Meniu
Prenumerata

šeštadienis, kovo 25 d.

The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Nieko apie mus be mūsų: Kinijos moterų pyktis gali vesti į geresnę ateitį
Kinijos moterys dėl daug ko pyksta ir vis dažniau išdrįsta tą pyktį išreikšti. Dvi plačiausiai Kinijos socialiniuose tinkluose 2022 m. nuskambėjusios istorijos buvo susijusios su jomis. Viena apie moterį, kuri buvo rasta prirakinta trobelėje – parduota ir skriausta, pagimdžiusi aštuonis vaikus. Kita apie Tangšane, šalies šiaurėje, seksualiai priekabiavusį vyrą, kuris su aštuoniais draugais restoranėlyje sumušė keturias moteris už tai, kad juos atstūmė. Nors tai nebuvo įprasti atvejai, jie simbolizuoja, kokį smurtą ir skriaudas Kinijoje iki šiol patiria moterys.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Geopolitinė konkurencija toliau keičia pasaulinį technologijų sektorių
Technologijų karas tarp Kinijos ir JAV dar tik prasideda. Spalio 7 d. JAV vyriausybė, paskelbusi apie naujausias priemones, inicijavo rimtą ataką. Savo konkurentę ji atribojo nuo visų esminių dirbtiniam intelektui (DI) plėtoti reikalingų komponentų. JAV bendrovės daugiau nebegali į Kiniją eksportuoti pažangiausių lustų ar jiems projektuoti ir gaminti reikalingos programinės bei techninės įrangos.
The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Artimųjų Rytų regione toliau plėtosis sudėtingas aljansų tinklas
Per pastaruosius kelerius metus tarp sūkuriuojančių Artimųjų Rytų diplomatijos smėlynų iškiliausia permaina yra sustiprėjusi Izraelio ir dalies arabų šalių taika. 2020 m. žydų valstybė pasirašė vadinamuosius Abraomo susitarimus su Jungtiniais Arabų Emyratais (JAE) ir Bahreinu, o vėliau – panašias sutartis su Maroku ir Sudanu. Nuo tada Izraelis noriai plėtoja prekybos ir technologijų ryšius ypač su JAE ir Maroku. 2023 m. svarbiausias klausimas bus, ar šis besiformuojantis ekonominis blokas klestės ir plėsis.
The Economist
PASAULIS 2023. AZIJA
Kodėl moterys – paslėptas Japonijos turtas
Japonijos ūkio ateitis priklauso nuo moterų, sako buvusi lyčių lygybės ministrė Mori Masako.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Nemokami pietūs: vadovai vis labiau stengsis darbuotojus sugrąžinti į biurą
Po ilgai užsitęsusio suvaržymų laikotarpio grįžta vis daugiau įprastų dalykų. Keliamos vestuvių šventės, gurmanai plūstelėjo į restoranus, o prekybos centruose vėl tenka stovėti eilėse. Tačiau biurams galioja išimtis. Rugpjūtį tipiškame biure JAV darbavosi iki trečdalio žmonių, o vidutinis biuro užimtumas siekė kiek daugiau nei 25 proc.
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Azijos Ukraina? Nusistovėjusi tvarka ỹra, todėl auga karo dėl Taivano tikimybė
Nesunku suprasti, kodėl kai kurie JAV generolai mano, kad Kinija per artimiausią dešimtmetį užpuls Taivaną. Galimybė, kad bus užpulta, virš salos, turinčios savo valdžią, kybo nuo 1949 m., kai nugalėtą Kinijos nacionalistų režimą ten išvijo Mao Zedongo komunistai. Prezidentas Xi Jinpingas mielai paskelbtų galutinę pergalę pilietiniame kare. Nuo Mao nė vienas vadovas neteikė daugiau svarbos susivienijimui, kurį Xi Jinpingas sieja su savo „nacionalinio atsinaujinimo“ tikslu. Kinijos ginkluotosios pajėgos aprūpintos ir mokomos pulti. Sklinda kalbos, esą joms liepta pasiruošti iki 2027 m., kai baigsis trečia Xi Jinpingo penkerių metų kadencija partijos vadovo poste. Jo teigimu, susivienijimo negalima atidėlioti be galo.
