Meniu
Prenumerata

trečiadienis, kovo 22 d.


INFRAGARSO BANGOS
Suomių mokslininkai: vėjo jėgainių triukšmas žmonių sveikatai nepavojingas
BNS
Pixabay
Vėjo jėgainė.

Vėjo jėgainių skleidžiami žemo dažnio, žmonėms negirdimi virpesiai žmonių sveikatai nekenkia, nors yra išplitę nuogąstavimai, kad ši vibracija gali sukelti nemalonių simptomų, rodo pirmadienį Suomijoje paskelbta studija.

Jau anksčiau atlikus virtinę tyrimų buvo padaryta išvada, jog vėjo turbinų keliamas girdimasis triukšmas sveikatai didelio poveikio nedaro, bet gali būti įkyrus ir trikdyti netoliese gyvenančių žmonių miegą. Šįkart per dvejus metus Suomijos vyriausybės užsakymu vykdytą tyrimą buvo aiškinamasi, kokį poveikį sukelia vėjo jėgainių skleidžiamas infragarsas – žemo dažnio virpesiai, kurių žmogaus ausis negirdi.

Daugelyje šalių žmonės su infragarso bangomis siedavo įvairius sveikatos sutrikimus, pradedant galvos skausmu ir pykinimu, baigiant spengimu ausyse ir širdies bei kraujagyslių ligomis, sakė tyrėjai. Mokslininkai rengė apklausas, taip pat naudojo garso įrašus ir laboratorinius tyrimus, tyrinėdami galimą poveikį žmonių, gyvenančių iki 20 km atstumu nuo vėjo jėgainių, sveikatai.

Vis dėlto gauti rezultatai „nepalaiko prielaidos, jog infragarsas yra nemalonius pojūčius keliantis turbinų garso elementas, pažymėjo tyrėjai. „Labiau tikėtina, kad šiuos simptomus sukelia kiti veiksniai, pavyzdžiui, tikėjimas, kad pasireikš simptomai“, – pridūrė studijos autoriai.

Per tyrimus taip pat nerasta jokių įrodymų, kad vėjo jėgainių skleidžiami virpesiai kaip nors veikia širdies darbą, sakoma ataskaitoje. Vėjo jėgainės gali būti vieni pigiausių atsinaujinančios energijos šaltinių, o pastaraisiais mėnesiais jų buvo labai daug pastatyta, be kita ko, Kinijoje, JAV ir Brazilijoje.

Europos Sąjungoje vėjo jėgainės pagamina 15 proc. elektros energijos, rodo 2019 metų tyrimas, atliktas šio sektoriaus organizacijos „WindEurope“. Bendrijoje vėjo energetika labiausiai išvystyta Danijoje, Airijoje ir Portugalijoje.

Tuo metu oponentai sako, kad vėjo elektrinės, galinčios būti iki 140 m aukščio, darko kraštovaizdį ir neigiamai veikia arti jų gyvenančių žmonių sveikatą ir gerovę.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 06 22 15:58
Spausdinti