Meniu
Prenumerata

antradienis, vasario 7 d.

Temos
TALIBANO SUGRĮŽIMAS
Slaptas afganų gyvenimas
Penkios istorijos iš šalies, atsidūrusios ties riba. Jas užrašė Ruhullahas Khapalwakas ir Andrew Northas. Daugiau nei prieš metus Talibanui perėmus Afganistano
The Economist
PASAULIS 2023. JAV
JAV judėjimas už teisę rinktis mokyklą įgauna pagreitį
Apie 90 proc. JAV moksleivių lanko valstybines mokyklas. Netrukus tai gali pasikeisti. Greta prieštaringesnių pastangų uždrausti kritinę rasių teoriją ir priversti transseksualius vaikus varžytis sporto rungtyse pagal gimtąją lytį vis didesnį pagreitį įgauna kitas judėjimas – už teisę rinktis mokyklą. Per pastaruosius dvejus metus 17 valstijų uždraudė mokyklose dėstyti kritinę rasės teoriją, o 18 įvedė griežtas taisykles transseksualams sportininkams. Tačiau 22 valstijos 2021 m. sukūrė arba išplėtė mokyklų pasirinkimo programas.
Aktualijos
ŠVIETIMAS
Švietimo atstovai: kartelė dešimtokams – per žema, svarbūs ir asmeniniai pasiekimai
Seime kelią skinantis Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos iniciatyvai įvesti privalomus patikrinimus dešimtokams, ketvirtokams ir aštuntokams, kai kurie švietimo sistemos dalyviai mato rizikų nustatant pernelyg mažą patikrinimų kartelę.
Aktualijos
ŠVIETIMAS
Vyriausybė siūlo profesinio mokymo pokyčius: daugiau galimybių įsitraukti verslui
Vyriausybė siūlo pokyčius profesiniame mokyme: profesinėms mokyklos būtų suteikiama daugiau laisvės spręsti dėl mokinių priėmimo, verslui – daugiau galimybių tiesiogiai įsitraukti į specialistų rengimą.
Aktualijos
ŠVIETIMAS
Kitų metų švietimo biudžetas bus puse milijardo didesnis
Švietimo, mokslo ir sporto sritims kitąmet numatyta skirti 430 mln. eurų daugiau negu šiemet, daugiau kaip pusė šių lėšų teks švietimo ir mokslo darbuotojų atlyginimams didinti, trečiadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Aktualijos
ŠVIETIMAS
G. Alroey: tėvų į vaikus investuotas laikas visada svarbesnis
Haifos universiteto Izraelyje rektorius prof. Guras Alroey žino sprendimą, kaip Lietuvai įveikti matematikos krizę. Mat vos prieš dešimtmetį Izraelio švietimo sistema sprendė tą patį uždavinį: kaip priversti vaikus pamėgti matematiką ir motyvuoti jos mokančius mokytojus. Agnei Žemaitytei jis atskleidė, kad sprendimas pasirodė neįtikėtinai paprastas.
Aktualijos
ŠVIETIMAS
Iššūkis švietimo sistemai: stinga pagalbos specialiųjų ugdymo poreikių vaikams
Lietuvos savivaldybių asociacija įspėja, jog mokykloms iškelta užduotis iki kitų metų rugsėjo įgyvendinti įtraukųjį ugdymą gali likti tik deklaratyviu siekiu, nes trūksta specialistų.
Aktualijos
ŠVIETIMO SISTEMA
NŠA vadovė apie prastus matematikos egzaminų rezultatus: tai sisteminė problema
Blogus matematikos brandos egzamino rezultatus šiemet lėmė senos sisteminės problemos, sako Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) agentūros vadovė Rūta Krasauskienė. „Iš pokalbių
IQ Tema
ŠVIETIMAS
Klasės draugai: kaip Lietuvos mokykloms sekasi priimti naujokus ukrainiečius?
Išskyrus daugelį Vilniuje ir dar keletą švietimo įstaigų kitose šalies vietovėse, Lietuvoje mokyklų klasės kasmet tuštėjo. Daugiau nebe. Balandžio pabaigoje Lietuvoje buvo registruota daugiau nei 50 tūkst. Ukrainos pabėgėlių, iš jų – beveik 20 tūkst. nepilnamečių.
The Economist
PASAULIS 2022. JAV
Mokyklų tuštėjimo metas: vargu ar mokinių skaičiai JAV valstybinėse mokyklose grįš į įprastą lygį
Dėl COVID-19 mokinių skaičius valstybinėse mokyklose smuko labiausiai nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. XX a. 5-ojo dešimtmečio pradžioje daug vyresniųjų klasių mokinių išvyko į mūšio lauką arba stojo prie darbo. Bet šįkart neaišku, kur dingo dalis trūkstamų mokinių, o daug jų taip ir negrįš į klases.
Aktualijos
ŠVIETIMAS
Susipykę su skaičiais: kodėl mokiniai nemoka matematikos?
„Dukart du – keturi, tamsta proto neturi!“ – ši vaikų skaičiuotė tampa ir matematikos žinių iliustracija Kasmet matematikos egzamino nelaiko arba
Aktualijos
ŠVIETIMAS
J. Šiugždinienė: galimybės tapti mokytojais liberalizuojamos dėl rizikų jų pritrūkti
Švietimo ministrė Jurgita Šiugždinienė sako liberalizuojanti galimybes tapti mokytojais dėl augančios rizikos, kad pedagogų šalyje gali pritrūkti.
Aktualijos
ŠVIETIMAS
Ministerija siūlo palaipsniui naikinti jungiamąsias klases, stambinti mažąsias mokyklas
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) siūlo palaipsniui naikinti jungiamąsias bei mažas klases mokyklose, jau nuo kitų metų jungti būtų leidžiama tik pradinukų klases.
Aktualijos
ŠVIETIMAS
Švietimo ministerija siekia per dvejus metus parengti 800 naujų mokytojų
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siekia per dvejus metus parengti 800 naujų mokytojų ir užtikrinti, kad šalyje nebūtų juntamas pedagogų trūkumas, ypač prioritetinių sričių.
ŽYMA
ŠVIETIMAS