Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gruodžio 12 d.


JAV PREZIDENTO RINKIMAI
Ekspertas: dabar JAV prezidento rinkimų rezultato nuspėti negali niekas
Liepa Žeromskaitė, IQ biuro Vašingtone vadovė
IQ
JAV prezidento rinkimai.

„Leiskite man pradėti pasakant, kad neturiu žalio supratimo, kas nutiks, – trečiadienį spaudos konferenciją užsienio žurnalistams Vašingtone pradėjo rinkos tyrimų ir apklausų įmonės „Zogby strategies“ vadovas Johnas Zogby. – Ir bet kas, kas sako žinantis, meluoja. Šie [JAV prezidento – IQ past.] rinkimai yra lygūs nacionaliniu mastu.“

Anot eksperto, apklausos, rodančios, kad respublikonų kandidatas Donaldas Trumpas arba demokratų kandidatė Kamala Harris išsiveržę vienu ar daugiau procentiniu punktu į priekį, iš esmės nesako nieko. „Tie laimėjimai yra nuo 0,3 iki 1,4 procentinio punkto, – aiškino J. Zogby. – Tai nėra laimėjimas, tai yra lygiosios.“

Į ką svarbu atkreipti dėmesį žiūrint į apklausas su tokiais lygiais rezultatais? Viena iš eilučių, į kurias iškart krypsta J. Zogby akys – „labiau pritariantys“ rinkėjai. „Norite žiūrėti į tuos, kurie yra neapsisprendę – tie, kurie iš pradžių atsakė, kad yra neapsisprendę, o paskui jų buvo pakartotinai paklausta: prie ko linkstate? – aiškino ekspertas. – Liko kelios dienos, sprendimas priimtas, ir neapsisprendusiųjų bus vis mažiau.“

Tai ne tik politinė kampanija, bet ir kultūrinis karas.

Iš tų likusių neapsisprendusiųjų, kurių ilgainiui bus vis mažiau, reikėtų atkreipti dėmesį į atitinkamus pogrupius. Pavyzdžiui, kalbant apie K. Harris rinkėjus, kur kampanija akivaizdžiai remiasi jaunomis moterimis, reikia žiūrėti, kiek jaunų moterų yra neapsisprendusių, arba kiek sprendimo dar nepriėmė juodaodžių. Jei skaičiai yra dideli, tai demokratams reiškia nemalonumus. D. Trumpo stovykloje vertėtų užmesti akį į neapsisprendusius vyrus, ypač jaunus, taip pat tuos, kurie save laiko konservatoriais ir kurie yra vedę.

DCFPC
J. Zogby.

Vaikinai prieš merginas

Šie rinkimai, anot J. Zogby, yra vaikinų ir merginų dvikova. Atskirtis tarp lyčių JAV rinkimuose stebima dar nuo 1980-ųjų, tačiau šiemet pirmą kartą ji yra tokia ryški, kartais siekianti ir 30-35 proc., ypač jaunimo tarpe.

Jei pažvelgtume į svarbiausius JAV rinkėjams rūpimus klausimus, pirmoje vietoje būtų ekonomika, nelegali imigracija ir t.t., o reprodukcinės teisės atsidurtų geriausiu atveju ketvirtoje ar penktoje vietoje. Tačiau pasiskirstymas pasikeičia, jei žiūrėtume tik į moteris – joms, be ekonomikos, taip pat svarbu yra reprodukcinės teisės, klimato kaita ir padėtis Gazos Ruože. K. Harris savo kampanijoje smarkiai remiasi pirmaisiais dviem klausimais.

Tuo metu D. Trumpas savo kampaniją stato remdamasis jaunais vyrais, kuriuos neramina ne tik ekonominė padėtis, bet ir klausimas, kaip ateityje reikės susirasti antrąją pusę. „Kai D. Trumpas sako moterims: nevarginkite savo gražių mažų galvelių, jis nekalba su moterimis, – atkreipė dėmesį J. Zogby. – Aš savo žmonai tai galėčiau pasakyti vienintelį kartą, bet iš tiesų to net nedrįsčiau. Čia esminiai yra bevaikiai vieniši vyrai. (...) Jie žino, kad MAGA pagrindas yra jauni vyrai, ir į juos nukreipta jų retorika.“

Nesu visiškai tikras, kad abiejų pusių rinkėjai yra pasirengę susitaikyti su rezultatais, jei jų kandidatas nelaimės.

Nejudanti švytuoklė

„Nesuklyskite: tai ne tik politinė kampanija, bet ir kultūrinis karas. Ir aš tai žinau, nes tai jau ne pirmas kartas, – aiškino J. Zogby. – Šį kartą jis ryškesnis nei bet kada anksčiau, drįstu teigti, tai tikri Armagedono rinkimai. Tiesą sakant, nesu visiškai tikras, kad abiejų pusių rinkėjai yra pasirengę susitaikyti su rezultatais, jei jų kandidatas nelaimės.“

Ekspertas prisiminė 2000-ųjų rinkimus, kuomet dėl prezidento posto varžėsi respublikonų kandidatas George'as W. Bushas jaunesnysis ir demokratų kandidatas Albertas Gore'as. Tuomet rinkiminės apklausos taip pat rodė lygiąsias, tačiau ikirinkiminiu laikotarpiu tai vienas, tai kitas kandidatas švytuoklę keliais procentais pakreipdavo savo pusėn, rinkimuose (juos laimėjo G. W. Bushas, surinkęs 271 rinkikų balsus po to, kai Aukščiausiasis Teismas patvirtino Floridos rezultatus). Šiuose rinkimuose švytuoklė beveik visada kabo tiesiai per vidurį, nejudėdama nei į vieną, nei į kitą pusę.

Dar vienas svarbus momentas – tendencijos apklausose. Svarbiau, anot eksperto, yra ne žiūrėti, kas tą dieną pirmauja, o ką rodo kelių dienų tendencijos. 2016 m. prieš pat rinkimus demokratės Hilary Clinton kampaniją supurtė atnaujintas Federalinių tyrimų biuro tyrimas dėl jos elektroninių laiškų, ir jos rinkimų reitingai atskirose valstijose ėmė po truputį mažėti. „Kai žinovai žiūrėjo į apklausas, jie sakė – o, galutinis rezultatas rodo, kad Hilary pirmauja trimis, pirmauja vienu procentiniu punktu. Bet iš tiesų jie nežiūrėjo į trajektoriją, tendencijos liniją, o tai yra iš tiesų svarbu, – aiškino J. Zogby. – Būtent tai iš tikrųjų svarbu šiuose rinkimuose. Stebėti tendencijos liniją – daug svarbiau nei tai, kas pirmauja dieną prieš.“

2024 11 02 06:30
Spausdinti