„Brexit“ laikrodis jau tiksi
Didžioji Britanija šiandien oficialiai pradės išstojimo iš Europos Sąjungos procedūrą – šis istorinis žingsnis šalyje vertinamas itin prieštaringai, o dėl paties Europos projekto ateities kilo abejonių.
Praėjus vos kelioms dienoms po 60-ųjų ES įkūrimo metinių, Didžioji Britanija yra pasirengusi tapti pirmąja valstybe, siekiančia iš jos pasitraukti ir taip sukrėsti Bendriją, sukurtą iš Antrojo pasaulinio karo pelenų. Praėjus devyniems mėnesiams po netikėtai pasibaigusio britų referendumo dėl išstojimo iš ES, šalies premjerė Theresa May aktyvuos Lisabonos sutarties 50-ąjį straipsnį – tai reiškia, kad Didžioji Britanija galutinai paliks Bendriją 2019-aisiais. „Nebeturime daugiau remtis balsais, atiduotais per referendumą – (reikia) ryžtingai paversti tą rezultatą sėkmingu“, – sakoma Th.May kalbos, kurią ji pasakys parlamentarams vėliau trečiadienį, juodraštyje, paskelbtame jos atstovų. „50-ojo straipsnio aktyvavimas yra akimirka šaliai susivienyti“, – sakoma premjerės kalbos projekte. Tuo tarpu vakar Škotijos parlamentas balsavimu pritarė naujam referendumui dėl nepriklausomybės nuo Britanijos, taip stengdamasis išlaikyti ryšius su ES. Th.May jau pasirašė „Brexit“ laišką, kuris trečiadienį bus pristatytas ES prezidentui Donaldui Tuskui. Abu lyderiai antradienį prieš reikšmingąjį įvykį kalbėjosi telefonu. Vėliau Briuselio ir Londono laukia sudėtingos derybos dėl didžiulių finansinių įsipareigojimų, imigracijos ir ateities prekybos santykių. Išstojimo iš Bendrijos procesas jau suskaldė britus: praėjusį birželį išstojimo idėją palaikė 52 proc. rinkėjų, tačiau 48 proc. jų norėjo likti ES. Be to, dauguma Škotijos piliečių taip pat nenorėjo išstoti iš Bendrijos, taigi jie vėl ėmė grasinti atsiskyrimu nuo Jungtinės Karalystės. Antradienį pusiau autonominis Škotijos parlamentas palaikė nacionalistinės vyriausybės siūlymą dar iki „Brexit“ surengti naują referendumą dėl nepriklausomybės. Škotija yra ypač sunerimusi dėl išstojimo iš bendrosios Europos rinkos. Th.May savo ruožtu tvirtina, kad tokią kainą privaloma sumokėti, norint atsikratyti masinės migracijos – pagrindinio dalyko, dėl kurio būgštauja rinkėjai. Premjerė atmetė škotų prašymą dėl referendumo, ir pažadėjo kovoti dėl naujų santykių su Briuseliu, kurie padės Didžiajai Britanijai tapti stipresne ir daug vieningesne nei kada nors anksčiau. ES taip pat yra pasiryžusi išlaikyti vienybę, ir sakė, kad joks „Brexit“ susitarimas negali paskatinti kitų narių pasekti britų pavyzdžiu.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.