Meniu
Prenumerata

sekmadienis, liepos 14 d.


JAPONIJOS MINISTRŲ ATSISTATYDINIMAS
Dėl valdančiąją partiją apėmusio skandalo atsistatydino Japonijos ministrai
ELTA
Unsplash
Japonijos vėliava.

Nepopuliariam Japonijos ministrui pirmininkui Fumio Kishidai išgyvenant didelį korupcijos skandalą valdančiojoje partijoje, ketvirtadienį atsistatydino keturi ministrai.

Kabineto krizė kilo po kaltinimų, kad Liberalų demokratų partija, dešimtmečius beveik nepertraukiamai valdanti šalį, kurios ekonomika yra trečia stipriausia pasaulyje, neteisėtai paėmė 500 mln. jenų (3,4 mln. JAV dolerių) „dėkingumo mokesčių“.

Žiniasklaida pranešė, kad vėliau šią savaitę prokurorai ketina pradėti reidus biuruose ir apklausti dešimtis įstatymų leidėjų.

Vyriausiasis ministrų kabineto sekretorius Hirokazu Matsuno patvirtino, kad atsistatydina, prašymus įteikė ir ekonomikos bei pramonės ministras Yasutoshi Nishimura, vidaus reikalų ministras Junji Suzuki ir žemės ūkio ministras Ichiro Miyashita. Iš pareigų traukiasi ir specialioji ministro pirmininko patarėja Michiko Ueno bei penki pavaduotojai, žurnalistams sakė H. Matsuno. Y. Nishimura sakė, kad visuomenėje tvyrančios abejonės veda prie nepasitikėjimo vyriausybe.

Ankstesnę dieną F. Kishida pažadėjo be užuolankų išnagrinėti kaltinimus, kad būtų atkurtas visuomenės pasitikėjimas Liberalų demokratų partija.

Apklausos rodo, kad ministro pirmininko populiarumas smukęs labiau nei bet kurio premjero nuo 2012 m., kai Liberalų demokratų partija grįžo į valdžią. Rinkėjai pyksta dėl infliacijos ir premjero reakcijos į virtinę ankstesnių skandalų. Partija taip pat įtariama, kad per trejus metus iki 2020-ųjų nedeklaravo daugiau nei 20 mln. jenų.

66 metų F. Kishida buvo išrinktas Japonijos ministru pirmininku 2021 m. spalį ir gali valdyti iki 2025 m., tačiau jau spėliojama, kad prieš kitąmet renkant naują partijos vadovybę jis gali paskelbti pirmalaikius rinkimus.

Pasak analitikų, skandalas gerokai pakirto visuomenės paramą valdančiajai partijai ir F. Kishidos vyriausybei, tačiau neaišku, ar tai baigsis vyriausybės pasikeitimu, ypač atsižvelgiant į menką visuomenės paramą opozicinėms partijoms.

2023 12 14 09:53
Spausdinti