Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 30 d.


BALTARUSIJOS KRIZĖ
Dėl Baltarusijos spaudimo Lietuva atšaukia penkis diplomatus iš Minsko
BNS
Scanpix
Aliaksandras Lukašenka.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija nusprendė atšaukti dalį savo diplomatų iš Minsko, tačiau mažiau, nei reikalauja Baltarusijos valdžia.

Pasak užsienio reikalų ministro atstovės spaudai Rasos Jakilaitienės, Lietuva nusprendė atšaukti penkis diplomatus, tikėdamasi, kad tai leis išsaugoti dialogą. Minskas reikalavo išsiųsti vienuolika diplomatų.

Lietuva jau anksčiau dėl Minsko spaudimo konsultacijoms atšaukė savo ambasadorių.

Kartu Lietuva įspėjo Baltarusijos URM, kad imsis atsakomųjų priemonių, jei Minskas toliau eskaluos situaciją.

„Mums svarbu, kad mūsų ambasados Minske ir konsulato Gardine darbas būtų kuo mažiau sutrikdytas. To reikia ne tik vykdant konsulines funkcijas, išduodant vizas  Baltarusijos piliečiams, palaikant ryšį su diaspora, bet ir bendraujant  su pilietine Baltarusijos visuomene“, – BNS penktadienį sakė R. Jakilaitienė.

„Baltarusija pateikė kategoriškus reikalavimus drastiškai sumažinti akredituotų Lietuvos diplomatų skaičių – pareikalauta išsiųsti vienuolika“, – teigė ji.

„Tam, kad sumažintume įtampą, kartu su Lenkija priėmėme sprendimą pakviesti mūsų ambasadorius konsultacijų į sostines ir taip išsaugoti galimybę toliau palaikyti diplomatinius santykius“, – sakė R. Jakilaitienė.

„Įvertinę įvairias aplinkybes ir rizikas, nusprendėme atšaukti dar penkis Lietuvos diplomatus tikėdamiesi, kad šis žingsnis bus pakankamas tam, kad būtų išlaikytos dialogo galimybės“, – kalbėjo ministro atstovė.

„Baltarusijos Užsienio reikalų ministerijai pabrėžėme, kad bus taikomos atitinkamos atsakomosios priemonės, jei Baltarusija imsis tolesnės eskalacijos. Dar kartą pažymime,  kad nedraugiškas faktinės Baltarusijos valdžios žingsnis dėl diplomatinių kontaktų mažinimo tik dar labiau prisideda prie Minsko saviizoliacijos“, – sakė R. Jakilaitienė.

Baltarusija praeitą savaitę atšaukė savo ambasadorius iš Lietuvos ir Lenkijos ir pareikalavo jų sumažinti diplomatinio personalo skaičių Minske.

Solidarizuodamosi su Lietuva ir Lenkija, savo ambasadorius konsultacijoms taip pat atšaukė Vokietija, Latvija, Estija, Čekija, Bulgarija, Slovakija ir Rumunija.

Lietuva ir Lenkija ėmėsi diplomatinės lyderystės Europos Sąjungoje, kad Vakarai nepripažintų Aliaksandro Lukašenkos pergalės suklastotuose prezidento rinkimuose ir paremtų demokratinių permainų reikalaujančius protestuotojus.  

Lietuva taip pat įvedė sankcijas A. Lukašenkai ir ragina jį įtraukti į visos Europos Sąjungos juodąjį sąrašą. 

Baltarusijoje jau  du mėnesius tęsiasi protesto akcijos prieš A. Lukašenkos valdymą, nepaisant režimo griežtų represijų prieš protestuotojus. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 10 09 16:14
Spausdinti