtos ir technologijų pasaulį, leidžia geriau suprasti, kaip vyksta įvairūs procesai“, – sakė viceministras. Jis pabrėžė, kad ugdymo procese labai svarbu formuoti gilesnį supratimą apie patį dalyką, atskleisti integracinius ryšius, parodyti visumą. Anot jo, mokant gamtos mokslų svarbu „pajungti“ ir neformalųjį švietimą. Tam tikri žingsniai mokyklose žengiami jau dabar. Šiais metais jose pradedama diegti IT programa, pagal kurią IT pradmenų vaikai mokomi jau nuo 1 klasės, taip pat išbandomas ir 5–8 klasėms skirtas integruotas gamtos mokslų kursas. Daugiau galimybių mokytis praktiškai turėtų suteikti Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva didžiuosiuose miestuose ir regionuose steigiami STEAM (angl. science, technology, engineering, art, mathematics) centrai, kuriuose moksleiviai galės geriau praktiškai pažinti gamtos, technologijos, inžinerijos, matematikos ir menų mokslus, o šių dalykų mokytojai gaus realių patarimų ar net praktinės pagalbos, kad jų pamokos taptų dar įdomesnės. Šalies ugdymo įstaigos gali išnaudoti ir aukštųjų mokyklų siūlomas galimybes: Vilniaus Gedimino technikos universiteto STEAM klases, Vilniaus universiteto (VU) įsteigto Vaikų universiteto, taip pat Kauno technologijos universiteto paskaitas, Šiaulių jaunųjų fizikų mokyklą „Fotonas“.Klasė tampa tyrimų laboratorija
Gerų pavyzdžių, kaip gamtos mokslus mokyti praktiškai, netrūksta. Prieš šešerius metus šalies mokyklose pradėtas VU ir aukštųjų technologijų įmonės „Thermo Fisher Scientific Baltics“ projektas „Mobilioji bioklasė“, pasiūlęs mokiniams realiai išmėginti gyvybės mokslus. Taip moksleiviai gali išbandyti tikrus mokslinius prietaisus, tokius kaip spektrofotometrai, automatinės pipetės, ir atlikti modernius gyvybės mokslų eksperimentus, kurie, pavyzdžiui, atskleidžia, kas yra DNR ir kaip ji funkcionuoja. „Mobilioji bioklasė“ gimė pagal Amerikoje ir Vakarų Europoje vykdomų analogiškų ir labai populiarių mokslo sklaidos projektų pavyzdį. Akivaizdu, kad, norint sudominti jaunimą mokslu, paraginti rinktis mokslininko karjerą, būtina parodyti mokslą „iš arti“, tačiau net ir labiausiai pažengusių šalių mokyklos neturi galimybių įsigyti tyrimams reikalingą įrangą“, – pasakojo įmonės komunikacijos vadovas Egidijus Jaseliūnas. 2011 m. bendrovė su VU nusprendė įgyvendinti išskirtinį projektą – „Thermo Fisher Scientific“ universitetui padovanojo modernią, daugiau kaip 40 tūkst. eurų vertės mokslinę įrangą. Taip pat buvo parengta edukacinė programa, kurią sudaro gyvybės mokslų eksperimentai, trumpos mokslo populiarinimo paskaitos, mokymai ir diskusijos.
Pamokos, iš kurių bėgti nesinori
Vis daugiau įdomių eksperimentų į savo pamokas įtraukia ir šalies pedagogai. Viena tokių – Alytaus Jotvingių gimnazijos biologijos mokytoja Lina Rutkauskaitė. Mokykloje ji su ekonomikos, IT, lietuvių kalbos, geografijos mokytojais įgyvendina laisvai pasirenkamo dalyko programą. Jos esmė – lauko tyrinėjimai, kuriais vaikai užsiima kartą ar du per mėnesį. Jie duota gamtos mokslų tema turi parengti tiriamąjį darbą.

Mokymasis per eksperimentus
Kad pamokos būtų dar įdomesnės, šiemet daugiau kaip 700 šalies mokyklų pasieks naujos gamtos ir technologinių mokslų mokymosi priemonės 1–8 klasių mokiniams: gamtos tyrinėjimo rinkiniai, meteorologinės stotelės, diodiniai lazeriai, elektronikos mokomieji rinkiniai, mikroskopai, optikos rinkiniai. Naujoms eksperimentams atlikti reikalingoms priemonėms įsigyti skirta beveik 7 mln. eurų iš valstybės biudžeto ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų.