Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, liepos 25 d.


ĮVERTINIMAS
Pasaulinį pripažinimą pelnė Lietuvos fotografo nuotraukos, darytos mobiliuoju telefonu
IQ
Asmeninis archyvas
Ričardas Jarmalavičius.

Mobiliosios fotografijos Oskarams šiemet nominuotos net trys žinomo Lietuvos fotomenininko, komunikacijos konsultanto Ričardo Jarmalavičiaus nuotraukos, paaiškėjo paskelbus pasaulinio konkurso iPhone Photography Awards“ rezultatus.

Tarp prestižinio konkurso finalininkų pateko ir specialius „Honorable Mention“ apdovanojimus pelnė juodai baltos R. Jarmalavičiaus nuotraukos, darytos „iPhone“ telefonu, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Nuo šiol R. Jarmalavičiaus kolekcijoje yra jau penki šio konkurso įvertinimai. Ankstesnės nominacijos pelnytos 2021 ir 2019 metais.

Autoritetinga tarptautinė komisija nugalėtojus rinko iš šimtų tūkstančių nuotraukų, atkeliavusių iš daugiau kaip 140 pasaulio šalių.

R. Jarmalavičius yra vienintelis Baltijos šalių fotografas, kurio darbai šiemet buvo apdovanoti.

Konkurso Žmonių kategorijoje specialiu apdovanojimu įvertinta R. Jarmalavičiaus nuotrauka „Knyga“, padaryta autoriaus pamėgtame Katalonijos pajūrio kaimelyje. Tirštai saulėta diena atrodo truks amžinai. Pasak fotografo, tik vienas žilas vyriškis su knyga rankose akivaizdžiai yra kitur, toli. Pasipuošęs baltais marškiniais, tarsi pasimatyme su prarasta jaunystės meile.

Ričardas Jarmalavičius
„Knyga“. Calella de Palafrugell, Ispanija, 2022. iPhone 12 Pro Max.

Tarp geriausių Gyvenimo būdo kategorijoje išrinkta nuotrauka „Vasaros pažadas“, kurioje įamžinta naujo gyvenimo pradžią žadėjusi 2018-ųjų vasara Barselonoje. Tik atvykusios seserys Kornelija ir Dorotėja su mama įsikūrė prie baseino ant viešbučio stogo. Tai buvo vasara, kuri neturėjo baigtis, sako fotomenininkas.

Ričardas Jarmalavičius
„Vasaros pažadas“. Barselona, Ispanija, 2018. iPhone X.

Gyvūnų kategorijoje „Honorable Mention“ apdovanojimą pelnė nuotrauka „Kaimynai“. Ankstyvas rytas nuošaliame Ebros deltos kaimelyje Ispanijoje, visi dar miega, girdisi tik vėjas ir paukščių ulbėjimas. Ir vienišu praeiviu susidomėję kaimynų šunys, kurie loti pradėjo tik man nutolstant, pasakoja autorius.

Ričardas Jarmalavičius
„Kaimynai“. Poblenou del Delta, Ispanija, 2017. iPhone 7 Plus.

„Visos mano nuotraukos yra labai asmeninės - jos atvirai pasakoja mano gyvenimo istoriją, tiesiogiai kadre arba už jo. Tai tarsi leidimas žiūrovui slapta pavartyti mano dienoraštį. Ir didžiausią malonumą jaučiu, kai žmonės mano nuotraukose mato savo istorijas. Nes man gera nuotrauka yra ne atvaizdas, o veidrodis. Veidrodis, kuriame kiekvienas mato savo jausmus, prisiminimus, lūkesčius, savo gyvenimą“, - sako R. Jarmalavičius.

Nuo 2007 m. vykstantys „iPhone Photography Awards“ apdovanojimai dėl visuotinai pripažinto statuso vadinami mobiliosios fotografijos Oskarais. Konkursui teikiamos nuotraukos gali būti darytos ir apdorotos tik su „iPhone“ ar „iPad“ įrenginiais ir juose esančiomis programėlėmis.

Mobiliuoju telefonu darytomis juodai baltomis nuotraukomis išgarsėjusio R. Jarmalavičiaus kūryba yra įvertinta jau daugiau kaip 70 tarptautinių apdovanojimų, publikuotos „National Geographic“, „Vogue“, „Amateur Photographer“, „Black & White Magazine“, „Photo“, kitose pasaulio žiniasklaidos priemonėse, eksponuotos parodose Prancūzijoje, Vengrijoje, Slovakijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje.

Pernai paskelbtuose mobiliosios fotografijos reitinguose „World's Top Mobile Photographer“ R. Jarmalavičius pripažintas šeštuoju visame pasaulyje ir pirmuoju Lietuvoje. Autorius net du kartus pelnė Metų fotografo titulą pasauliniame fotografijos konkurse „Hotshoe Black & White Photography Awards“ – 2018 ir 2016 metais.

Fotografas pripažįsta, kad nuotraukose atsispindintį jo savitą žvilgsnį į gyvenimą suformavo vaikystė vaikų globos namuose, tarnyba sovietų armijoje, saugant kalinius Rusijos Šiaurėje, turtinga žurnalistinė patirtis, knygos ir spalvingas asmeninis gyvenimas.

R. Jarmalavičius yra baigęs žurnalistiką ir fotožurnalistiką Vilniaus universitete, daug metų dirbo žurnalistu ir redaktoriumi įvairiose žiniasklaidos priemonėse, dabar vadovauja savo įkurtai strateginės komunikacijos kompanijai „Publicum“, yra pasaulinės „Havas“ komunikacijos grupės partneris Baltijos šalyse.

Daugiau R. Jarmalavičiaus nuotraukų rasite jo Instagramo profilyje.

R. Jarmalavičiaus kūrybiniai pasiekimai:

2023 08 07 15:31
Spausdinti