Meniu
Prenumerata

penktadienis, lapkričio 22 d.


KARAS UKRAINOJE
E. Muskas: „SpaceX“ toliau finansuos palydovinio ryšio „Starlink“ paslaugą Ukrainoje
BNS
Scanpix
E. Muskas.

Turtingiausiu pasaulio žmogumi laikomas Elonas Muskas šeštadienį pareiškė, kad jo kosminių technologijų bendrovė „SpaceX“ toliau finansuos jos sukurtą palydovinio ryšio „Starlink“ paslaugą Ukrainoje, kurią ji Kyjivo prašymu pati ir pradėjo teikti pirmosiomis Rusijos sukelto karo dienomis.

Anksčiau šią savaitę „SpaceX“ pareiškė, jog nebegali finansuoti „Starlink“ Ukrainoje.

„Starlink“ – daugiau kaip 3 000 mažų palydovų žemojoje Žemės orbitoje – yra gyvybiškai svarbus Ukrainos ryšiams kovojant su Rusija.

Tačiau pastaruoju metu E. Muskas įsivėlė į viešus ginčus su Ukrainos lyderiais, kuriuos supykdė prieštaringai vertinami jo pasiūlymai dėl karo deeskalacijos, įskaitant Rusijos suvereniteto Kryme pripažinimą.

„Velniop, – „Twitter“ parašė E. Muskas. – Nors „Starlink“ vis dar praranda pinigus, o kitos bendrovės gauna milijardus mokesčių mokėtojų dolerių, mes tiesiog toliau nemokamai finansuosime Ukrainos valdžią.“

Penktadienį keliose tviterio žinutėse E. Muskas išsamiai aprašė paslaugos logistiką ir teigė, kad ji „SpaceX“ atsieina beveik 20 mln. dolerių (20,6 mln. eurų) per mėnesį, bei užsiminė, kad bendrovė negali jos finansuoti neribotą laiką.

Tuo metu JAV gynybos departamentas patvirtino, kad bendrauja su milijardieriaus bendrove dėl svarbaus tinklo finansavimo.

„SpaceX“ neprašo kompensuoti ankstesnių išlaidų, tačiau taip pat negali neribotai finansuoti esamos sistemos ir siųsti dar kelis tūkstančius terminalų, kurie naudoja iki 100 kartų daugiau duomenų nei įprasti namų ūkiai“, – sakė E. Muskas penktadienį.

„Tai neprotinga“, – teigė jis.

Finansavimas iš Pentagono?

Remiantis praėjusią savaitę E. Musko pateiktais atnaujintais duomenimis, „SpaceX“ Ukrainai padovanojo apie 25 000 terminalų.

Pasak jo, ši operacija „SpaceX“ jau kainavo 80 mln. dolerių (82,3 mln. eurų), o iki metų pabaigos ši suma, prognozuojama, viršys 100 mln. dolerių (102,8 mln. eurų).

Be to, panašu, kad E. Muskas patvirtino CNN pranešimą, kuriame teigiama, jog jis raštu įspėjo Pentagoną, kad jo finansinė parama baigsis ir kad kariuomenė turėtų apmokėti sąskaitą.

Pasak CNN, „SpaceX“ duomenys, kuriais ji pasidalijo su Pentagonu, rodo, kad apie 85 proc. pirmųjų 20 000 terminalų Ukrainoje bent iš dalies apmokėjo tokios šalys kaip Jungtinės Valstijos, Lenkija ar kiti subjektai, kurie taip pat apmokėjo apie 30 proc. interneto ryšio paslaugų.

Pentagono spaudos sekretoriaus pavaduotoja Sabrina Singh penktadienį sakė, kad Gynybos departamentas palaiko ryšį su E. Musku dėl finansavimo klausimo. Pasak jos, Pentagonas „gavo korespondencijos iš „SpaceX“ dėl... jų palydovinio ryšio produkto Ukrainoje finansavimo“.

Pats E. Muskas praėjusią savaitę apsižodžiavo su Ukrainos pareigūnais, kai pasiūlė šaliai sudaryti „taikos susitarimą“, pagal kurį į Maskvos okupuotose Ukrainos teritorijose būtų surengti Jungtinių Tautų prižiūrimi referendumai, aneksuotame Kryme būtų pripažintas Rusijos suverenitetas bei įtvirtintas Kyjivo neutralus statusas.

Ukrainos prezidento padėjėjas Mychaila Podoliakas penktadienį tviteryje pripažino „Starlink“ svarbą.

„Patinka mums tai ar ne, bet @elonmusk padėjo mums išgyventi kritiškiausias karo akimirkas“, – rašė M. Podoliakas ir pridūrė, kad Ukraina „ras sprendimą, kaip išlaikyti #Starlink veikimą“.

2022 10 16 10:36
Spausdinti