Meniu
Prenumerata

trečiadienis, spalio 5 d.


VATIKANAS
Atsistatydino vienas įtakingiausių Vatikano kardinolų
BNS
Scanpix
G. A. Becciu (kairėje).

Vienas įtakingiausių Vatikano kardinolų, italas Giovanni Angelo Becciu, ketvirtadienį netikėtai atsistatydino, paskelbė Vatikanas ir nepateikė jokių paaiškinimų.

„Šventasis Tėvas priėmė atsistatydinimo iš Šventųjų skelbimo kongregacijos prefekto pareigų... raštą, kurį įteikė Jo Eminencija kardinolas Giovanni Angelo Becciu“, – vėlai ketvirtadienį paskelbė Vatikanas. Trumpame pranešime taip pat sakoma, kad G. A. Becciu atsisakė kardinolo teisių.

Padaręs Vatikano pasiuntinio karjerą, G. A. Becciu pastaruosius šešerius metus dirbo Vatikano valstybės sekretoriaus pavaduotoju bendriesiems reikalams. Šis postas prilygsta administracijos vadovo darbui ir reiškia, kad G. A. Becciu kasdien matydavosi su popiežiumi Pranciškumi ir buvo vienas artimiausių jo padėjėjų.

72 metų G. A. Becciu kardinolu tapo 2018-ųjų vasarą. Jis taip pat vadovavo beatifikacijos ir kanonizacijos procesus prižiūrinčiai institucijai.

Netikėtas jo atsistatydinimas gali būti nuobauda. Praeityje G. A. Becciu buvo siejamas su Vatikano tyrimu dėl nekilnojamojo turto Londono prestižiniame Čelsio rajone, apmokėto iš lengvatinio apmokestinimo fondų ir bendrovių.

Investavimas į prabangių apartamentų statybos schemą prasidėjo 2014 metais, kai G. A. Becciu dirbo Vatikano valstybės sekretoriate.

Vatikano policija pernai paėmė dokumentų ir kompiuterių per kratas, surengtas valstybės sekretoriate ir finansų priežiūros institucijoje; penkių sekretoriato narių įgaliojimai buvo sustabdyti.

G. A. Becciu šių metų pradžioje duodamas interviu teisino tas investicijas, dėl kurių Vatikanas neteko milijonų eurų, sumokėtų tarpininkams.

Vatikano prokuroras pradėjo tyrimą dėl kelių Vatikano pareigūnų ir tarpininkų – bet ne G. A. Becciu.

Praėjusį kartą kardinolo teisės buvo atimtos 2018 metų liepą, kai amerikietis Theodore'as McCarrickas atsisakė savo teisių ir privilegijų vykstant tyrimui dėl lytinio išnaudojimo. Pernai Pranciškus jį išvis pašalino iš kunigų luomo dėl nepilnamečių ir suaugusiųjų lytinio išnaudojimo.

2015 metais velionis škotų kardinolas Keithas O’Brienas atsisakė kardinolo teisių ir privilegijų kai kuriems kunigams įtarus nederamą lytinį elgesį. Tačiau K. O’Brienui buvo leista pasilikti kardinolo titulą.

Vatikano pranešime apie G. A. Becciu pavartota frazė „Jo Eminencija kardinolas“ reikštų, kad jis lieka kardinolas, tik nebeturės jokių jo teisių.

G. A. Becciu būtų galėjęs dalyvauti galimoje būsimoje konklavoje Pranciškaus įpėdiniui išrinkti, bet atsisakęs kardinolo teisių to daryti nebegalės. Naujo popiežiaus taip pat negali rinkti vyresni nei 80 metų kardinolai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 09 25 10:20
Spausdinti