Meniu
Prenumerata

trečiadienis, balandžio 16 d.


KOMENTARAS
JAV muitų tarifų pokyčiai sukėlė audringas investuotojų reakcijas: to neišvengė ir grūdų rinka
Justas Eimontas
Asmeninis archyvas
J. Eimontas.

Praėjusią savaitę situaciją pasaulio rinkose neišvengiamai sujaukė JAV muitų tarifų pokyčiai, kurie keitėsi praktiškai kasdien. Šios audros neapleido ir grūdų rinkos. Todėl itin daug dėmesio sulaukė naujienos iš kitapus Atlanto. Didesnių tarifų įvedimai, kai kurių atšaukimai ir sustabdymai vertė investuotojus blaškytis bei karštligiškai ieškoti atsakymų į jiems svarbius klausimus.

Europos finansų rinkos patyrė kardinalius nuosmukius, o „Brent“ naftos kaina per dvi savaites smuko aštuntadaliu – iki 64,76 JAV dolerių už barelį. Kainos krytį paskatino ir OPEC sprendimas didinti naftos gavybą.

Pokyčiai finansų rinkose pastebimai sustiprino eurą ir susilpnino JAV dolerį: EUR/USD kursas išaugo iki 1,13610. Tai atsiliepė ir MATIF biržos kainoms: kviečių kaina smuktelėjo nežymiai, iki 218,25 eurų už toną. Šie pokyčiai neišvengiamai suteikė konkurencinį pranašumą JAV žemės ūkio produkcijai.

Rinkų dėmesys – pagrindinėms kultūroms

Investuotojų dėmesį patraukė ir JAV Žemės ūkio departamento (USDA) bei Brazilijos nacionalinės tiekimo įmonės (CONAB) paskelbtos ataskaitos. USDA paskelbta informacija apie kukurūzų ir sojų pupelių pasėlių plotus JAV nors ir nebuvo reikšminga, rinkos dalyvių lūkesčius tenkino, o esminių kainos korekcijų neįvyko. Tačiau kviečių pasėlių skaičiai buvo mažesni negu tikėtasi, todėl CBOT biržos kaina paaugo.

USDA taip pat pasidalijo derliaus prognozėmis, remiantis kuriomis, didesnio kviečių derliaus tikimasi tiek JAV, tiek Kanadoje ir Rusijoje. Tačiau mažesnio derliaus tikimasi pietiniame pusrutulyje: jį paveiks sausra Australijoje ir nepalankios oro sąlygos Argentinoje. Turimais duomenimis, prognozuojamas derlius sieks 774,4 mln. tonų, eksporto apimtys – 209 mln. tonų, arba 3 mln. tonų mažiau.

USDA prognozuoja ir didesnį kviečių suvartojimą, kuris sieks 769,2 mln. tonų. Dėl didėjančios maisto paklausos ir augančio gyvulininkystės sektoriaus tikimasi didesnio grūdų vartojimo Indijoje ir Kinijoje. Tačiau mažesnio kviečių suvartojimo tikimasi Europos Sąjungoje – dėl besitraukiančios gyvulininkystės sektoriaus paklausos.

Tuo metu situacija kukurūzų rinkoje – kiek kitokia. Balandžio mėnesio ataskaitoje derliaus prognozės – nežymiai didesnės: tikimasi 1,21 mln. tonų derliaus. Tačiau jį didins Brazilija ir Argentina, kai JAV kukurūzų užaugins mažiau. Esminis pokyčių veiksnys – besikeičiančios oro sąlygos.

Tiek kviečių, tiek ir kukurūzų vartojimą didins Indija ir Kinija, kai ES jį mažins. Ataskaitoje tikimasi eksporto didėjimo – iki 200 mln. tonų, o jų daugiau eksportuos Brazilija ir Argentina. JAV eksporto apimtis mažins, tačiau ne dėl muitų tarifų pokyčių.

Didesnio derliaus tikimasi ir sojų pupelių laukuose Brazilijoje bei Argentinoje, JAV tikimasi mažesnio prieaugio. Bendros derliaus prognozės – didesnės nei mėnesiu anksčiau ir sieks 386 mln. tonų. Tačiau eksportas, prognozuojama, augs nežymiai – iki 99 mln. tonų.

Didesnio sojų pupelių vartojimo ketinama sulaukti Kinijoje ir Indijoje, o ES vartojimo apimtis mažins. Abiem atvejais esminį vaidmenį vaidina besikeičianti situacija gyvulininkystės sektoriuje.

Justas Eimontas yra AB „Linas Agro“ Grūdinių kultūrų pirkimo vadovas

2025 04 14 12:58
Spausdinti