Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, liepos 25 d.


ENERGETIKA
D. Kreivys su ES kolegomis bandys spręsti dujų kainų problemą
BNS
Paulius Peleckis/BNS
D. Kreivys.

Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiams praėjusią savaitę paraginus Bendrijos energetikos ministrus bei Europos Komisiją pateikti konkrečius sprendimus dėl laikinų elektros gamybai naudojamų dujų kainų lubų, energetikos ministras Dainius Kreivys kartu su kitais ministrais antradienį gali bandyti spręsti tokį politikų uždavinį.

D. Kreivys dalyvaus Liuksemburge vykstančiame ES transporto, telekomunikacijų ir energetikos ministrų tarybos posėdyje.

ES šalių lyderiai praėjusį penktadienį paragino Komisiją ir Bendrijos energetikos ministrus pateikti konkrečius sprendimus dėl dujų, naudojamų elektros gamybai, kainų lubų, įskaitant kaštų ir naudos analizę, taip pat dėl laikino dinaminio kainų dujoms koridoriaus.

Bendrijos lyderiams iš esmės sutarus įvesti dujų kainų lubas bei riboti jų kainas didmeninėje prekyboje, prezidentas Gitanas Nausėda tai pavadino didžiausiu žingsniu pirmyn. Pasak jo, tai yra „politinis signalas“ ES energetikos ministrams, kurie „pamėgins rasti labai konkrečiu turiniu užpildančius sprendimus“.

Vis dėlto BNS kalbinti ekspertai mano, jog Komisija antradienio tarybai konkrečių pasiūlymų dėl kainų lubų dar nebus parengusi, tačiau neatmetama, kad apie tai ministrai diskutuos.

Komisija ministrams antradienį pristatys praėjusią savaitę pateiktus savo pasiūlymus, kaip didinti solidarumą geriau koordinuojant dujų pirkimą, vykstant tarpvalstybiniams dujų mainams ir nustatant patikimus kainų indeksus – ministrai šiais klausimais apsikeis nuomonėmis.

Komisija praėjusį antradienį pasiūlė ES šalims narėms bendrai pirkti dujas, riboti kainas TTF dujų biržoje, toliau mažinti dujų paklausą bei naujas skaidraus infrastruktūros naudojimo ir solidarumo priemones. EK taip pat pasiūlė iki kitų metų kovo sukurti naują suskystintų gamtinių dujų kainų indeksą.

Ministrai taip pat diskutuos dėl dujų iš atsinaujinančių energijos išteklių, dujų ir vandenilio vidaus rinkos direktyvos ir reglamento pasiūlymų bei sieks susitarti dėl Pastatų energetinio naudingumo direktyvos peržiūros. Pastarieji pasiūlymai yra sudėtinė klimato plano „Fit for 55“ dalis – juo siekiama, kad iki 2050-ųjų žemynas taptų neutralus klimato atžvilgiu.

Lietuva pristatys informaciją apie branduolinės saugos Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje užtikrinimo pagal ES pripažintus saugos lygius svarbą.

2022 10 25 08:38
Spausdinti