Meniu
Prenumerata

antradienis, rugpjūčio 9 d.


JAV IR RUSIJA
A. Blinkenas: JAV pateikė Rusijai „svarų pasiūlymą“ dėl kalinamų amerikiečių
BNS
Irmantas Gelūnas/BNS
A. Blinkenas.

Jungtinės Valstijos pateikė Rusijai „svarų pasiūlymą“ išlaisvinti kalinamus amerikiečius, įskaitant krepšinio žvaigždę Brittney Griner, trečiadienį pareiškė valstybės sekretorius Antony Blinkenas, paskelbęs, kad pirmą kartą nuo karo Ukrainoje pradžios kalbėsis su rusų diplomatijos vadovu.

A. Blinkenas sakė, kad „artimiausiomis dienomis“ tikisi pasikalbėti telefonu su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu dėl siekio išlaisvinti buvusį jūrų pėstininką Paulą Whelaną ir B. Griner, kuri anksčiau trečiadienį teismui sakė, kad netyčia įsivežė į šalį draudžiamų narkotikų.

Šie du žmonės „buvo neteisėtai sulaikyti, ir jiems turi būti leista grįžti namo“, žurnalistams sakė A. Blinkenas.

„Prieš keletą savaičių pateikėme svarų pasiūlymą, kaip palengvinti jų išlaisvinimą. Mūsų vyriausybės nekart ir tiesiogiai bendravo dėl šio pasiūlymo, ir aš pasinaudosiu šiuo pokalbiu, kad asmeniškai imčiausi tolesnių veiksmų“, – teigė jis.

Atsižvelgdamas į klausimo jautrumą, A. Blinkenas atsisakė pateikti detalių apie minimą pasiūlymą ar patvirtinti pranešimus, kad Jungtinės Valstijos siūlo iškeisti P. Whelaną ir B. Griner į nuteistą Rusijos ginklų kontrabandininką Viktorą Butą.

JAV ir Rusija kartą jau apsikeitė kaliniais karo Ukrainoje įkarštyje. Balandį JAV susigrąžino buvusį jūrų pėstininką Trevorą Reedą, Rusijoje kalintą už policininkų užpuolimą, o Rusijai buvo perduotas pilotas Konstantinas Jarošenka, Jungtinėse Valstijose nuteistas už narkotikų kontrabandą.

Prezidentas Joe Bidenas susidūrė su didėjančiu spaudimu išlaisvinti B. Griner, kuriai Rusijoje gresia iki 10 metų kalėjimo ir kurios žmona anksčiau kaltino JAV administraciją darant per mažai, kad sportininkė grįžtų namo.

P. Whelanas, automobilių dalių bendrovės saugumo pareigūnas, buvo suimtas 2018 metų gruodį Maskvoje. 2020-aisiais jam buvo skirta 16 metų laisvės atėmimo bausmė už šnipinėjimą; šiuos kaltinimus jis neigia.

P. Whelano šeima pareiškime dėkojo J. Bideno administracijai už pastangas ir išreiškė viltį, jog Rusija „priims šią ar kokią nors kitą nuolaidą“, kad vyras išeitų į laisvę.

Ne derybos dėl Ukrainos

A. Blinkeno ir S. Lavrovo pokalbis telefonu bus pirmas nuo vasario 15-osios, kai JAV diplomatijos vadovas perspėjo Rusiją nerengti invazijos į Ukrainą.

Tačiau po devynių dienų Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiuntė savo karius į Ukrainą, o Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės dėl to paskelbė jo šaliai plataus masto sankcijų ir siekia izoliuoti Maskvą pasaulinėje arenoje.

Pokalbis su S. Lavrovu „nebus derybos dėl Ukrainos“, žurnalistams sakė A. Blinkenas.

„Dėl bet kokių derybų dėl Ukrainos turi nuspręsti jos žmonės“, – pabrėžė jis.

A. Blinkenas sakė, kad Jungtinės Valstijos, kurios Ukrainai yra skyrusios milijardinę karinę pagalbą, „neturi iliuzijų“, kad Rusija yra pasirengusi „prasmingai ir konstruktyviai“ įsitraukti siekiant užbaigti karą.

„Tuo tarpu mes ir toliau darysime viską, ką galime, kad sustiprintume Ukrainos pozicijas mūšio lauke“, – teigė jis.

A. Blinkenas sakė, kad ragins Rusiją įvykdyti praėjusią savaitę Turkijoje pasiektą svarbų susitarimą leisti išgabenti ukrainietiškus grūdus po to, kai dėl blokuojamo eksporto smarkiai išaugo pasaulinės maisto kainos.

„Šimtai milijonų žmonių laukia, kol šie laivai išplauks iš Ukrainos uostų“, – pabrėžė A. Blinkenas.

Jis taip pat sakė, kad įspės S. Lavrovą apie tolesnes pasekmes, jei Rusija aneksuos daugiau Ukrainos teritorijų. 2014 metais Maskva užgrobė Krymą ir paskelbė pusiasalį Rusijos dalimi – šio žingsnio tarptautinė bendruomenė nepripažįsta.

Baltieji rūmai neseniai pareiškė, kad Rusija savo užgrobtose teritorijose ruošia dirvą „fiktyviems referendumams“, galbūt jau rugsėjį.

A. Blinkenas atsisakė tiesiogiai susitikti su S. Lavrovu, kai jie abu anksčiau šį mėnesį dalyvavo Didžiojo dvidešimtuko (G-20) ministrų derybose Balyje, kuriose skambėjo kritika Rusijai dėl jos sukelto karo.

2022 07 28 09:27
Spausdinti