Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 28 d.


JK VYRIAUSYBĖ
BBC: JK premjero vyriausiasis patarėjas D. Cummingsas planuoja palikti postą
BNS
Scanpix
D. Cummingsas.

Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono vyriausiasis patarėjas Dominicas Cummingsas planuoja iki metų galo palikti postą, pranešė britų visuomeninis transliuotojas BBC. 

Apie tai pranešta šią savaitę iškilus į viešumą vyriausybėje vykstančioms vidaus kovoms dėl įtakos.     

D. Cummingsas, kontroversiška figūra ir vienas iš 2016-ųjų „Brexito“ kampanijos strategų, ketvirtadienį vakare BBC sakė, kad pastaruoju metu sklandančios kalbos, esą jis grasina atsistatydinti, yra „pramanai“.  

Tačiau jis pakartojo sausio mėnesį viename tinklaraščio įraše išdėstytą poziciją, kad planuoja per metus atsitraukti nuo darbų.      

„Mano pozicija nuo sausio, kai buvo paskelbtas tas įrašas, nepasikeitė“, – sakė D. Cummingsas BBC. 

Transliuotojas, cituodamas aukšto rango šaltinį Dauningo gatvėje, pranešė, kad D. Cummingsas paliks postą iki Kalėdų. 

Tikėtinas svarbaus patarėjo pasitraukimas sutaps su „Brexito“ pereinamojo laikotarpio pabaiga. Nuo sausio 1-osios šalis nebepriklausys Europos Sąjungos bendrajai rinkai ir muitų sąjungai.

„Jo trūks, bet, kita vertus, judėsime į kitą etapą“, – penktadienį „Sky News“ sakė susisiekimo sekretorius Grantas Shappsas. 

„Bet kurioje vyriausybėje reikalingas žmogus nusistovėjusiam vandeniui sudrumsti ir idėjoms generuoti. Jis iš tiesų buvo tas žmogus“, – pridūrė G. Shappsas.   

„Man patiko su juo dirbti. Ne visada dėl visko sutardavome, bet juk taip ir turėtų būti“, – kalbėjo jis. 

Politinė kaina 

Neįprastu aprangos stiliumi išsiskiriantis paslaptingas veikėjas D. Cummingsas, kuris ne kartą yra palyginęs politiką su karine strategija, B. Johnsono vyriausiuoju patarėju tapo, kai šis 2019 metų liepą stojo prie vyriausybės vairo.      

Jis padėjo premjerui pernai gruodį iškovoti tvirtą pergalę rinkimuose, tačiau patarėjo polinkis viską kontroliuoti ir jo dažni nesutarimai su kolegomis nuolat kėlė įtampą vyriausybėje.    

Šių metų gegužę D. Cummingsas sukėlė skandalą, kai dėl koronaviruso pandemijos paskelbto karantino metu kartu su žmona ir vaiku išvyko iš savo namų Londone pas savo tėvus, gyvenančius Daramo mieste šiaurės rytų Anglijoje, taip tikriausiai pažeisdamas griežtas taisykles, kurias pats padėjo parengti.   

D. Cummingsas, kuriam tos išvykos metu jau buvo pasireiškę COVID-19 simptomai, tvirtino, kad išvyko iš sostinės siekdamas užtikrinti priežiūrą savo mažamečiui sūnui, jeigu jis ir jo žmona sunkiai susirgtų koronavirusine infekcija.  

D. Cummingso veiksmai išprovokavo pasipiktinimo bangą visuomenėje ir sulaukė neigiamos politinės reakcijos, tačiau patarėjas atsisakė atsistatydinti, o B. Johnsonas išreiškė jam palaikymą, nors politiškai jam tai nemažai kainavo. 

Nurimus aistroms D. Cummingsas padėjo vadovauti vyriausybės veiksmams kovojant su pandemija ir yra laikomas B. Jonsono pristatyto masinio gyventojų testavimo dėl koronaviruso plano architektu.       

Dauningo gatvė nuolat kritikuojama dėl centralizuoto krizės valdymo. 

Britanijoje nuo pandemijos pradžios dėl COVID-19 jau mirė per 50 tūkst. žmonių – daugiausiai Europoje, ir kol kas nematyti ženklų, kad antroji koronaviruso banga pradėtų slūgti.   

„Proga persikrauti“  

Reaguodamas į drastiškai augantį sergamumą B. Johnsonas paskelbė dalinį keturių savaičių karantiną Anglijoje, supykdydamas daugelį savo Konservatorių partijos įstatymų leidėjų.    

Bernardas Jenkinas, vienas torių veteranų, pareiškė, kad D. Cummingso pasitraukimas suteiks galimybę atkurti „pagarbą, tvirtą ryšį ir pasitikėjimą“ tarp parlamentarų ir Dauningo gatvės, kurių „pastaraisiais mėnesiais stigo“.     

„Tai proga perkrauti vyriausybės veiklą ir pabrėžti vertybes, kurias, kaip vyriausybėje dirbanti  Konservatorių partija, norime skleisti“, – sakė jis BBC radijui. 

Ketvirtadienį buvo pranešta, kad savo postą palieka B. Johnsono komunikacijos direktorius Lee Cainas – artimas D. Cummingso sąjungininkas, taip pat daug prisidėjęs prie „Brexito“ šalininkų stovyklos kampanijos prieš 2016 metų referendumą dėl šalies išstojimo iš ES.   

Mažiau ryški figūra L. Cainas, buvęs bulvarinio laikraščio žurnalistas, kartą persirengęs viščiuku, kad pašieptų B. Johnsono pirmtaką Davidą Cameroną, sulaukė pasiūlymo užimti administracijos vadovo postą.  

Tačiau kilus nepasitenkinimui tarp konservatorių ir premjero artimoje aplinkoje, L. Cainas nusprendė atsistatydinti. 

D. Cummingso ir L. Caino pasitraukimas bei per televiziją pradėtos transliuoti kasdienės spaudos konferencijos gali pranašauti B. Johnsono vyriausybės tono ir strategijos pokyčius.  

Opozicinės leiboristų partijos parlamentaras Davidas Lammy sakė, kad D. Cummingso ir L. Caino pasitraukimą palygino su „žiurkių bėgimu iš skęstančio laivo“.  

„Jo (D. Cummingso) palikimas yra patyčios, apgaulė, veidmainystė ir puikybė“, – pridūrė jis. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 11 13 11:12
Spausdinti