Meniu
Prenumerata

sekmadienis, vasario 25 d.


KOVA DĖL BALTŲJŲ RŪMŲ
D. Trumpo pergalingas žygis prasideda? Ajova skelbia lenktynių dėl JAV respublikonų nominacijos startą
ELTA
YouTube
Donaldas Trumpas.

Tvyrant minusinei temperatūrai pirmadienį Ajovos valstijoje prasideda vadinamosios sueigos (angl. caucuses) – tai bus pirmas rimtas apklausose pirmaujančio Donaldo Trumpo galimybių įveikti konkurentus Nikki Haley ir Roną DeSantisą išbandymas kovoje dėl Respublikonų partijos nominacijos į JAV prezidentus.

Manoma, kad didelę persvarą apklausose turintis buvęs prezidentas nesunkiai laimės balsavimą šioje Vidurio Vakarų valstijoje, kuris bus pirmasis visoje šalyje, D. Trumpui siekiant tapti respublikonų kandidatu, lapkritį susigrumsiančiu su dabartiniu prezidentu Joe Bidenu.

Jei didelės R. DeSantiso pastangos ir neseniai užfiksuotas N. Haley iškilimas gali keliais punktais nutempti D. Trumpą žemiau 50 proc. ribos, tai bus pirmas reikšmingas ženklas, kad D. Trumpas gali būti nugalėtas

Tačiau ajoviečiams gali tekti susidurti su šalčiausiomis oro sąlygomis šiuolaikinėje prezidento rinkimų kampanijų epochoje, kai kuriose vietovėse fiksuojant pūgas ir numatant šaltą vėją, o tai gali apriboti rinkėjų aktyvumą.

D. Trumpas, N. Haley ir R. DeSantisas buvo priversti atšaukti pasirodymus paskutiniame rinkimų kampanijos etape.

„Rytoj šiltai apsirenkite, – sekmadienį per rinkimų kampanijos renginį Indianoloje, esančioje į pietus nuo sostinės De Moino, sakė D. Trumpas, kuris prieš tai atšaukė tris kampanijos renginius. – Nepabūkite oro, eikite ir išgelbėkite Ameriką.“

„Kartu mes kursime istoriją – bet jūs turite ateiti“, – vėliau jo socialiniame tinkle „Truth“ paskelbtame vaizdo įraše pareiškė D. Trumpas.

Nepaisant, regis, stiprios D. Trumpo pozicijos, nuo tada, kai buvęs prezidentas kandidatavo paskutinį kartą, jam keturis kartus buvo pateikti kaltinimai. D. Trumpas taip pat ruošiasi galimam savo verslo imperijos žlugimui gimtajame Niujorke, ten vykstant teismo procesui dėl įtariamo sukčiavimo.

„Jei didelės R. DeSantiso pastangos ir neseniai užfiksuotas N. Haley iškilimas gali keliais punktais nutempti D. Trumpą žemiau 50 proc. ribos, tai bus pirmas reikšmingas ženklas, kad D. Trumpas gali būti nugalėtas“, – teigė politikos analitikas Alexas Avetoomas, kuris dirbo respublikono Johno McCaino 2008 m. prezidento rinkimų kampanijoje.

„Tačiau ši paradigmas keičianti realybė, kad D. Trumpas gali būti nugalėtas, išsipildys tik tokiu atveju, jei likę žmonės sutelks paramą vienam prieš D. Trumpą nusiteikusiam kandidatui“, – pažymėjo jis.

Prastas pranašas

Nepaisant kalbų apie stebuklingą išsiveržimą, vargu, ar Ajovos lenktynės yra konkurencingos. Nauja „NBC News“/„Des Moines Register“/„Mediacom“ apklausa rodo, kad tarp tikėtinų sueigų dalyvių D. Trumpą palaiko 48 proc. žmonių. Antroje vietoje yra N. Haley, tačiau ji turi tik 20 proc. žmonių palaikymą.

„Aš vėl balsuosiu už D. Trumpą“, – naujienų agentūrai AFP sakė 37-erių sunkvežimio vairuotojas Jeffas Nikolas ir pridūrė, kad buvęs prezidentas „gali būti aklai užsispyręs, bet jis gali iš tiesų kažką nuveikti“.

Minėta apklausa atnešė dar vieną blogą žinią Floridos gubernatoriui R. DeSantisui, kuriam palaikymą išreiškė tik 16 proc. žmonių. Jo pastangas tapti D. Trumpo įpėdiniu užgožia N. Haley.

Apklausa rodo, kad tarp tikėtinų sueigų dalyvių D. Trumpą palaiko 48 proc. žmonių. Antroje vietoje yra N. Haley, tačiau ji turi tik 20 proc. žmonių palaikymą.

Visgi R. DeSantisas sekmadienį pabrėžė, kad balsavime, kuris atviras tik registruotiems respublikonams, sudalyvaus pakankamai daug „labai motyvuotų“ jo rėmėjų.

Jis sakė stočiai ABC, kad 2016 m. sueigose dalyvavo tik 186 tūkst. ajoviečių, tad „dabar, fiksuojant tokius orus, žmonių gali būti žymiai mažiau“ ir dėl šios priežasties rinkėjų aktyvumas yra labai svarbus. R. DeSantisas paragino savo rėmėjus į sueigas atsivesti savo „draugus ir artimuosius“.

Tuo metu N. Haley, kuri yra buvusi Pietų Karolinos gubernatorė, siekia pranokti lūkesčius ir tapti pagrindine D. Trumpo konkurente prieš kitą savaitę Naujajame Hampšyre vyksiančias sueigas, kurioms ji teikia pirmenybę. Paskutinės minutės kampanijos renginyje Adelio mieste N. Haley pareiškė, kad D. Trumpą „lydi chaosas“. „Demokratų chaoso nesutvarkysi respublikonų chaosu“, – kalbėjo ji.

Ajova yra žinoma kaip prastas galutinio kandidato pranašas, tačiau šios valstijos indėlis vis vien yra svarbus.

Pirmadienį į sueigas, kuriose vietiniai kurios nors politinės partijos nariai registruoja sau patinkančius kandidatus, rinksis ir Ajovos demokratai, tačiau balsavimas vyks paštu nuo sausio iki kovo. Manoma, kad J. Bidenas nesunkiai įveiks autorę Marianne Williamson ir Minesotos kongresmeną Deaną Phillipsą.

2024 01 15 10:04
Spausdinti