Meniu
Prenumerata

antradienis, gruodžio 10 d.


KOMENTARAS
Dovanos į kairę ir į dešinę
Kotryna Tamkutė
Asmeninis archyvas
K. Tamkutė.

Posakis „rinkimų laukiu labiau nei Kalėdų“ ne iš piršto laužtas. Juk dovanos – nepalyginamai didesnės nei tos, kurias paprastai randame po egle. Ne puodelius ir kojines ar saldainių dėžutes šiais metais žadėjo ir į spalį vykusius rinkimus išsiruošusios politinės partijos. Į spalvotą, švelniai šiugždantį popierių jos supakavo didesnes viešąsias išlaidas ir mokesčių lengvatas, rausvais kaspinais aprišo valstybinio komercinio banko ir universalių bazinių pajamų idėjas. Tad ar tikrai Kalėdos – laukiamiausia metų šventė?

IQ redakcija rašo apie verslą, politiką, kultūrą ir kitus svarbiausius visuomenės reiškinius. Mes kuriame kokybišką ir išskirtinį turinį. Kviečiame mus palaikyti prenumeruojant mūsų žurnalą sau ar jums artimiems žmonėms mūsų prenumeratos svetainėje https://prenumeratoriai.lt/. Užsisakiusiems žurnalą metams – visas turinys iq.lt svetainėje nemokamas.

Nepaisant to, kad, kai skaitysite šį komentarą, Seimo rinkimai jau bus pasibaigę, o politinių pažadų dalijimo vajus nusėdęs, dar lauks Vyriausybės programos formavimo procesas. Dalis pažadų, kuriuos partijos kairėje ir dešinėje tada dalijo rinkėjams, dar iki Kalėdų turės tapti realiais įsipareigojimais ir būtinais pasiekti rezultatais. Turint galvoje ir tai, kad kitą daugumą, kaip paprastai Lietuvoje pasitaiko, irgi turėsime koalicinę, Vyriausybę formuosiančios partijos turės realią galimybę atskirti pelus nuo grūdų. Pasiūlyti Lietuvai tuos sprendimus, kurie būtini. Kaip ir dovanos, kurios tikrai reikalingos ir negrąžinamos per dvi savaites nuo įsigijimo dienos arba per kitus rinkimus į Seimą.

Pirmoji dovana – tai kuponas kokybiškai teisėkūrai. Kaip ir visus dovanų kuponus, šį gana lengva įsigyti – tikrai panaudos! Kas gi nenori geresnių, aiškesnių ir savo tikslus atliepiančių įstatymų? Bet dovaną įgyvendinti ir pasiryžti ją priimti – sunku. Visų pirma, dėl to, kad, norint užtikrinti kokybišką teisėkūrą, neužtenka pakeisti vieno ar kito įstatymo, nepakanka net ir vienos srities reformos. Reikia keisti požiūrį ir sutelkti valią įstatymų leidėjams, nustatantiems žmonėms taisykles ir ribojimus, apriboti save. Visiems mums, – ir politikams, – suprasti, kad įstatymais visų problemų neišspręsi ir valdžios institucijos turi atlikti tik būtiniausias funkcijas, užtikrinti tvarką ir stabilumą šalyje.

Ir vis dėlto neįtikėtina, kiek mažai dėmesio partijos, netgi didžiosios, rinkimų metu skyrė tiesioginiam savo veiklos barui.

Ir vis dėlto neįtikėtina, kiek mažai dėmesio partijos, netgi didžiosios, rinkimų metu skyrė tiesioginiam savo veiklos barui. Apie įstatymų infliaciją ir devalvuotą kokybę, polinkį spręsti kiekvieną problemą vis nauju teisės aktu, numatyti teisės akto bankroto procedūrą, įgyvendinti stebėseną jos, su tam tikromis išlygomis, kalbėjo tik puse lūpų. O juk būtent teisėkūra taps pagrindine Seimo nario veikla.

Kitame dovanų kupone partijos tikrai įrašys investicijų skatinimą ir verslui palankios aplinkos kūrimą – investuoti į komunikacijas, kelius, elektros linijas, tiesti pagalbos ranką įmonėms, palydėti besikuriančius verslus, skatinti konkrečius sektorius, rūpintis eksporto didinimu, inovacijų plėtra. Dalis partijų vienose rinkimų programų dalyse glostė ir mylavo smulkųjį ir vidutinį verslą, kitose jau kaltino įmones godumu, kritikavo rinką ir jos veikimą.

Partijų retorika per rinkimus yra svarbus signalas vietos ir užsienio investuotojams. Pagal tai galima numatyti, ar verslas bus vertinamas kaip šalies gerovės pagrindas, ar bus siekiama kryptingai didinti konkurencingumą, ar Lietuvą rinksis užsienio investuotojai, ar jos į užjūrio šalis neiškeis vietiniai?

Šią dovaną norisi patikslinti – žadėkite tik tai, ką iš tikrųjų galima padaryti. Tai ugdyti supratimą, kad įmonėms reikia ne vedžiojimo už rankos, bet kokybiškų ir greitų viešųjų paslaugų, valdžios institucijų ir privačios iniciatyvos bendradarbiavimo kuriant vertę. Taip pat, pavyzdžiui, nusiteikimo tokias iniciatyvas kaip žaliasis koridorius įgyvendinti visoms investicijoms – jeigu didelei įmonei įmanoma per tris dienas suteikti statybos leidimą arba atleisti ją nuo detaliojo plano rengimo, tai turėtų būti galima ir nedideliam šeimos verslui. Džiugina tai, jog daugelis partijų vienu ar kitu būdu sutaria, kad investicijos iš pelno nebūtų apmokestintos – svarbu, kad tai būtų padaryta sklandžiai ir be perteklinių reguliavimų.

*****susije*****

Sprendimai dėl atskyrimo to, ką iš tiesų gali padaryti valdžia, ir nuo ko reikėtų susilaikyti, svarbūs ne tik įmonėms. Partijų rinkimų programose aptikome ir tokius siūlymus, kaip universalių bazinių pajamų, trumpesnės darbo savaitės už tą patį atlygį įgyvendinimas ir valstybinio banko idėja. Visos jos – utopinės, ignoruojančios du paprasčiausius faktus: ištekliai yra riboti, o vertę galima sukurti tik produktyvia veikla. Priešingu atveju padariniai ekonomikai gali būti nepakeliami, o noras visus apipilti pigiais pinigais veikiau vestų prie skurdo.

Dovana, kurią jei ne Kalėdų, tai bent kitos kadencijos pradžios proga rinkėjams galėtų įteikti naujoji dauguma, – tai įsipareigojimas susitvarkyti savo pareigas ir atsakomybes, brėžti valdžios ribas ir susilaikyti nuo čia slypinčių pagundų. Tai gali padaryti bet kuri politinė dauguma, o koalicinės vyriausybės formatas neabejotinai leis iš visų partijų į būsimos Vyriausybės programą surinkti geriausias idėjas ir imtis jas įgyvendinti. O mums teliks sekti, ar dovanų kupono galiojimo data dar nepraėjo.

Kotryna Tamkutė yra Lietuvos laisvosios rinkos instituto komunikacijos vadovė

2024 11 14 06:45
Spausdinti