Meniu
Prenumerata

antradienis, rugpjūčio 9 d.


PIRMININKAVIMAS ES
Čekija perima pirmininkavimą ES ir rengiasi „blogam orui“
BNS
Unsplash
Praha.

Čekija penktadienį pusmečiui perims pirmininkavimą Europos Sąjungai, visų dėmesiui nukrypus į Ukrainą, nuo vasario kovojančią su Rusijos invazija.

Čekijai perimant pirmininkavimą iš Prancūzijos, čekų vyriausybė vienoje pilyje susitiks derybų su eurokomisarais, o vėliau įvyks koncertas, bet ateinantį pusmetį daug laisvo laiko ir švenčių tikriausiai nebus, sako analitikai.

Šis pirmininkavimo pusmetis pritaikomas „ne geram orui, o blogiems laikams“, naujienų agentūrai AFP sakė Pavelas Havličekas iš Prahoje įsikūrusios ne pelno organizacijos „Asociace pro mezinarodni otazki“ (AMO).

10,5 mln. gyventojų turinti Čekija, nuo 2004-ųjų priklausanti Europos Sąjungai, yra pažadėjusi didžiausią dėmesį skirti tam, kaip padėti Ukrainai, ir karo padariniams.

Praha nori padėti suvaldyti pabėgėlių krizę, pradėti atstatymą po karo, didinti ES energetinį saugumą, gynybinius pajėgumus ir ekonominį atsparumą, gerinti demokratinių institucijų atsparumą.

„Visi prioritetai labai gerai parinkti, ir jei mums pavyks padėti ant stalo bent kai kuriuos iš jų, pradėti derybas su partnerėmis ir pasiekti bent kai kuriuos sprendimus, tuomet, pasakyčiau, nebūsime iššvaistę laiko veltui“, – sakė P. Havličekas.

Palaiko sankcijas

Čekija užsitarnavo pagarbą užsienyje padėdama Ukrainai, pridūrė analitikas.

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vasario 24 dieną Čekija priėmė beveik 400 tūkst. ukrainiečių pabėgėlių ir suteikė nemažą finansinę bei karinę pagalbą Kyjivui.

Šalis taip pat tvirtai pasisako už ES sankcijas Rusijai.

Dešiniojo sparno ministras pirmininkas Petras Fiala, buvęs politikos analitikas, 992 puslapių knygos apie ES bendraautorius, neseniai sakė, kad bandys organizuoti viršūnių susitikimą su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

Susitikime taip pat dalyvautų Vakarų Balkanų šalys, kurių siekiai įstoti į ES – remiami Čekijos ir kitų regiono šalių – neseniai įstrigo.

Tačiau toks viršūnių susitikimas, kurio metu Ukrainai būtų pasiūlytas „Marshallo (Maršalo) planas“ – kaip JAV iniciatyva siekiant padėti atstatyti Vakarų Europą po Antrojo pasaulinio karo – būtų surengtas tik tuo atveju, jei pasibaigtų karas.

Politikos analitikas Jiri Pehe sakė, kad dėl šios išankstinės sąlygos projektas yra nerealistiškas.

„Konfliktas vargu ar pasibaigs iki Čekijos pirmininkavimo pabaigos“, – AFP sakė jis.

„Manau, kad čekai tiesiog bandys organizuoti viršūnių susitikimą dėl Ukrainos ir... įtikinti kitas valstybes toliau teikti pagalbą šiai šaliai“, – pridūrė J. Pehe.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 06 30 13:45
Spausdinti