Meniu
Prenumerata

sekmadienis, liepos 14 d.


EKONOMINIAI KARAI
JAV įvedė 100 proc. tarifus Kinijoje gaminamiems elektromobiliams
ELTA
Scanpix

Jungtinės Valstijos, imdamosi griežtų priemonių importo iš Kinijos atžvilgiu, iš Kinijos importuojamiems elektromobiliams taikomus tarifus didina nuo 25 proc. iki 100 proc., antradienį pranešė Baltieji rūmai.

Be to, JAV vyriausybė įveda naujus arba didina esamus tarifus ir saulės baterijoms, puslaidininkiams, uostų kranams ir tam tikroms medicininėms prekėms, pavyzdžiui, apsauginėms kaukėms.

„Šiandienos pranešimas rodo, kad prezidentas J. Bidenas yra pasirengęs visada rūpinti amerikiečiais darbininkais. Susidūrus su konkurenciją ribojančiomis, nesąžiningomis užsienio šalių praktikomis, prezidentas naudosis visomis reikalingomis priemonėmis, kad apsaugotų Amerikos darbininkus ir pramonę“, – teigiama Baltųjų rūmų pranešime.

Baltųjų rūmų teigimu, šios priemonės yra būtinos todėl, kad Kinija tvindo pasaulio rinkas dirbtinai atpigintomis eksporto prekėmis. JAV prezidentas Joe Bidenas tokį sprendimą priėmė, nepaisydamas siekio stabilizuoti santykius su Pekinu, kalbėdama su žurnalistais pasakė Nacionalinės ekonominės tarybos direktorė Lael Brainard.

Jos teigimu, J. Bidenas dar savo gimtajame Skrentono mieste Pensilvanijoje matė, kas nutinka, kai gamyba perkeliama į kitas šalis, ir būtent todėl jis nori pasirūpinti sąžininga konkurencija.

Apie tai, kad kinų gamintojai turi nesąžiningą pranašumą, perspėjo ir JAV elektromobilių gamintojo „Tesla“ vadovas Elonas Muskas.

Anot JAV vyriausybės, naujosios priemonės turės įtakos importui iš Kinijos, kurio vertė siekia 18 mlrd. JAV dolerių.

Sprendimai buvo priimti po to, kai, pasibaigus įstatymuose nustatytam ketverių metų laikotarpiui, JAV prekybos atstovė Katherine Tai peržiūrėjo šiuo metu galiojančius tarifus.

„Prezidentas J. Bidenas nurodė imtis tolesnių veiksmų, kad neutralizuotume nesąžiningą su technologijų perdavimo susijusią Kinijos Liaudies Respublikos politiką ir praktiką, kuri toliau slegia JAV prekybą ir kenkia Amerikos darbininkams ir įmonėms“, – pranešė K. Tai.

Lapkritį būti perrinktu dar vienai kadencijai sieksiantis J. Bidenas mikroschemų pramonei, infrastruktūrai ir gamybai skyrė dešimtis milijardų dolerių investicijų, nurodoma Baltųjų Rūmų pranešime, ir tai yra naujausias jo sprendimas, kuriuo siekiama padėti JAV bendrovėms.

Tarifų iš Kinijos importuojamoms prekėms per savo ketverių metų kadenciją įvedė J. Bideno pirmtakas Donaldas Trumpas, su kuriuo jam teks susigrumti lapkritį įvyksiančiuose prezidento rinkimuose.

Kinija neigia, kad jos ekonomikos politika yra perteklinė.

„Vadinamoji perteklinių Kinijos pajėgumų problema neegzistuoja nei lyginamųjų pranašumų, nei pasaulinės paklausos atžvilgiu“, – visai neseniai lankydamasis Prancūzijoje sakė Kinijos prezidentas Xi Jinpingas.

Jūras Barauskas (DPA)

2024 05 14 14:59
Spausdinti