Meniu
Prenumerata

antradienis, birželio 18 d.


BALKANAI
A. Vučičius: Kosovo serbai pašalins įtampą sukėlusias barikadas
BNS
Scanpix
Barikados Kosove.

Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius pareiškė, kad Kosovo serbai ketvirtadienį pradės šalinti barikadas Kosove, ir tai gali sumažinti įtampą, sukėlusią būgštavimų dėl naujų susirėmimų Balkanuose.

Susitarimas buvo pasiektas per vėlai vakare įvykusį susitikimą su Kosovo serbų lyderiais, sakė A. Vučičius.

Kiek anksčiau buvo paleistas buvęs Kosovo serbų policijos pareigūnas, kurio sulaikymas išprovokavo didelę krizę tarp Serbijos ir Kosovo, sukėlusią tarptautinį susirūpinimą. Buvo įsakyta jį paleisti iš kalėjimo ir skirti jam namų areštą.

„Tai reiškia, kad nuo rytojaus (ketvirtadienio), nuo ryto, bus pradėtos šalinti barikados, – po susitikimo sakė A. Vučičius. – Tai nėra paprastas procesas ir negali būti atliktas per dvi valandas, kaip kai kas įsivaizdavo.“

„Per 24–48 valandas barikados bus pašalintos, – teigė Serbijos lyderis. – Tačiau nepasitikėjimas nėra pašalintas.“

Gruodžio 10 dieną suėmus buvusį pareigūną Dejaną Pantičių, Kosovo serbai surengė protestus ir šalies šiaurėje pastatė kelias užkardas.

D. Pantičius buvo sulaikytas dėl „terorizmo“ po to, kai, kaip įtariama, per ankstesnį protestą užpuolė Kosovo policijos pareigūną.

Kosovo ministras pirmininkas Albinas Kurti kritikavo teismo sprendimą paleisti D. Pantičių namų arešto sąlygomis.

„Man įdomu sužinoti, kas yra prokuroras, kuris teikia prašymą, ir teisėjas, kuris tvirtina sprendimą skirti žmogui namų areštą, kai jam pareikšti kaltinimai terorizmu“, – spaudos konferencijoje sakė A. Kurti.

Po D. Pantičiaus suėmimo kelias savaites vyko įtempti susirėmimai, per kuriuos netoli NATO vadovaujamų KFOR taikos palaikymo pajėgų patrulių ir žurnalistų buvo šaudoma ir sprogdinama. Niekas nebuvo sunkiai sužeistas.

Galiausiai Serbija padidino savo karių kovinę parengtį pasienyje su Kosovu, reikalaudama nutraukti tai, ką vadino išpuoliais prieš Kosovo serbus.

Kosovas paprašė ten dislokuotų NATO vadovaujamų taikos palaikymo pajėgų pašalinti barikadas ir užsiminė, kad Prištinos pajėgos pačios tai padarys, jei taikos palaikymo pajėgos nesureaguos.

Po 1998–1999 metų karo, Serbijai praradus tuometinės vienos iš savo provincijų kontrolę, Kosove dislokuota apie 4 000 NATO vadovaujamų taikdarių.

Vėlų antradienį serbai ties Merdarės pasienio punktu užblokavo vieną pagrindinių kelių, vedančių iš Serbijos į Kosovą, todėl Kosovo valdžios institucijos paragino tūkstančius emigrantų, grįžtančių namo atostogų iš įvairių Europos šalių, vengti šio punkto ir naudotis kitais.

„Barikadų statymas keliuose yra neteisėtas ir nepriimtinas veiksmas, kuris nebus toleruojamas, – sakė A. Kurti. – Suteikėme KFOR laiko ir erdvės, reikalingos veikti, tačiau, žinoma, šis laikas greitai senka.“

Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga trečiadienį bendrame pareiškime išreiškė susirūpinimą dėl susidariusios padėties.

„Raginame visus elgtis kuo santūriau, nedelsiant imtis veiksmų besąlygiškai deeskaluoti padėtį ir susilaikyti nuo provokacijų, grasinimų ar bauginimų“, – sakoma Valstybės departamento ir ES išplatintame pareiškime.

Jame priduriama, kad Vašingtonas ir Briuselis kartu su Serbijos prezidentu A. Vučičiumi ir Kosovo premjeru A. Kurti „ieško politinio sprendimo ir tariasi dėl tolesnių veiksmų“.

Pareiškime palankiai vertinami, anot jų, Kosovo lyderių patikinimai, kad nėra jokių sąrašų Kosovo serbų, kuriuos būtų numatyta suimti ar patraukti baudžiamojon atsakomybėn už taikius protestus ar barikadų statymą.

„Kartu turi būti laikomasi teisinės valstybės principų, o bet kokios formos smurtas yra nepriimtinas ir nebus toleruojamas“, – pabrėžiama JAV ir ES pareiškime.

Vokietijos vyriausybė pareiškė, kad yra labai susirūpinusi dėl įtampos Šiaurės Kosove.

„Kosovo serbų pastatytos neteisėtos barikados turi būti kuo greičiau nugriautos, o vakarykštė Merdarės sienos perėjimo punkto blokada Serbijos pusėje dar labiau pablogina padėtį“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Christoferis Burgeris.

Prancūzijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį perspėjo visus keliautojus, esančius netoli Serbijos ir Kosovo sienos, būti „kuo budresnius“ ir vengti susibūrimų, kol tęsiasi įtampa.

2008 metais Kosovas paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos. Vakarų mėginimai tarpininkauti derybose siekiant normalizuoti abiejų šalių santykius žlugo, nes Serbija atsisako pripažinti Kosovo valstybingumą.

2022 12 29 09:41
Spausdinti