Meniu
Prenumerata

penktadienis, kovo 1 d.


ENERGETIKA
V. Poderys: nenustebčiau, kad elektros tiekėjai ir toliau mažintų fiksuotus tarifus
BNS
Pexels

Sausį visiems nepriklausomiems elektros tiekėjams sumažinus fiksuotų planų kainas, Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovas Virgilijus Poderys sako, jog vartotojai gali tikėtis jų tolesnio mažėjimo.

„Visos tendencijos rodo ir aš visiškai nenustebčiau, kad už kelių savaičių matytume eilinį (fiksuotų tarifų – BNS) pamažinimą“, – BNS teigė V. Poderys.

Vis dėlto, jo nuomone, tiekėjų sprendimas mažinti tarifus priklausys nuo to, ar esant aukštoms didmeninėms kainoms įmonės buvo patyrusios nuostolių.

„Čia tik jie patys žino, bet aš nežinau, ar jie nėra sukaupę nuostolio už praėjusius laikotarpius, kai būdavo nustatoma gana nedidelė fiksuota kaina, o didmenoje ji šoko į padanges. Ar jie nenorės atmušti to nuostolio?“, – svarstė LEA vadovas.

LEA duomenimis, sausį, palyginti su gruodžiu, „Ignitis“ fiksuotų planų kainas vidutiniškai sumažino 11 centų už kilovatvalandę (24 proc.), „Enefit“ – 6 centais (15 proc.), „Elektrum Lietuva“ – 3 centais (7,5 proc.).

Sausio 17 dienos duomenimis, vienos laiko zonos „Elektrum Lietuvos“ kaina (36 mėnesių plano) siekė 34,91 cento, „Enefit“ (36 mėnesių) – 33,96 cento, o „Ignitis“ (24 mėnesių) – 34,2 cento.

Pasak V. Poderio, nepriklausomų tiekėjų sprendimą sumažinti fiksuotus tarifus galėjo lemti didmeninių kainų nuosmukis, nulemtas itin didelio gamtinių dujų kainos smukimo.

„Sakyčiau, kad visų pirma didmeninių kainų sumažėjimas yra labai ryškus. Jeigu pažiūrėtume pastarųjų dviejų savaičių kainą (biržoje – BNS), ji svyruoja apie 90 eurų už megavatvalandę, kai gruodžio mėnesį vidutinė kaina buvo 264 eurai“, – teigė V. Poderys.

„Dujos nukrito iki žemesnio lygio negu buvo prieš metus, prieš karą. Ir iš paskos elektros kaina taip pat yra žemesniame lygmenyje nei kad buvo prieš karą tokiu metu. (...) Manyčiau, kad dėl to taip elgiasi nepriklausomi tiekėjai“, – kalbėjo LEA vadovas.

Elektros kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos zonoje pirmąją šių metų savaitę siekė 106,06 euro už megavatvalandę (MWh), o praėjusią savaitę ji sumažėjo iki 82,83 euro. Tuo metu vidutinė gruodžio elektros kaina biržoje Lietuvoje buvo 264,28 euro.

Vis dėlto nepriklausomų elektros tiekėjų atstovai anksčiau yra teigę, jog atsižvelgiant į kainų svyravimo rizikas, vartotojams siūloma fiksuota kaina negali iš karto mažėti krentant kainai biržoje.

Anot V. Poderio, elektros kainas, o kartu ir nepriklausomų tiekėjų siūlomus fiksuotus tarifus artimiausiu metu lems orai bei gamtinių dujų kainos.

„Tos elektros kainos labai įkyriai seka dujų kainas, o šios yra priklausomos nuo oro temperatūros. Jeigu neįprastai šilta žiema išsilaikys iki kovo, tai, be abejo, tas kainų mažėjimas turėtų tęstis“, – teigė V. Poderys.

„Jeigu staiga užeitų koks šalčio liežuvis į Vakarų Europą (...), tai, be abejo, dujų kainos šoktų į viršų, o kartu ir elektros kainos“, – pridūrė jis.

Didmeninės dujų kainos Europoje pastarosiomis dienomis nukrito iki 2021 metų lapkritį buvusio lygio. Nyderlandų TTF prekybos taške ICE biržoje vasario ateities sandorių kaina ketvirtadienio pavakarę buvo 61 euras už MWh, kai pernai rugpjūčio antroje pusėje vieno mėnesio ateities sandorių kaina buvo pasiekusi beveik 342 eurų rekordą.

2023 01 20 09:36
Spausdinti