Meniu
Prenumerata

penktadienis, balandžio 19 d.


CENTRINĖ AZIJA
Dušanbė: pasienyje per susirėmimus su Kirgizija žuvo 35 žmonės
BNS
Pexels
Ginklas.

Tadžikija sekmadienį pranešė, kad per naujausius susirėmimus pasienyje su Kirgizija žuvo 35 jos piliečiai, o bendras žuvusiųjų skaičius išaugo iki mažiausiai 81.

Tadžikijos užsienio reikalų ministerija savo „Facebook“ puslapyje pranešė, kad žuvo 35 žmonės, įskaitant civilius, moteris ir vaikus.

Tuo metu Kirgizijos pusėje žuvusiųjų skaičius išaugo iki 46.

Kone pusė 970 km ilgio sienos tarp abiejų neturtingų, kalnuotų Centrinės Azijos kaimynių yra ginčijama, prie jos nuolat kyla kovų.

Penktadienį abi šalys sutarė nutraukti ugnį, ir Tadžikijos prezidentas Emomalis Rahmonas Uzbekijoje vykusiame viršūnių susitikime pasikalbėjo su Kirgizijos vadovu Sadyru Džaparovu.

Tačiau vos po kelių valandų abi šalys vėl pažėrė kaltinimų viena kitai dėl ugnies nutraukimo pažeidimų.

Šeštadienį ryte Kirgizijos pasieniečiai apkaltino Tadžikistano kariuomenę atakavus kelis pasienio rajonus ir gyvenvietes, įskaitant pietinius Batkeno ir Ošo regionus.

Kirgizijoje iš pasienio rajonų evakuota dešimtys tūkstančių žmonių.

Tadžikistano Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad per susirėmimus žuvo civilių, bet tikslaus skaičiaus nenurodė.

Po šeštadienį vykusių susirėmimų naktis praėjo „ramiai, be incidentų“, sekmadienio rytą pranešė Kirgizijos pasienio tarnybos.

„Šalies vadovybė imasi visų priemonių, kad stabilizuotų padėtį, taikiu būdu užkirstų kelią bandymams eskaluoti“, – teigė pasienio tarnybos.

Šeštadienį Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas paragino abiejų šalių vadovus „pradėti dialogą, kad būtų pasiektos ilgalaikės paliaubos“, sakė atstovas spaudai.

Kirgizija ir Tadžikija priklauso Rusijos vadovaujamai Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijai (KSSO), tačiau jos nuolat konfliktuoja.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį per pokalbius telefonu su Kirgizijos ir Tadžikijos vadovais paragino neaštrinti santykių tarp šių Centrinės Azijos šalių po suintensyvėjusių susirėmimų pasienyje.

„Vladimiras Putinas paragino šalis užkirsti kelią tolesnei situacijos eskalacijai ir imtis veiksmų, kad padėtis būtų kuo greičiau išspręsta išimtinai taikiomis, politinėmis ir diplomatinėmis priemonėmis“, – sakoma Kremliaus pranešime.

2021 metais per precedento neturinčius Kirgizijos ir Tadžikijos susirėmimus žuvo mažiausiai 50 žmonių.

Naujausi susirėmimai pakurstė būgštavimus, kad buvusiame sovietiniame regione gali kilti dar vienas konfliktas. Per Armėnijos ir Azerbaidžano karių susirėmimus šią savaitę žuvo daugiau kaip 210 žmonių.

2022 09 18 16:58
Spausdinti