Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, balandžio 18 d.


Ar bus kitas Dalai Lama turėtų nuspręsti žmonės
BNS
(Reuters nuotr.).

Tibeto budistų dvasinis lyderis tremtyje šeštadienį sakė, kad jo sekėjai turi nuspręsti, ar Dalai Lamos institucija egzistuos ir ateityje.

Lankydamasis Tavango mieste Indijos šiaurės rytuose, kuris yra antras pagal svarbą Tibeto budizmo centras, Dalai Lama neigė žinantis, kur gims jo įpėdinis. Paklaustas, ar kitas Dalai Lama galėtų būti moteris, jis atsakė: „Tai taip pat galėtų nutikti.“ Klausimas, kas pakeis 81 metų dvasinį lyderį, pastaraisiais metais darėsi vis svarbesnis. Pekinas tvirtina, kad kitas Dalai Lama gims Kinijoje. Šeštadienį tibetiečių lyderis sakė, jog žmonės turėtų nuspręsti dėl kito Dalai Lamos. „Jie nuspręs, ar tradicija tęsis, ar ne“, – sakė jis žurnalistams Tavange, atokioje Arunačal Pradešo valstijoje Indijos šiaurės rytuose.

Kinijos pretenzijos

Dalai Lama yra savaitei atvykęs į Arunačal Pradešą, nors tam prieštaravo Kinija, kuri šią valstiją laiko ginčijamu regionu. Dėl Kinijos pretenzijų į kitą Dalai Lamą jis atsakė: „Tegu Kinija pirma paaiškina savo teoriją dėl atgimimo.“ Pasak Dalai Lamos, jis neturi nieko bendra su „politika“ ir visus politinius klausimus sprendžia Tibeto vyriausybe išeivijoje pasiskelbusi institucija.
Kinija nepripažįsta tibetiečių vyriausybės tremtyje ir jokiame dialoge su Dalai Lamos atstovais nedalyvavo nuo 2010 metų.
„Pasitraukiau iš politikos 2011 metais ir visus politinius klausimus sprendžia mūsų vyriausybė tremtyje, – sakė jis. – Tačiau aš esu įsipareigojęs propaguoti ir išsaugoti tibetiečių kultūrą ir ekologiją.“ Dalai Lama ir jo sekėjai Dharamšaloje Indijos Himalajuose gyvena nuo 1959 metų, kai pabėgo iš Tibeto po nesėkmingo tibetiečių sukilimo prieš Kinijos valdymą. Kinija nepripažįsta tibetiečių vyriausybės tremtyje ir jokiame dialoge su Dalai Lamos atstovais nedalyvavo nuo 2010 metų. Kinija tvirtina, kad Tibetas jos teritorijos dalis yra nuo XIII amžiaus vidurio, o Komunistų partija šį regioną valdo nuo 1951-ųjų. Tačiau daugelis tibetiečių sako, kad iš esmės beveik visą savo istoriją buvo nepriklausomi ir kad Kinijos vyriausybė nori eksploatuoti išteklių turtingą jų regioną žlugdydama jų kultūrinę tapatybę. Tavange tūkstančiai žmonių šeštadienį buvo susirinkę abiejose kelio pusėse, mojavo maldų vėliavėlėmis ir garsiai sveikino Dalai Lamos kortežą, važiavusį į stadioną, kuriame jis vėliau kreipėsi į savo sekėjus. Tavangas Dalai Lamos vizitui – pirmam nuo 2009 metų – pasipuošė. Gatvės buvo iššluotos, namai naujai nudažyti, svarbiose vietose iškilo sveikinimo arkos, buvo iškabinti transparantai.

Apkarto santykiai su Indija

Dėl Dalai Lamos vizito Arunačal Pradeše Kinija griežtai protestavo. Trečiadienį Pekinas apkaltino Indiją „naudojantis“ Dalai Lama, kad būtų pakirsti Kinijos interesai, ir iškvietė Indijos ambasadorių Pekine, kad oficialiai pareikštų protestą. Užsienio reikalų ministerijos atstovas Hua Chunyingas perspėjo Indiją, kad Kinija „tvirtai imsis būtinų priemonių gindama savo teritorinį suverenumą, teisėtas teises ir interesus“. Indija atsakydama pareiškė, kad Kinija kuria „dirbtinę kontroversiją“. Kinija reiškia pretenzijas į maždaug 90 tūkst. kv. km Arunačal Pradeše, kurį kai kurie kinai neformaliai vadina „Pietų Tibetu“. Indija sako, kad Kinija okupuoja 38 tūkst. kv. km jos teritorijos Aksaičino plokščiakalnyje. Dalai Lama dažnai sako, kad nesiekia nepriklausomybės Tibetui, bet stengiasi užsitikrinti didesnę autonomiją tibetiečiams Kinijoje.
2017 04 08 20:56
Spausdinti