Meniu
Prenumerata

penktadienis, liepos 12 d.


DUJOS
Europoje dujų kainos nukrito iki žemiausio lygio nuo karo Ukrainoje pradžios
BNS
Martynas Vidzbelis/BNS

Europoje didmeninės gamtinių dujų kainos pirmadienį nukrito iki žemiausio lygio nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, dėl kurio pernai dujos buvo pabrangusios iki rekordinių aukštumų.

Švelni žiema iki šiol leido šalims išnaudoti mažiau sukauptų dujų atsargų, paruoštų prognozuojant, kad sumažės tiekimas iš Rusijos, kuri prieš karą buvo pagrindinė Europos tiekėja.

Nyderlandų ateities sandorių biržoje TTF dujų kainos kovą buvo pasiekusios 345 eurus už megavatvalandę (MWh). Rugpjūtį kaina vis dar siekė 342 eurus.

Visgi nuo to laiko kainos krito ir pirmadienį siekė 73 eurus – 50 proc. mažiau nei prieš mėnesį ir mažiausiai nuo vasario 21 dienos, likus kelioms dienoms iki karo pradžios.

Rusijos energetikos milžinės „Gazprom“ dujų eksportas į Europos Sąjungą ir Šveicariją pernai sumažėjo 55 proc., pirmadienį pranešė bendrovė.

Europa anksčiau buvo pagrindinė „Gazprom“ eksporto rinka, tačiau tiekimas buvo smarkiai sumažintas dėl sankcijų, įvestų Maskvai po Rusijos puolimo Ukrainoje 2022 metais.

Prasidėjus karui, Europos šalys suskubo pildyti dujų saugyklas ir pradėjo kampanijas, siekdamos paskatinti vartotojus taupyti energiją žiemos metu.

Europos šalių saugyklų užpildymo lygis pirmadienį siekė 83 proc., o tai sumažino poreikį pirkti daugiau dujų.

Siekdama sumažinti savo priklausomybę nuo Rusijos tiekimo, ES stengėsi rasti naujų gamtinių dujų šaltinių.

ES šalys taip pat priėmė mechanizmą, skirtą gamtinių dujų kainoms apriboti, tačiau analitikai teigia, kad tai greičiausiai turės tik ribotą poveikį mažinant įmonių ir namų ūkių mokesčius.

Ekspertai perspėjo, kad šaltis vis dar gali paskatinti dujų kainų kilimą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas taip pat gali sukelti daugiau šurmulio rinkose.

„Jis galėtų siųsti mažiau (dujų), bet taip pat galėtų siųsti daugiau į tam tikras vietas, tikėdamasis suskaldyti Europos šalis“, – mano energijos rinkos analitikas Thierry Brosas.

Europai šią vasarą bus sunku papildyti atsargas, jei negaus 30 mlrd. kubinių metrų rusiškų dujų, pažymėjo analitikas.

„Kainos gali vėl kilti“, – mano jis.

T. Brosas pridūrė, kad Europa yra geriau pasirengusi nei 2022 metų sausį, kai saugyklos buvo užpildytos tik 54 procentais.

Konkurencija tarp Europos ir Azijos dėl suskystintų gamtinių dujų importo taip pat gali padidinti kainas, prognozuoja Nicolas de Warrenas (Nikolas de Vorenas), daugiausia energijos suvartojančių Prancūzijos pramonės šakų asociacijos prezidentas.

2023 01 03 12:30
Spausdinti