Meniu
Prenumerata

trečiadienis, kovo 22 d.

Kultūra
SKAITYTOJŲ KLUBAS
Kas vyksta kovidinės kartos kūne ir sieloje
Ką tik į leidyklą išlydėtoje knygoje „Ką padarėme savo vaikams“ Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas imasi sudėtingos užduoties rašyti apie tai, kas labai karšta ir vyksta dabar, – kaip COVID-19 pandemija veikia pačią pažeidžiamiausią grupę – vaikus ir paauglius. Jų lūpomis gydytojas pasakoja, kas iš tiesų vyksta kovidinės kartos kūne ir sieloje.
Temos
ASMENYBĖ
Laiškas nuo vandenyno
Žinia apie pelnytą Nacionalinę premiją Saulių Šaltenį pasiekė tradiciškai žiemojantį Ispanijoje. Tuo pat metu Lietuvoje pasirodė ir pirmieji naujausio jo romano „Geležiniai gyvatės kiaušiniai“ egzemplioriai. Viktorijai Vitkauskaitei neliko nieko kita, tik siųsti laišką rašytojui ir laukti atsakymo. O šis į elektroninio pašto dėžutę įkrito dvelkdamas labai šalteniška laisve, subrandinta išmintimi ir vandenynu.
Kultūra
Paraštės. DUK rašytojams
Nori to rašytojas ar ne, bet, pasirodžius naujai jo knygai ar paskyrus jam kokią premiją, jis kuriam laikui tampa viešu asmeniu.
Kultūra
R. Baltušytė: „Tėvo dienoraščiuose kai kurie žmonės ir įvykiai liko nutylėti“
Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleistame pirmajame Juozo Baltušio dienoraščių tome tilpo penkeri jo gyvenimo metai. Knyga atskleidžia ne tik asmeninio rašytojo gyvenimo niuansus, vertinimus, nuomones, bet ir nepagražintą sovietinę tikrovę. Garsaus prozininko dukra, žurnalistė Rita Baltušytė su Viktorija Vitkauskaite kalbėjosi apie tai, kas tuose tekstuose liko įrašyta, o kas – praleista.
Kultūra
T. Vaiseta: „Mitus apie psichiatrijos ligoninę sugriovė buvę pacientai“
Istoriko, rašytojo Tomo Vaisetos monografijoje „Vasarnamis“ pirmą kartą tyrinėjama ne tik Vilniaus psichiatrijos ligoninės istorija, bet ir apskritai sovietmečio psichiatrijos Lietuvoje tema. Kokias išankstines nuostatas griauna naujas žvilgsnis į neseną praeitį, su knygos autoriumi kalbėjosi Viktorija Vitkauskaitė.
Kultūra
R. Menasse: „Skaitantys pasaulinę literatūrą yra pasaulio piliečiai“
Briuselio institucijų kasdienybę romane „Sostinė“ Robertas Menasse piešia šmaikščiai ir ironiškai. Bet pats yra absoliutus vieningos ES šalininkas, didžiausia mūsų dienų rykšte laikantis nacionalizmą. Su rašytoju IQ kultūros redaktorė Viktorija Vitkauskaitė kalbėjosi apie tapatybę, literatūrą ir Aušvicą.
Kultūra
R. Jacobsenas: „Labiausiai redaguojamas kūrinys yra vaikystė“
„Neregimieji“ ir „Balta jūra“ – dvi lietuviškai išverstos norvegų rašytojo Roy Jacobseno trilogijos dalys, atveriančios atšiaurią Bariojos salos kasdienybę ir šiurkštų tenykščių žmonių gyvenimo grožį. Apie dingusį pasaulį ir pokyčius visuomenėje su Vilniaus knygų mugės svečiu kalbėjosi IQ kultūros redaktorė Viktorija Vitkauskaitė.
Kultūra
A. Lightmanas: „Nesugebėdami sustoti žudome savo kūrybingumą“
Nors dar mokykloje daugeliui tenka pasirinkti arba humanitarinių, arba tiksliųjų bei gamtos mokslų sritį, amerikiečių fizikui ir rašytojui Alanui Lightmanui rinktis nesinorėjo. Apie šių dviejų sričių skirtumus ir panašumus literatūros festivalio „Vilniaus lapai“ svečias pasakojo Laurai Čiginskaitei.
Kultūra
Mirė amerikiečių literatūros milžinas Philipas Rothas
Eidamas 86-uosius metus mirė romanistas Philipas Rothas, buvęs tarp dominuojančių XX amžiaus antrosios pusės amerikiečių literatūros jėgų, praneša JAV žiniasklaida.
Kultūra
Paskelbtas Nobelio literatūros premijos laureatas
Šių metų Nobelio literatūros premijos laureatu tapo rašytojas ir scenaristas Kazuo Ishiguro.
Aktualijos
Be valios būti savimi
1940 m. vasarą Lietuvai Stalino saulę parvežę rašytojai ir kiti literatai klusniai tarnavo totalitarinės ideologijos politikai. Bet ne visi.
ŽYMA
RAŠYTOJAS