
Pirmą kartą NATO būstinėje Briuselyje vasario viduryje apsilankęs JAV gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas pareiškė, kad „NATO turi būti stipresnė, labiau žudanti jėga, o ne diplomatinis klubas“. Daugelis šiuose žodžiuose įžvelgė tradicinį Vašingtono raginimą stiprinti sąjungininkų gynybą, bet tai gali būti ir užuomina, kad pačiai organizacijai reikia reformuotis. Ypač prisimenant Elono Musko vykdomas efektyvinimo ir biurokratijos mažinimo reformas (nors ir prieštaringai vertinamas) Jungtinėse Valstijose, kurios kartu su Vokietija yra didžiausios mokėtojos į Aljanso biudžetą (15,88 proc. visų įplaukų).
IQ redakcija rašo apie verslą, politiką, kultūrą ir kitus svarbiausius visuomenės reiškinius. Mes kuriame kokybišką ir išskirtinį turinį. Kviečiame mus palaikyti prenumeruojant mūsų žurnalą sau ar jums artimiems žmonėms mūsų prenumeratos svetainėje https://prenumeratoriai.lt/. Užsisakiusiems žurnalą metams – visas turinys iq.lt svetainėje nemokamas.
Kai prieš kelerius metus vienas aukštas NATO pareigūnas mestelėjo, kad Aljanse yra daugiau biurokratijos nei kitame Briuselio gale įsikūrusiose ES institucijose, gerokai nustebau – juk būtent ES yra priimta laikyti biurokratizmo, neefektyvumo etalonu. Deja, laikui bėgant teko suprasti, kad pareigūno pastaba buvo teisinga ir NATO organizacija per taikos dešimtmečius virto didžiule biurokratine mašina, o dalis jos veiklų, už kurias moka sąjungininkai, labai pritemptai susijusios su „žudančia“ gynyba.
Ir tai matyti plika akimi iš išorės. Ar žinote, kad NATO darė (-o) savo medų, t. y. augino (-a) bites? „NATO bičių aviliai yra platesnės NATO būstinės ekologizavimo iniciatyvos dalis“, – rašoma oficialiame pranešime. Tai atspindi tam tikras ankstesnes madas, kaip ir, tarkime, NATO Klimato kaitos kompetencijos centras.
Net dirbantys Aljanse nelabai supranta, ką veikia NATO Moterų, taikos ir saugumo skyrius su lyties patarėjais, Integralumo stiprinimo NATO programa ar NATO lyčių perspektyvų komitetas.
NATO taip pat yra įvairių išorinių programų finansuotoja: nuo tam tikros žiniasklaidos iki lyčių, klimato ir saugumo projektų. Kiekvienas projektas gali gauti nuo 5 iki 15 tūkst. eurų Aljanso paramos.
Juokingiausia (o gal graudžiausia), kad NATO kuruoja (apmoka) paskyras rusų kalba „X“ ir „Facebook“ (iki neseniai), platformose, kurios yra uždraustos Rusijoje.
Ir nepamirškime, kad visą šią veiklą NATO turi kažkas „nušviesti, pristatyti visuomenei“, todėl tam yra didžiulis Viešosios diplomatijos skyrius. Jis informaciją pateikia net keturiomis kalbomis: anglų, prancūzų, rusų ir ukrainiečių. T. y. didelė dalis dokumentų, kalbų, susitikimų verčiama net į keturias kalbas ir platinama per atskirus socialinės medijos kanalus, nors visa komunikacija NATO vyksta anglų kalba.
Juokingiausia (o gal graudžiausia), kad NATO kuruoja (apmoka) paskyras rusų kalba „X“ ir „Facebook“ (iki neseniai), platformose, kurios yra uždraustos Rusijoje, ką ir kalbėti apie tai, kad su šia agresore visi Aljanso santykiai nutraukti ir ji oficialiai įvardinta kaip priešas. Žinant tai, jau nestebina kalbos, kad NATO planuoja transliuoti socialinėse medijose ir arabiškai ar dar kokia kita kalba. Duokite pinigų, o išleisti tikrai surasime kaip.
Čia tik iš išorės į akis krintantys NATO lėšų panaudojimo pavyzdžiai ir kalbama tik apie civilinę Aljanso struktūrą, kuriai sąjungininkai šiemet skyrė 483,3 mln. eurų (visas 2025 m. biudžetas yra 4,6 mlrd. eurų). Kaip sako gerai Aljanso vidinius koridorius pažįstantys, būtų galima trečdaliu sumažinti struktūrą, etatus bei kartu išlaidas ir niekas nepastebėtų skirtumo. Tai, imant vien civilinį NATO sektorių, sutaupytų 160 mln. eurų per metus, arba 320 tūkst. FPV dronų Ukrainai.
Taip, taikos metu, kai, Emmanuelio Macrono žodžiais, „NATO smegenys buvo mirusios“, galbūt buvo galima auginti bites. Tačiau dabar Aljanso generalinis sekretorius Markas Rutte ne kartą teigė, kad reikia pereiti prie „karo mąstysenos“, ragindamas sąjungininkus didinti išlaidas gynybai. Todėl peržiūrėti kai kurias NATO veiklas ir išlaidas joms yra būtina, kad būtų koncentruojamasi į tiesiogines gynybos funkcijas.
*****susije*****
Sunku abejoti, kad tokį klausimą anksčiau ar vėliau gali iškelti naujoji JAV administracija. Jau pirmąją kadenciją Donaldui Trumpui kilo klausimų dėl amerikiečių ir kitų sąjungininkų pinigų išleidimo NATO. 2017 m. per iškilmingą naujosios NATO būstinės atidarymą jis dviprasmiškai pabrėžė: „Nė karto nepaklausiau, kiek kainuoja naujoji NATO būstinė. Atsisakau tai daryti.“ NATO būstinė kainavo 1,2 mlrd. eurų, bet dabar vėl vietos neužtenka ir planuojama plėstis, didinti, perstatyti.
Nuo pirmos savo antrosios kadencijos dienos D. Trumpas su E. Musku avangarde pradėjo didžiulę JAV biurokratijos mažinimo reformą bei įvairių anksčiau madingų įtraukties, klimato ir panašių išlaidų atsisakymo vajų. Tai nevyksta labai sklandžiai ir gaunama daug kritikos, tačiau anksčiau ar vėliau NATO turėtų sulaukti pasiūlymo užsisakyti à la E. Musko Vyriausybės efektyvumo departamento (DOGE) paslaugų.
Evaldas Labanauskas yra IQ biuro Briuselyje vadovas