JAV prezidentas Donaldas Trumpas, trečiadienį Baltuosiuose rūmuose priėmęs lenkų prezidentą Andrzejų Dudą, sakė, kad Vašingtonas planuoja dalį savo karių iš Vokietijos perkelti į Lenkiją.
„Mažinsime savo pajėgas Vokietijoje“ nuo 52 tūkst. iki 25 tūkst. karių, sakė D. Trumpas po Ovaliajame kabinete įvykusio susitikimo su savo sąjungininku, populistu A. Duda, kurio jau sekmadienį laukia Lenkijos prezidento rinkimai. „Kai kurie [kariai] grįš namo, o kai kurie vyks į kitas vietas, – sakė D. Trumpas. – Lenkija bus viena iš tų kitų vietų, kitų vietų Europoje.“
A. Duda tai pavadino „labai protingu sprendimu“ ir sakė paprašęs D. Trumpo neišvesti JAV karių iš Europos, „nes Europos saugumas man labai svarbus“. Paklaustas, kokią žinią perdislokavimas siunčia Rusijai, D. Trumpas atsakė: „Galvoju, tai siunčia labai stiprų signalą.“
A. Dudos susitikimas su JAV lyderiu įvyko likus vos keturioms dienoms iki Lenkijos prezidento rinkimų, per kuriuos rinkėjai spręs, ar suteikti jam antrą kadenciją. Parinktą susitikimo laiką A. Dudos oponentai kritikavo kaip bandymą pagerinti savo pozicijas prieš rinkimus. D. Trumpas, kuris siekia pademonstruoti, kad koronaviruso pandemija, pakenkusi jo paties galimybėms būti perrinktam, slopsta, negailėjo liaupsių A. Dudai.
Per bendrą spaudos konferenciją, po trečio šių lyderių susitikimo Ovaliajame kabinete surengtą Baltųjų rūmų Rožyne, D. Trumpas sakė, kad „prezidentas Duda Lenkijoje laikosi labai gerai. Jis puikiai dirba.“ Atsakydamas į kritiką dėl vizito laiko, JAV prezidentas pridūrė: „Lenkijos žmonės jį nepaprastai gerai vertina. Nemanau, kad jam reikia mano pagalbos.“ Tai buvo pirmas D. Trumpo susitikimas su kokiu nors užsienio lyderiu nuo kovo, kai smogė COVID-19 pandemija, Jungtinėse Valstijose jau nusinešusi per 121 tūkst. gyvybių.
„Susirūpinusi“
Pagrindinis lenkų tikslas prieš vizitą buvo JAV karinės pagalbos padidinimas. Varšuva to prašydavo nuolat, ypač – po Rusijos 2014 metais įvykdytos Krymo aneksijos. D. Trumpas nesakė, kiek JAV karių bus perkelta iš Vokietijos į Lenkiją. Jis taip pat pakartojo savo kaltinimą, kad Vokietija nemoka deramos dalies į NATO gynybos biudžetą.
Lenkų laikraštis „Dziennik Gazeta Prawna“ rašė, kad į Lenkiją galėtų būti perkelti 30 JAV naikintuvų F-16, šiuo metu dislokuotų Vokietijoje. Straipsnyje taip pat rašyta, kad JAV galėtų papildomai atsiųsti į Lenkiją iki 2 tūkst. karių ir iš Kentukio į Lenkiją perkelti 5-ojo JAV armijos korpuso vadavietę. NATO 1997 metais pažadėjo Rusijai nesteigti nuolatinių bazių buvusiame Rytų bloke. Tačiau išaugus įtampai Aljansas fronto linijos šalyse kontingentus laiko rotaciniu pagrindu. Nors bet kokiu atveju JAV kariai būtų rotuojami, lenkų pareigūnai kalbėjo apie labiau nuolatinio JAV kontingento, galbūt Varšuvos finansuojamoje bazėje, kurią siūloma pavadinti „Trumpo fortu“ („Fort Trump“), perspektyvą.
Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer apie susitarimą su Rusija trečiadienį užsiminė interviu JAV tarptautinių santykių tyrimų centrui „Atlantic Council“. „Jeigu, pavyzdžiui, JAV kariai Europoje bus perkelti į Lenkiją, tai turi būti daroma turint galvoje NATO ir Rusijos paktą, – sakė ji. – Negalime pamesti iš akių šio klausimo.“
Dešiniojo sparno prezidentas A. Duda, kurį remia Lenkijos valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS), šiuo metu yra rinkimų kovos favoritas, bet apklausos rodo, kad jį vejasi centristų eurofilų opozicijos kandidatas Rafalas Trzaskowskis. D. Trumpo taip pat laukia sunki kova dėl perrinkimo, jo populiarumas mažėja. Prezidentas kritikuojamas dėl to, kaip reaguoja į COVID-19 pandemiją ir visoje šalyje vykstančius protestus prieš rasinę neteisybę.
Laikraščio „The New York Times“ ir Sienos koledžo apklausa, kurios rezultatai paskelbti trečiadienį, rodo, kad D. Trumpo varžovas prezidento rinkimuose demokratas Joe Bidenas populiarumu tarp registruotų rinkėjų jį lenkia 14 procentinių punktų. JAV Atstovų Rūmų narė, Ohajui atstovaujanti demokratė Marcy Kaptur, kuri yra viena iš Kongreso Lenkijos grupės pirmininkų, pasmerkė sprendimą šiuo metu priimti A. Dudą. „Kaip lenkų [kilmės] amerikietė ir žmogus, labai vertinantis JAV ir Lenkijos santykius, esu susirūpinusi dėl prezidento Trumpo nederamų pastangų įsiterpti į Lenkijos vidaus politiką ir paskatinti prezidento Dudos perrinkimą vizitu Baltuosiuose rūmuose“, – teigiama M. Kaptur pareiškime. „Deja, prezidento Trumpo kvietimas nestebina turint galvoje jo palankumą valdingiems vadovams ir tiems, kas kenkia demokratinėms institucijoms“, – sakė M. Kaptur.
Vizito laiką taip pat kritikavo Molly Montgomery iš Vašingtono Brookingso instituto. „Joks JAV prezidentas neturėtų susitikti su užsienio lyderiu – draugu ar priešininku – likus vos [kelioms] dienoms prieš jos ar jo dalyvavimą rinkimuose, – sakė M. Montgomery. – Tai kenkia Lenkijos demokratijos procesams ir mūsų pačių vertybėms.“
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama