Meniu
Prenumerata

antradienis, gegužės 28 d.


ĮTAMPA ARTIMUOSIUOSE RYTUOSE
Ar JAV galėtų įsitraukti į dar vieną konfliktą Artimuosiuose Rytuose?
Liepa Žeromskaitė, IQ biuro Vašingtone vadovė
Scanpix
Irano vėliava plevėsuoja virš naujo Irano konsulato Sirijoje.

Po to, kai balandžio 1 d. Izraelis smogė Irano konsulatui Damaske, Sirijoje, per kurį žuvo trylika asmenų, įskaitant ir aukšto rango Irano diplomatinių ir karinių pareigūnų, Iranas prisiekė atsakyti Izraeliui. Iš žvalgybos institucijų, Europos ir JAV diplomatinių atstovybių sklinda žinutės – atakos laukiama per porą artimiausių dienų. Ar JAV galėtų įsitraukti į bręstantį dar vieną konfliktą Artimuosiuose Rytuose?

Tai, kad atakos grėsmė nenuleidžiama tik tuštiems Irano grasinimams, parodo ir Vakarų, ir Izraelio valstybių reakcija. Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, anot vietos žiniasklaidos, ketina surengti pasitarimą su savo karo kabineto pareigūnais, įskaitant gynybos ministrą Yoavą Gallantą.

Oficialiai Izraelis atsakomybės už smūgį Damaske neprisiėmė, nors pačios JAV jį priskiria Tel Avivui. Nors JAV teigia apie smūgį nebuvusios informuotos iš anksto, Irano užsienio reikalų ministras apkaltino Vašingtoną smūgiui suteikus leidimą.

Amerikiečių kanalui „CBS News“ JAV pareigūnai tvirtino, kad didelė Irano ataka prieš Izraelį gali būti surengta netrukus, o šaltiniai JAV dienraščiui „The Wall Street Journal“ ketvirtadienį užsiminė, jog atakos laukiama per dvi artimiausias dienas. Teigiama, kad Iranas į Izraelį gali paleisti apie 100 dronų ir dešimtis sparnuotųjų raketų. Neatmetama ir balistinių raketų paleidimo galimybė. Išpuoliai galėtų būti nukreipti tiek prieš civilinę, tiek karinę Izraelio infrastruktūrą.

2024 04 12 19:41
Spausdinti