The Economist
PASAULIS 2023. AZIJA
Jokowiopolis: naujoji Indonezijos sostinė atspindi jos kūrėją
Borneo pakraštyje 2023 m. įsiburgs elektriniai pjūklai. Ten pradės kilti naujoji Indonezijos sostinė Nusantara, kuriai ruošiamas plotas džiunglėse.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Briuseli, mes atsiplėšėme nuo žemės
Sunkmetis neturėtų vėl sužlugdyti Europos technologijų sektoriaus
The Economist
PASAULIS 2023. AZIJA
Pietryčių Azijos regione galvas vėl kelia autoritariniai valdovai
Pietryčių Azija jau seniai demonstruoja visus galimus autoritarizmo variantus nuo komunistinės diktatūros (Vietname, Laose), kapitalistinės diktatūros (Kambodžoje) ir karinės diktatūros (Mianmare) iki absoliučios monarchijos (Brunėjuje), vienpartinio valdymo (Singapūre) ir klientelistinės demokratijos (Malaizijoje, Indonezijoje ir Filipinuose).
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Didelės į verslą orientuotos technologijų bendrovės gaus daugiausia naudos iš nuosmukio
Technologijų bendrovėms 2021-ieji buvo klestėjimo metai. Judėjimo suvaržymai privertė milijardus žmonių didžiąją dalį savo darbo ir pramogų perkelti į virtualųjį
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Visiškai naujas pasaulis: su užsienio reikalais Xi Jinpingui bus daug kebliau nei prieš dešimt metų
Kai 2012 m. Xi Jinpingas pradėjo vadovauti Kinijos partijai, jo laukė iš esmės geranoriška tarptautinė aplinka. JAV tebebuvo užsiėmusios islamiškuoju
The Economist
PASAULIS 2023. AZIJA
Ir tigrai pailsta: ekonominės sėkmės istorijas sukūrusiose Azijos šalyse būstų rinkų padėtis atrodo nesaugi
Kaip nenustygstančiam vyresniajam broliui, milžiniškai Kinijos būsto rinkai paprastai tenka beveik visas dėmesys, kai kalba ima suktis apie galinčius pradėti
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Auštanti vandenilio era
Investuotojai jau buvo susižavėję vandeniliu ir tuo nusivylė. Ar šis kartas bus kitoks?
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Ar ateis metas, kai Kinijos ūkis dydžiu pralenks JAV ūkį?
Šiame leidinyje daug netolimos ateities prognozių, pasidairant, kokie bus ateinantys metai. Kinijos vadovų užmojai drąsesni. Jie žvelgia į tolimą ateitį, neapsiriboja vienais metais ir skambiai kalba apie savo šalies kursą dešimtmečius.
The Economist
PASAULIS 2023. AZIJA
Pavojingai kaistantys taškai: Azijoje šaltasis karas niekada nebuvo pasibaigęs
Nesenos diskusijos, ar Azijoje bręsta naujas šaltasis karas, neturi reikšmės. 2023 m. auganti įtampa pabrėš, kad, nepaisant optimistinių XX a. paskutinio dešimtmečio pradžios vertinimų, esą pasaulis linksta į vakarietišką atviros, taisyklėmis pagrįstos tvarkos sampratą, šiame regione anas šaltasis karas niekada nebuvo pasibaigęs. Kaip Rusijos karas Ukrainoje 2022-aisiais galutinai tai patvirtino Europoje, taip ateinančiais metais Azijoje matysime kitą didžiosios pasaulinės kovos tarp liberalizmo ir autokratijos etapą.
ŽYMA
PASAULIS 2023