Meniu
Prenumerata

penktadienis, rugsėjo 29 d.


NATO
A. Babišas sako, kad nesiųstų karių padėti Lenkijai ir Baltijos šalims
BNS
Scanpix
A. Babišas.

Kandidatas į Čekijos prezidentus Andrejus Babišas sukėlė triukšmą sekmadienį per tiesiogiai transliuotus debatus suabejojęs galima savo šalies pagalba artimiausioms sąjungininkėms NATO, pranešė naujienų svetainė euractiv.com.

Čekijos televizijos transliuoti debatai vyko prieš antrą šalies prezidento rinkimų ratą. Moderatorius paklausė A. Babišo, ar jis pasiųstų čekų karių į atvirą konfliktą, jei Rusija užpultų Lenkiją arba Baltijos valstybes.

„Žinoma, kad ne. Galvoju, kad mums reikia kalbėti apie taiką“, – atsakė buvęs premjeras A. Babišas.

NATO priklausančios Čekijos prezidentas yra oficialus vyriausiasis šalies ginkluotųjų pajėgų vadas.

A. Babišo pareiškimą iškart sukritikavo įtakingi čekų politikai, įskaitant vicepremjerą Marianą Jurečką.

„Atsiprašau visų Lenkijos ir kitų sąjungininkių piliečių; šis įsipareigojimas, nulemtas mūsų narystės NATO, yra ir liks, nepaisant to, ką... per debatus pasakė Andrejus Babišas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė M. Jurečka.

Po debatų A. Babišas bandė pasitaisyti.

„Per dvikovą Čekijos televizijoje nenorėjau atsakinėti į hipotetinį klausimą apie invaziją į Lenkiją ar Baltijos šalis. Esu įsitikinęs, kad to nebus, ir nenoriu to išvis pripažinti. Pasaulio politikų atsakomybė yra užkirsti kelią karui. Tačiau jei invazija iš tikrųjų įvyktų, aš, žinoma, laikyčiausi 5-ojo straipsnio“, – tviteryje parašė A. Babišas.

Galutinę Čekijos prezidento rinkimų kampanijos fazę labiausiai veikia karas Ukrainoje ir taikos atkūrimas. Rinkimų kampanijos metu A. Babišas kitą kandidatą – buvusį NATO karinio komiteto pirmininką Petrą Pavelą – vaizdavo kaip karo kurstytoją.

A. Babišas ir P. Pavelas per pirmąjį rinkimų ratą gavo apylygiai balsų. Antrasis ratas vyks šį penktadienį ir šeštadienį.

Kaip rodo naujausia agentūros STEM apklausa, P. Pavelas turėtų gauti 57,7 proc. balsų ir įveikti A. Babišą.

Laimėtojas pakeis nuo 2013-ųjų dirbantį Milošą Zemaną.

A. Babišas anksčiau šį mėnesį buvo išteisintas byloje dėl 2 mln. eurų Europos Sąjungos subsidijų išgrobstymo, ir tai galėjo padidinti rinkėjų paramą jam pirmajame rate.

Prokuratūra dar gali apskųsti verdiktą. A. Babišas kaltinimus sukčiavimu atmeta kaip politiškai motyvuotus.

Nepaisant skandalų parama jam išlieka didelė, ypač tarp vyresnio amžiaus rinkėjų. Jį remia ir dabartinis prezidentas, taip pat euroskeptikas M. Zemanas.

2023 01 23 11:53
Spausdinti