Meniu
Prenumerata

sekmadienis, balandžio 21 d.


ANT BALTŲJŲ RŪMŲ SLENKSČIO
D. Trumpas išsklaidė abejones dėl JAV traukimosi iš NATO
ELTA
Scanpix
Respublikonų kandidatas į prezidentus ir buvęs JAV lyderis Donaldas Trumpas ir su žmona Melania Trump po balsavimo pirminiuose rinkimuose Palm Byče, Floridos valstijoje.

Antros kadencijos Baltuosiuose rūmuose sieksiantis buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas patikino, kad JAV narystė Aljanse priklausys nuo to, ar kitos Aljanso partnerės Europoje vykdys finansinius įsipareigojimus.

Antradienį kalbėdamas per britų dešiniųjų pažiūrų transliuotojo „GB News“ programą, D. Trumpas sakė, kad JAV iš gynybos aljanso nesitrauktų su sąlyga, kad jos partnerės mokėtų savo mokesčius. Buvęs prezidentas ne kartą skundėsi, kad kai kurios NATO narės nemoka tiek, kiek priklauso.

„Jungtinės Valstijos turėtų susimokėti už save, bet ne už visus kitus“, – kalbėdamas su N. Farage’u sakė D. Trumpas ir pridūrė, kad kitaip būtų neteisinga, be to, NATO Europai yra svarbesnis nei JAV.

„Tai buvo pats nesąžiningiausias dalykas, be to, nepamirškite, kad jiems tai yra gerokai svarbiau“, – pasakė jis.

„Mus nuo problemų skiria vandenynas. Gerai. Turime puikų, didelį, gražų vandenyną“, – pridūrė jis, sakydamas, kad „jie mumis naudosis ir jau pasinaudojo“. Jis nepaaiškino, apie kurias būtent šalis kalba.

Per savo kadenciją, trukusią nuo 2017 iki 2021 m., D. Trumpas ne kartą atvirai grasino, kad JAV pasitrauks iš NATO, tuo versdamas suabejoti aljanso ateitimi. Jis ne kartą sakė, kad kritiniu atveju JAV galbūt ir neįvykdytų savo įsipareigojimo suteikti karinę pagalbą.

Vos praėjusį mėnesį respublikonų partijos kandidatas į prezidentus sukėlė sumaištį, pareikšdamas, kad JAV ne tik negins savo dalies nesumokėjusios NATO narės, bet ir jis pats paragins Rusiją su ta šalimi „daryti, ką jie tik po velnių nori“.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas į tai atsakė labai aiškiai: „Bet kokie pareiškimai, kad sąjungininkės negins viena kitos, kenkia mūsų saugumui, įskaitant JAV saugumą ir sukuria papildomą riziką Amerikos ir Europos kariams.“

2024 03 20 09:14
Spausdinti