Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, rugsėjo 19 d.


Kultūra
OKUPACIJŲ IR LAISVĖS KOVŲ MUZIEJUS
JAV sostinėje – paroda apie Lietuvos kovą dėl laisvės
Kovo 15 d. Vašingtone (JAV), Komunizmo aukų muziejuje, atidaryta Vilniaus Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus rengta paroda „Nuo sovietinės raudonos vėliavos iki Lietuvos trispalvės: 50 kovos už laisvę metų“ (angl. „From the Soviet Red Flag to the Lithuanian Tricolor: 50 Years of Struggle for Freedom”). Tai pirmas kartas, kai šis JAV muziejus rengia parodą komunizmo ir laisvės kovų tematika iš Lietuvos.
Komentarai
RIMTI REIKALAI
Traumingų metų traumingų (satyra)
Sovietmečiu gyventi buvo paprasčiau, nes nebuvo psichologų, koučerių, influencerių ir visų kitų psichonautų, kurie šiais laikais iš ekranų lenda neatsargiems vartotojams tiesiai į dūšią. Rodos, paskolos išmokėtos, namas pastatytas, medis ir sūnus – ten, kur jiems priklauso. Vos viena koja atsiduri komforto zonoje, pradedi raustis kaip visateisis Vakarų kultūros adeptas po kultūrinius klodus, archetipus, kolektyvinę pasąmonę, froidus, nyčes ir koršunovus – atrandi, kad pasaulis yra baisus. Ypač tas vidinis.
IQ Tema
VISUOTINĖ TRAUMA
Lietuvai sovietmetis – gili visuotinė trauma, kurios žaizdas vėl pravėrė karas Ukrainoje
„Visos patirtos traumos palieka pėdsakus, kurie gali būti didžiulio masto – mūsų istorijoje ir kultūroje – arba mažesnio arčiau mūsų
IQ Tema
PO ANTROJO PASAULINIO KARO
J. Stalinui panorėjus: kaip Kaliningradas tapo SSRS forpostu Baltijos jūros regione
Rytprūsiai, pakliuvę ant Antrojo pasaulinio karo nugalėtojų grobio stalo, nustojo egzistuoti, o gyventojai už nacistinės Vokietijos pradėtą karą sumokėjo itin brangiai. Josifas Stalinas atsiriekė didelę dalį krašto, o tuomečiai sąjungininkai tam pernelyg neprieštaravo ir užmerkė akis prieš sovietų žiaurumą.
Komentarai
KARAS UKRAINOJE
Sovietmetis sugrįžo į Rusiją – tai Vakarų pasaulio pergalė
Praėjusio trečiadienio vakarą naujas IQ žurnalo numeris jau buvo parengtas kitą rytą perduoti į spaustuvę. Tačiau ketvirtadienis išaušo kitoks –
IQ Tema
VIDURINĖ AZIJA
Apleistas kraštas: Vidurinės Azijos valstybės sovietmetį vis dar prisimena su nostalgija
Nesunku suprasti, kodėl.
IQ Tema
ARMĖNIJA, AZERBAIDŽANAS, SAKARTVELAS
Kaimynų nelaisvėje: Pietų Kaukazo valstybės taip ir neišsivaduoja iš regiono galybių įtakos
Turbūt sunku surasti kitas tris mažas ir viena prie kitos prigludusias valstybes, kurios būtų tokios nepanašios. SSRS sudėtyje buvusios Armėnija, Azerbaidžanas ir Sakartvelas pasižymi skirtinga kultūra, religija, politine ir ekonomine padėtimi, geopolitine vizija ir net temperamentu. Visgi jas kai kas ir vienija – tarpusavio konfliktai, taip pat didelė galingesnių kaimynių įtaka neleidžia joms pačioms spręsti savo likimo.
IQ Tema
BALTARUSIJA, MOLDOVA, UKRAINA
Tarp Rytų ir Vakarų: duobėtas Baltarusijos, Moldovos ir Ukrainos kelias
Keliu, kuriuo Baltijos valstybės nužengė per tris dešimtmečius, mėgina sukti Ukraina, Baltarusija ir Moldova. Joms sekasi kiek skirtingai, tačiau kliūtys panašios: tenka kovoti ne tik su Rusijos įtaka – susiskaldžiusios ir pačios visuomenės, ir valstybių elitas.
IQ Tema
RUSIJA
Putinlandas: silpstanti Rusija tampa vis karingesnė. Tai didina jos baimę, bet ne realią įtaką
Tačiau greitų pokyčių tikėtis nereikėtų.
Komentarai
REDAKTORIAUS ŽODIS
Pasitikėjimo deficitas
IQ žurnalas jau antrą kartą sudaro posovietinių šalių indeksą, kuriame vertinama po Sovietų Sąjungos griūties atsikūrusių ir susikūrusių penkiolikos valstybių raida. Proga šiai analizei buvo pasirinkta šį istorinį lūžį lėmusio įvykio – 1991 m. žlugusio pučo Maskvoje – sukaktis. 2011-aisiais – dvidešimtosios, šiemet – trisdešimtosios metinės.
Komentarai
RIMTI REIKALAI
Kada pagaliau sugriausime kolūkius? (satyra)
Kai skelbėme nepriklausomybę, Sovietų Socialistinių Respublikų Sąjunga – tas liūnas, ištįsęs per šeštadalį pasaulio sausumos – vis dar gyvavo. Nenorėjo nei Gorbačiovas, nei kiti dideli draugai iš Maskvos mūsų paleisti, bet mes vis tiek ryžtingai pasiplovėme. Matėme, kad sovietijoje nėra ne tik respublikų, bet ir socializmo. Ir jokia ten ne sąjunga.
IQ Tema
BALTIJOS ŠALYS
Šiaurės kryptis: sovietinė praeitis vis mažiau nulemia Baltijos šalių visuomenių raidą
Vis dėlto reikia dar šiek tiek pasistengti.
IQ Tema
POSTSOVIETINĖ ERDVĖ
Po 30 metų: kaip sekasi posovietinėms valstybėms?
1991 m. rugpjūtį žlugęs pučas Maskvoje buvo paskutinis dūris sovietų imperijai, po kurio žemėlapyje atsirado penkiolika valstybių. Kaip joms sekasi praėjus trims dešimtmečiams?
Aktualijos
ISTORINĖ ATMINTIS
P. Cvirkos paminklas Vilniuje išbrauktas iš kultūros vertybių registro
Nekilnojamojo kultūros paveldo ekspertų taryba antradienį išbraukė sovietmečio rašytojo ir politinio veikėjo Petro Cvirkos paminklą iš kultūros vertybių registro.
Komentarai
KOMENTARAI
Senasis postkomunistinės erdvės naratyvas neatitinka nūdienos tikrovės
Trys svarbūs įvykiai pasakoja kardinaliai skirtingas istorijas. Kaukaze Rusija įtvirtino savo geopolitinius gniaužtus tarpininkaudama paliauboms užbaigti šešių savaičių karą tarp Armėnijos ir Azerbaidžano. 
ŽYMA
SOVIETMETIS