Meniu
Prenumerata

šeštadienis, lapkričio 16 d.


SCENARIJAI
A. Ilarionovas: V. Putinas turi tris pasirinkimus ir visi jie jam baigsis blogai
Aidanas Praleika
Scanpix
Vladimiras Putinas.

Garsus rusų ekonomistas, 2000–2005 m. patarinėjęs prezidentui Vladimirui Putinui, Andrejus Ilarionovas šiandien pateikė 3 tolesnių įvykių Ukrainoje scenarijus.

Analitikas sako, kad šiandien vyksta antrasis karo etapas. Pirmasis, jo nuomone, baigėsi vasario 28 d., kai visiškai žlugo Rusijos „blickrygo“ planas. Masiniai desanto ir specialiųjų operacijų pajėgų veiksmai nedavė trokštamo rezultato – greitai užgrobti Ukrainos politinius ir karinius centrus bei dezorganizuoti valstybės gyvenimą ir šitaip palaužti ginkluotą pasipriešinimą.

Todėl, A. Ilarionovo nuomone, Rusijos armija pasitelkė naują strategiją – karą iki išsekimo. Masiškai naikinama civilinė infrastruktūra, gyvenamieji namai bei vykdomas gyventojų genocidas. Panašią strategiją Rusijos armija pasitelkė abiejuose Čečėnijos karuose ir Sirijoje.

Nors Rusijos armijos puolimas labai sulėtėjo, eksperto nuomone, puolamasis jos potencialas dar neišeikvotas, tačiau jo pakaks nebeilgam – maždaug savaitei–dešimčiai dienų.

Atsižvelgdamas į tai, A. Ilarionovas pateikia tris tolesnių įvykių scenarijus:

1. Kremlius pripažįsta pralaimėjimą ir skubiai išveda iš Ukrainos pajėgų likučius. Eksperto nuomone, tai pats skausmingiausias, bet tuo pat metu ir naudingiausias scenarijus V. Putinui. Pasirinkęs tokį kelią, jis galėtų ištęsti režimo agoniją dar keletui metų.

2. Mėginti įsitvirtinti jau užgrobtose teritorijose ir pradėti derybas su Ukrainos vadovybe. Šis scenarijus, A. Ilarionovo nuomone, yra mažiausiai tikėtinas, nes derybos įmanomos tik tuo atveju, jei Ukrainos vadovybė išduos tautą, o jei taip atsitiks – ši šalies vadovybė bus nuversta, o jos vietą užims kita, kuri tęs kovą iki pergalės.

3. Toliau siųsti į karą rezervus iš Rusijos, Abchazijos, Pietų Osetijos, Armėnijos, Tadžikistano ir priversti Aliaksandrą Lukašenką pasiųsti į karą Baltarusijos armiją. Verbuoti samdinius Sirijoje, Libijoje ir Irane. Išprašyti Kinijos karinę ir finansinę paramą.

Šis scenarijus reikštų, kad karas užsitęs, tačiau jis baigsis visišku Putino režimo ir Rusijos pralaimėjimu. A. Ilarionovas prognozuoja, kad tokiu atveju Rusija praras kai kurias teritorijas, nepriklausomybę paskelbs kai kurie etniniai regionai, o valstybės kontrolę perims tarptautinės jėgos, kurios vykdys šalies deputinizaciją ir demilitarizaciją.

Tuo liūdnos Rusijai pasekmės nesibaigia. Pasak A. Ilarionovo, Rusija neteks vietos Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje arba vietoje JT bus sukurta nauja tarptautinė organizacija, kurioje Rusija gali visai neturėti vietos.

Ekonomistas taip pat prognozuoja, kad mažiausiai vienos kartos laikotarpiui Rusijos piliečiai ir etniniai rusai taps pasaulio parijais, su kuriai nepalaikys santykių visa tarptautinė bendruomenė.

Sustiprės, įskaitant ir kariniu požiūriu, senos Rusijos konkurentės – Kinija, Japonija, Vokietija ir Turkija. Bus iš esmės pakeista branduolinio ginklo neplatinimo sistema. Mažiausiai 10 valstybių įteisins branduolinio ginklo dislokavimą savo teritorijoje.

2022 03 15 09:46
Spausdinti