Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, birželio 1 d.


SANKCIJOS
Ekspertai: „Nord Stream 2“ stabdymas poveikio dujų rinkoms neturės
BNS
Scanpix
„Nord Stream 2“.

Rusijos dujotiekio projekto „Nord Stream 2“ stabdymas artimiausiu metu poveikio dujų rinkoms neturės, sako BNS kalbinti energetikos ekspertai. Jų teigimu, tai daugiau politinis veiksmas, reiškiantis Vokietijos paramą Ukrainai ir įspėjimą Rusijai dėl jos agresijos.

Tačiau, pasak ekspertų, neatmetama atsakomųjų veiksmų iš Rusijos galimybė, o, priklausomai nuo įvykių Ukrainoje, ateityje projektas galėtų būti užbaigtas.

Vokietijos kancleriui antradienį pranešus apie „Nord Stream 2“ stabdymą, energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas sako, kad tai daugiau politinis veiksmas, artimiausiu metu neturėsiantis pasekmių Europos dujų rinkai. Pasak jo, projekto sustabdymas nebus didelis smūgis ir Rusijai.

„Čia daugiau buvo reikalingas politinis sutikimas, ženklas, kad paremiama Ukraina, kad tas dujas per Ukrainą (Rusija – BNS) toliau tiektų“, – BNS sakė V. Jankauskas.

„Čia toks yra parodymas, kad Vokietija šiek tiek pasiaukoja, atsisakydama dujų pirkimo iš Rusijos tolesnės plėtros ir palaiko Ukrainą“, – pridūrė jis.

Eksperto teigimu, atsisakant atominės energetikos bei anglių, ateityje Vokietijos priklausomybė nuo gamtinių dujų tik augs, todėl šalis turi pergalvoti savo energijos išteklių kilmę.

„Manau, kad Vokietija labai rimtai turi įsiklausyti į tai, ką prieš trejetą metų sakė prezidentas Donaldas Trumpas – pirkti amerikietiškas dujas ir statyti suskystintų gamtinių dujų terminalus, ką jie ir planuoja daryti“, – teigė V. Jankauskas.

Energetikos ekspertas Rytas Staselis taip pat mano, kad „Nord Stream 2“ stabdymas nesukels didelių pasekmių dujų rinkoms.

„Nord Stream 2“ buvo neveikiantis projektas ir jokio tiesioginio poveikio dujų rinkai jis nedarė, todėl nedarys ir toliau. Buvo užprogramuota, kad pusmetį, per kurį buvo planuojama baigti sertifikavimo procesą, dujotiekis neveiks, todėl rinkai tai nesuteikia nei lūkesčių, nei kitų dalykų“, – BNS sakė R. Staselis.

Jis neatmetė, kad projekto sustabdymas gali turėti nebent politinių pasekmių, tačiau jos labiau paliestų į Vakarus nuo Lietuvos esančias dujų rinkas.

„Gali būti kažkokie sugalvoti atsakomieji veiksmai – iš viso prisukti dujų kranelius. Bet čia kontinentinės Europos rinkoms labiau aktualu, mums tas nelabai turės įtakos, nes, kaip suprantu, sausio mėnesį mūsų rinkoje rusiškų dujų nebuvo“, – teigė R. Staselis.

Kad „Nord Stream 2“ projekto sustabdymas artimiausiu metu dujų rinkoms neturės jokio poveikio, mano ir energetikos ekspertas, buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Jo nuomone, projekto stabdymas veikiau yra Vokietijos pagrasinimas Rusijai dėl agresijos Ukrainoje.

„Šitas konkrečiai sprendimas dabar kažkokios tiesioginės įtakos nedaro ir tai yra daugiau pagrasinimas, kad štai, jeigu jūs tęsite veiksmus Ukrainoje, mes galime galbūt tą projektą nutraukti“, – BNS kalbėjo A. Sekmokas.

Vis dėlto jis atkreipė dėmesį, kad „Nord Stream 2“ stabdymas nereiškia jo nutraukimo, todėl projektas, priklausomai nuo įvykių Ukrainoje, gali būti tęsiamas.

„Sustabdytas sertifikavimas, bet jis nėra nutrauktas negrįžtamai. Tai, priklausomai nuo aplinkybių, tas projektas gali būti tęsiamas. Turint galvoje, kad jis dabar poveikio neturi ir gali būti tęsiamas, tai reiškia tiek, kad Vokietija toliau žiūrės, ką su tuo projektu daryti, priklausomai nuo įvykių Ukrainoje“, – teigė A. Sekmokas.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas antradienį pranešė stabdantis „Nord Stream 2“, skirtą rusiškoms gamtinėms dujoms į Vokietiją tiekti, reaguodamas į Maskvos sprendimą pripažinti du prokremliškus separatistinius Ukrainos regionus.

55 mlrd. kubinių metrų metinio pralaidumo maždaug 10 mlrd. eurų kainavęs „Nord Stream 2“, nutiestas šalia tokio pat pajėgumo dešimtmetį veikiančio pirmojo Rusijos dujotiekio per Baltijos jūrą iki Vokietijos, padvigubintų šio dujų koridoriaus galimybes.

Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino Maskvos remiamų separatistų valdomų Donecko ir Luhansko regionų nepriklausomybę, taip atverdamas kelią prie Ukrainos sienų šiuo metu laikomų pajėgų dislokavimui šiose „respublikose“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 02 22 16:57
Spausdinti