Meniu
Prenumerata

sekmadienis, rugsėjo 15 d.


S. Skvernelio pergalė prezidento rinkimuose – didžiausia grėsmė R. Karbauskiui
Ovidijus Lukošius

Visus šių metų rinkimus žadėjęs laimėti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šeimininkas Ramūnas Karbauskis jau suklupo per pirmuosius – savivaldybių ir merų rinkimuose valstiečiai pasirodė neblogai, bet tai tikrai ne pergalė. Kitų rinkimų rezultatai bus dar nepalankesni, bent jau pačiam R. Karbauskiui.

Tiesa, Europos Parlamento rinkimuose valstiečiai galės skelbti pergalę net ir tuo atveju, jei pralaimės Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams, o gal net ir socialdemokratams. Jokios abejonės, LVŽS gaus bent du mandatus, ir net toks apgailėtinas rezultatas jų pozicijas pagerintų dvigubai. Bet mandatų gali būti ir daugiau.

Tačiau svarbiausiuose – prezidento – rinkimuose R. Karbauskio laukia vien nesėkmės, kad ir koks jų scenarijus susiklostytų. O S. Skvernelio pergalė valstiečių lyderiui yra pats blogiausias rezultatas.

Pirmas scenarijus: Saulius Skvernelis pralaimi pirmajame ture ir netenka premjero posto. Desperatiškas R. Karbauskio bandymas sutelkti rinkėjus grasinant, kad S. Skvernelio sutriuškinimo atveju jis sugriaus valdančiąją koaliciją bei vis dar populiarų premjerą sugrąžins į Seimą, valstiečiams turės neigiamų pasekmių ne tik artimiausioje, bet ir tolimesnėje ateityje.

R. Karbauskis, S. Skvernelis ir kompanija per pastaruosius pustrečių metų iš peties padirbėjo skaldydami visuomenę, tad toks drastiškas veiksmas ir valdančiųjų sukelta politinė suirutė populiarumo taškų jiems neuždirbs. O jei ir pavyktų paskelbti pirmalaikius rinkimus, valstiečiai juose prarastų daugiau nei gavo 2016-aisiais. Jų populiarumas aptrupėjo, daugelis stebuklingai ir atsitiktinai į Seimą patekusių vienmandatininkų liko Kultūros komiteto pirmininko marionetėmis, tad jų rinkėjai ant to paties grėblio dar kartą nelips. Į aktyvią politiką sugrįžęs Viktoras Uspaskichas ir per prezidento rinkimų kampaniją daug dėmesio susižėręs Naglis Puteikis irgi rinksis valstiečių rėmėjų balsus.

Dar viena grėsmė – vidiniai nesutarimai valstiečių frakcijoje. R. Karbauskis su frakcijos nariais kol kas elgiasi kaip su baudžiauninkais, o jo stiliui jau atvirai prieštaraujantys Viktoras Panckietis ar Rima Baškienė gali tikėtis įtakingo S. Skvernelio paramos. Katapulta iš Gedimino pr. 11 į Seimo rūmus sugrąžintas ambicingas premjeras nebus paklusnus vasalas.

Antras scenarijus: S. Skvernelis pralaimi, bet lieka premjeru. Tai saugiausias variantas R. Karbauskiui, iš esmės neturėsiantis neigiamų pasekmių. Paties R. Karbauskio reputacija arti dugno, tad dar vienas demagogijos pliūpsnis netrukus bus pamirštas. Tačiau tai reiškia, kad R. Karbauskis svarbiausių šiemet rinkimų nelaimės.

Trečias scenarijus: S. Skvernelis laimi prezidento rinkimus. Toks likimo posūkis būtų išsigelbėjimas S. Skverneliui, bet pražūtis R. Karbauskiui. Prieš NATO ir ES agitavęs kolūkio pirmininko sūnus, įtartinų verslo ryšių Rusijoje turinčio „Agrokoncerno“ savininkas, Gretos ir keletą kitų skandalų sukėlęs vienas nepopuliariausių šalies politikų nėra tas asmuo, nuo kurio priklausomas norėtų likti S. Skvernelis. „Lizinginis premjeras“ padarytų viską, kad netaptų „lizinginiu prezidentu“. Jei taptų prezidentu, nuo pirmos dienos S. Skvernelis pradėtų ruoštis rinkimams antrai kadencijai po penkerių metų, o R. Karbauskis iš karto taptų didžiausia jo problema.

R. Karbauskio laukia dar didesni nuostoliai 2020-ųjų Seimo rinkimuose. Su Agne Širinskiene, Aurelijumi Veryga ir Stasiu Jakeliūnu, bet be S. Skvernelio sėkme juose turbūt netiki net pats R. Karbauskis. Kad ir ką jis kalbėtų.

Ovidijus Lukošius yra Alfa.lt ir IQ vyriausiasis redaktorius

2019 05 08 16:19
Spausdinti