Meniu
Prenumerata

sekmadienis, vasario 25 d.


ENERGIJA
„Litgrid“: elektros gamyba ir vartojimas bus skaičiuojami 15 min. periodais
ELTA
Needpix.com
Elektros stulpai.

Šiais metais bus pradėtos taikyti naujos sutartys dėl elektros energijos perdavimo paslaugų, kurias sudaro rinkos dalyviai kartu su „Litgrid“, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriumi. Vienas svarbiausių pokyčių yra tai, kad elektros gamyba ir vartojimas nebebus skaičiuojami valandos, o 15 minučių intervalais.

„Prie naujo, trumpesnio laiko vieneto pereina visa Europos elektros rinka. Pagrindinė to priežastis – vis didesnis atsinaujinančių energijos išteklių gamybos vaidmuo elektros sistemoje. Trumpesnis periodas operatoriams padės efektyviau balansuoti vėjo ir saulės gamybą, kuri yra nepastovi ir priklauso nuo oro sąlygų, o tinklų naudotojams leis lanksčiau išnaudoti savo turimus gamybos resursus. Pokyčiai bus daromi palaipsniui, pradedant nuo gamybos ir vartojimo apskaitos, o jau kitąmet elektros kainas turėtume matyti nebe įprastais valandos, bet 15 minučių periodais“, – pranešime sakė „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento vadovas Donatas Matelionis.

Naujas elektros energijos perdavimo paslaugų sutarties standartines sąlygas sausį suderino Valstybinė energijos reguliavimo taryba.

Elektros energijos perdavimo paslaugų sutarčių pokyčiai įsigalios gegužės 1 d., nuo tada bus pradedamas duomenų surinkimas ir valdymas 15 min. periodais.

Balansavimo paslaugos, prekyba biržoje ir atsiskaitymas už disbalansą prie trumpesnių periodų pereis vėliau šiemet ir kitų metų pradžioje.

Laiko vieneto keitimu įgyvendinamos Europos Komisijos priimtų balansavimo gairių nuostatos.

Be laiko vieneto keitimo, naujose elektros energijos perdavimo paslaugų sutartyse numatytos atsinaujinančių išteklių elektrinių ribojimų taisyklės, apskaitos pokyčiai prie vieno taško prijungtiems gamintojams.

2024 01 19 10:27
Spausdinti