Meniu
Prenumerata

antradienis, spalio 4 d.


MORALĖS POLICIJA
Didėja tarptautinis nerimas dėl kruvino protestų numalšinimo Irane
BNS
Twitter
Protestai Irane.

Kruvinas susidorojimas su protestais Irane, kilusiais dėl jaunos iranietės Mahsos Amini mirties po to, kai ją suėmė liūdnai pagarsėjusi Teherano moralės policija, tarptautinėje erdvėje sukėlė nerimą.

22 metų M. Amini mirė penktadienį, praėjus trims dienoms nuo jos paguldymo į ligoninę po to, kai ją suėmė policija, atsakinga už griežtų Irano moterų aprangos taisyklių laikymąsi.

Aktyvistai teigė, kad sulaikymo metu ji patyrė smūgį į galvą, tačiau Irano valdžios institucijos, pradėjusios tyrimą, to nepatvirtino.

Antradienį moterys ir vyrai ketvirtą vakarą iš eilės išėjo į gatves šalies miestuose ir miesteliuose, nepaisant to, kad pirmadienį per protestus, kur buvo skanduojami šūkiai prieš Irano dvasinę vadovybę, kaip rodo socialiniuose tinkluose paskelbti vaizdai, žuvo mažiausiai trys žmonės.

Šie protestai yra vieni didžiausių Irane nuo 2019 metų lapkričio mėnesio neramumų, kilusių dėl degalų kainų didinimo. Vėliausiuose protestuose dalyvauja daugybė moterų.

Nepaisydamos griežtų Islamo Respublikos įstatymų, kartais jos nusiima galvos apdangalus, kartais netgi juos padega arba simboliškai nusikerpa plaukus.

Pirmieji protestai kilo Irano šiaurinėje Kurdistano provincijoje, iš kurios buvo kilusi M. Amini. Dabar jie yra išplitę po visą šalį, pasiekę Teheraną ir didžiuosius miestus, įskaitant Raštą šiaurėje ir Bandare Abasą pietuose, taip pat šventąjį Mašhado miestą rytuose.

Kurdistano provincijos gubernatorius Ismailas Zarei Koosha patvirtino trijų žmonių žūtį tikindamas, kad jie buvo „nužudyti įtartinai“ kaip „priešo sąmokslo“ dalis, praneša naujienų agentūra „Fars“.

Tačiau aktyvistai teigia, kad dešimtys žmonių taip pat buvo sužeisti, ir kaltina saugumo pajėgas šaudant koviniais šaudmenimis, dėl ko nukentėjo žmonės.

Niujorke įsikūrusi organizacija „Human Rights Watch“ teigė, kad liudininkų pasakojimai ir socialiniuose tinkluose platinami vaizdo įrašai „rodo, kad valdžios institucijos protestuotojams išvaikyti naudoja ašarines dujas, o Kurdistano provincijoje akivaizdžiai panaudojo mirtiną jėgą“.

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro pareigas einanti Nada al Nashif išreiškė susirūpinimą dėl M. Amini mirties ir „smurtinio saugumo pajėgų atsako į kilusius protestus“.

Ji teigė, kad turi būti atliktas nepriklausomas tyrimas dėl „Mahsos Amini tragiškos mirties ir įtarimų dėl kankinimų ir netinkamo elgesio“.

2022 09 21 11:51
Spausdinti