Meniu
Prenumerata

sekmadienis, balandžio 13 d.


KOMENTARAS
ES gynybos stiprinimo plano spragos
Evaldas Labanauskas
Asmeninis archyvas
E. Labanauskas.

Europa pagaliau atsibudo ir ėmėsi rimtai ginkluotis, o militarizacija jau nebe keiksmažodis, o prioritetas – taip optimistai tikriausiai įvertino kovo mėnesį komisaro Andriaus Kubiliaus pristatytą baltąją knygą dėl Europos gynybos ir net 800 mlrd. eurų planą ginkluotei įsigyti, kuriam ES lyderiai per Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimą pritarė. Tačiau neskubėkime džiaugtis.

IQ redakcija rašo apie verslą, politiką, kultūrą ir kitus svarbiausius visuomenės reiškinius. Mes kuriame kokybišką ir išskirtinį turinį. Kviečiame mus palaikyti prenumeruojant mūsų žurnalą sau ar jums artimiems žmonėms mūsų prenumeratos svetainėje https://prenumeratoriai.lt/. Užsisakiusiems žurnalą metams – visas turinys iq.lt svetainėje nemokamas.

Visų pirma, pats plano, kuris iš pradžių buvo pavadintas „ReArm“ („Persiginkluoti“), pavadinimas buvo papildytas. EVT susitikimo metu socialistas Ispanijos premjeras Pedro Sánchezas ir kraštutinei dešinei priskiriama Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni pareiškė, kad „persiginkluoti“ gali sukelti tam tikrus dirgiklius ES piliečiams. Todėl Europos Komisija nuo šiol planą vadins „Readiness 2030“ („Parengtis 2030“) – nuoroda į datą, iki kurios Rusija, kaip skelbia įvairios žvalgybos tarnybos, galėtų turėti reikiamų pajėgumų pradėti puolimą prieš ES ar NATO.

„Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi“, – sako lietuviška patarlė. Bet šiuo atveju retorika yra svarbi. Plano pervadinimas dar kartą įrodo, kad žodis „ginklavimasis“ – vis dar tabu Europoje. Įdomu, kad viena Europos Komisijos (EK) idėjų yra pritraukti privatų kapitalą investicijoms į gynybą. Pastaruosius tris dešimtmečius investicijos į ginklus buvo laikomos blogo tono ženklu, galinčiu smarkiai atsiliepti bet kokio banko ar investicinio fondo reputacijai. Todėl įdomu, kaip tą nuostatą Briuselis ketina keisti, jei pats bijo vartoti sąvoką „persiginklavimas“.

2025 04 09 06:45
Spausdinti