Meniu
Prenumerata

šeštadienis, vasario 24 d.


ENERGETIKA
Lietuvos energetikos sektoriaus transformaciją modeliuos Lietuvos ir JAV mokslininkai
BNS
Pixabay

Lietuvos energetikos sektoriaus transformaciją modeliuos Lietuvos ir Jungtinių Valstijų mokslininkai bei energetikos specialistai, antradienį pranešė Energetikos ministerija.

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) ir JAV Nacionalinė atsinaujinančios energetikos laboratorija pirmadienį Denveryje pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, pagal kurį didžiausios pasaulyje atsinaujinančios energetikos laboratorijos mokslininkai kartu su LEA parengs Lietuvos energetikos sektoriaus transformacijos studiją, šaliai pereinant prie 100 proc. atsinaujinančios energetikos.

Studijos pagrindu bus rengiama trečioji Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategija po 2030-ųjų metų. Ją tikimasi patvirtinti 2024 metų pradžioje.

„Žengiant link 100 proc. atsinaujinančios energetikos ir siekiant dekarbonizuoti pramonę, mums reikės daugiau nei tris kartus padidinti atsinaujinančios energetikos generacijos apimtis Lietuvoje. Tai didelis iššūkis valstybei, kuri šiandien du trečdalius elektros energijos vis dar importuoja“, – sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.

LEA ir JAV laboratorija bendradarbiaudamos per artimiausius kelerius metus atliks visa apimantį Lietuvos energetikos sektoriaus vertinimą ir parengs transformacijos kompiuterinį modelį.

Pagal modelį paruošti scenarijai numatys ekonomiškai efektyviausius ir pažangiausius būdus pasiekti šį tikslą. Modelis bus rengiamas įvertinus elektros generacijos šaltinių plėtrą ir jų integravimą, transporto, pramonės ir kitų sektorių elektrifikaciją, elektros biržos modelio įtaką, vandenilio ir žaliųjų dujų panaudojimą ir į kitus aspektus.

Rengiant studiją bus renkami, paruošiami ir modeliuojami visos Lietuvos energetikos sistemos duomenys – tam planuojama įtraukti Lietuvos energetikos sektoriaus įmones, šios srities mokslininkus bei socialinius ekonominius partnerius.

Studija taip pat įvertins ir kitus atsinaujinančios energetikos plėtros aspektus. Pavyzdžiui, naudojant įvairius duomenis – išmetamų kietųjų oro dalelių pasklidimą, pramonės įmonių lokaciją, vyraujančias vėjo kryptis, gyventojų sergamumą, gyvenimo trukmę, susirgimų pobūdį – studija galės įvertinti, kokį poveikį dėl žaliosios energijos plėtros sumažėjusi oro tarša turės gyventojų sveikatai ir gyvenimo kokybei, bei kokia to finansinė išraiška šalies sveikatos apsaugos sistemai ir individualiai.

Analogišką energetikos sektoriaus perėjimo nuo iškastinio kuro prie 100 proc. atsinaujinančios energetikos modelį JAV energetikos departamentui pavaldi laboratorija yra parengusi Los Andželo miestui, ir jis jau pradėtas praktiškai įgyvendinti.

„Bendradarbiavimas su daug patirties atsinaujinančios energetikos tyrimų srityje turinčia JAV tyrimų laboratorija padės ne tik stiprinti abipusius ryšius, bet ir reikšmingai prisidės prie Lietuvos energetikos agentūros tarptautiškumo skatinimo ir analitinių gebėjimų bei mokslinių kompetencijų stiprinimo, taip sudarant galimybes Lietuvoje formuoti įrodymais grįstą valstybės politiką energetikos sektoriuje,“ – teigė LEA direktorius Virgilijus Poderys.

Susitarimas tarp Lietuvos ir JAV agentūrų pasirašytas įgyvendinant liepą Energetikos ministerijos su JAV Energetikos departamentu pasirašytą memorandumą dėl bendradarbiavimo energetikos srityje remiant Lietuvos energetinį saugumą.

Lietuva iki 2030 metų planuoja turėti 9 GW instaliuotos atsinaujinančiosios energijos galios. Daugiau nei 90 proc. energijos poreikio tuomet bus pagaminama iš atsinaujinančių energetikos išteklių.

2022 11 01 12:35
Spausdinti