Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, kovo 23 d.


SKAITMENINIS EURAS
ECB pradeda bandomąjį „skaitmeninio euro“ projektą
BNS
Scanpix
ECB būstinė Frankfurte.

Atsižvelgęs į didėjantį elektroninių mokėjimų populiarumą ir kriptovaliutų iškilimą, Europos Centrinis Bankas (ECB) trečiadienį oficialiai pradėjo bandomąjį projektą, kuriuo bus siekiama sukurti „skaitmeninį eurą“.

„Mūsų darbo tikslas – užtikrinti, kad piliečiai ir įmonės skaitmeniniame amžiuje ir toliau galėtų naudotis saugiausiais pinigais, centrinio banko pinigais“, – pareiškė ECB vadovė Christine Lagarde, cituojama euro zonos centrinio banko paskelbtame pranešime.

Pradinis „tyrimo etapas“ tęsis dvejus metus, per kuriuos daugiausia dėmesio bus skiriama tam, kaip skaitmeninis euras galėtų atrodyti ir kaip jį būtų galima paskirstyti prekybininkams ir piliečiams. Po to bus priimtas galutinis sprendimas, ar  pradėti kurti skaitmeninį eurą.

Sprendimas pradėti bandomąjį projektą buvo priimtas tuo metu, kai įvairių pasaulio šalių politikos formuotojai nagrinėja vadinamąsias centrinių bankų skaitmenines valiutas (angl. CBDC) ir vertina, ar jos galėtų tapti stabilia ir nerizikinga kriptoturto, tokio kaip bitkoinas ar „Facebook“ planuojama skaitmeninė valiuta „Diem“, alternatyva.

Centriniai bankai taip pat atsižvelgia į padidėjusią skaitmeninių mokėjimų galimybių paklausą, nes grynųjų pinigų naudojimas toliau mažėja – beje, šią tendenciją dar paskatino pandemija ir noras vengti kontakto.

Kinijos centrinis bankas jau vykdo skaitmeninio juanio bandymą keliuose miestuose, o Anglijos bankas suformavo darbo grupę, kuri vertins galimybes išleisti galimą „britkoiną“.

Skaitmeninės valiutos klausimą taip pat nagrinėja JAV federalinio rezervo sistema ir Japonijos bankas.

ECB anksčiau buvo davęs suprasti, jog gali prireikti maždaug penkerių metų, kol pasirodys e. eurai, o tai reiškia, kad jų neturėtų atsirasti iki 2026 metų.

Frankfurte įsikūręs euro zonos centrinis bankas taip pat pabrėžė, jog bet koks būsimas skaitmeninis euras „papildys grynuosius pinigus, bet jų nepakeis“.

Skaitmeninis euras būtų elektroninė euro monetų ir banknotų, laikomų skaitmeninėje piniginėje, versija. Be to, skaitmeninis euras euro zonos piliečiams galbūt pirmą kartą leistų tiesiogiai turėti sąskaitas ECB.

Vienas iš svarbiausių iššūkių bus subalansuoti privatumo apsaugą ir kovos su pinigų plovimu reikalavimus, juolab kad ekspertai sako, jog skaitmeninis euras vargu ar gali užtikrinti tokio pat pobūdžio anonimiškumą, kaip grynieji pinigai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 07 14 17:23
Spausdinti