Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 26 d.


ARMĖNIJA
Armėnijos premjero partija laimėjo pirmalaikius rinkimus
BNS
Scanpix
N. Pašiniano rinkiminės kampanijos plakatas.

Armėnijos premjero Nikolo Pašiniano partija pirmalaikiuose parlamento rinkimuose, sušauktuose siekiant išspręsti politinę krizę po katastrofiško karo su Azerbaidžanu, gavo 53,92 proc. balsų, rodo pirmadienį paskelbti oficialūs rezultatai.

N. Pašiniano varžovo, buvusio prezidento Roberto Kočariano rinkimų blokas „Armėnija“ gavo 21,04 proc. balsų ir liko antroje vietoje, rodo rezultatai, gauti suskaičiavus balsus visose rinkimų apylinkėse.

Kad laimėtų rinkimus, partija ar blokas turi gauti mažiausiai 50 proc. ir vieną balsą.

Keliomis valandomis anksčiau, remdamasis preliminariais rezultatais, N. Pašinianas paskelbė pergalę rinkimuose, bet R. Kočariano blokas greit užginčijo rinkimų rezultatus ir pareiškė įtarimus klastojimu.

Sekmadienio rinkimuose dalyvavo rekordiškai daug politinių jėgų – keturi blokai ir 21 partija, dauguma jų – prorusiškos. Rinkėjų aktyvumas buvo 49,4 procento.

Tačiau pagrindiniais šių rinkimų varžovais buvo laikomi 46 metų N. Pašinianas ir 66 metų R. Kočarianas, kurie abu prieš rinkimus į mitingus buvo surinkę didžiules savo šalininkų minias.

„Armėnijos žmonės suteikė mūsų „Pilietiniam susitarimui“ mandatą vadovauti šaliai ir [mandatą] asmeniškai man vadovauti šaliai kaip premjerui“, – anksti pirmadienį paskelbė N. Pašinianas.

„Jau žinome, kad iškovojome įtikinamą pergalę šiuose rinkimuose ir turėsime įtikinamą daugumą parlamente“, – pridūrė jis ir paragino šalininkus pirmadienį vakare ateiti į Jerevano pagrindinę aikštę.

R. Kočariano rinkimų blokas pareiškė, kad nepripažins N. Pašiniano pareiškimo dėl pergalės, paskelbto suskaičiavus vos 30 proc. balsų.

„Šimtai signalų iš rinkimų apylinkių apie organizuotą ir planuotą klastojimą yra rimta priežastis nepasitikėti“, – sakoma bloko pareiškime. Jame nurodoma, kad blokas nepripažins rezultatų, kol nebus ištirti „pažeidimai“.

Sekmadienį vakare Generalinė prokuratūra paskelbė gavusi 319 pranešimų apie pažeidimus ir inicijavusi šešis kriminalinius tyrimus, susijusius su kyšiais rinkimų kampanijos metu.

Trečia politinė jėga

Eksprezidento Seržo Sargsiano Respublikonų partijos ir buvusio Nacionalinio saugumo tarnybos vadovo Arturo Vaneciano partijos „Tėvynė“ blokas „Turiu garbės“ sekmadienio rinkimuose gavo 5,23 proc. balsų.

Kad patektų į parlamentą, partijoms reikia surinkti ne mažiau kaip 5 proc., o blokams – 7 proc. balsų. Tačiau rinkimų kodekse numatoma, kad jei slenkstį įveikia tik dvi politinės jėgos, į parlamentą vis tiek patenka ir trečioje vietoje likusi jėga, todėl po šių rinkimų Armėnijos parlamente dirbs ir „Turiu garbės“.

Vieno svarbiausių Armėnijos verslininkų Gagiko Carukiano vadovaujama partija „Klestinti Armėnija“ sekmadienį gavo 3,96 proc. balsų. Penkerių metų kadencijai išrinktame parlamente nebus ir Edmono Marukiano partijos „Šviesi Armėnija“, surinkusios tik 1,22 proc. balsų.

Parlamente turi būti mažiausiai 101 deputatas; ankstesnės sudėties parlamente jų buvo 132. Mandatus paskirsto Centrinė rinkimų komisija.

Pagal Rinkimų kodeksą, jei kuri nors politinė jėga gauna balsų daugumą, tai kitų politinių jėgų mandatų skaičius neturi būti mažesnis nei trečdalis laimėjusios politinės jėgos mandatų skaičiaus.

Teisę formuoti vyriausybę ir kelti kandidatą į premjerus turi parlamentinė dauguma. Prezidentas iškart paskiria premjeru Nacionalinio Susirinkimo išrinktą kandidatą ir jis per 15 dienų suformuoja vyriausybę.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 06 21 09:41
Spausdinti