Meniu
Prenumerata

trečiadienis, rugpjūčio 17 d.


KONFLIKTAS
ES diplomatijos vadovas Irane ieško ramesnio dialogo
BNS
Pixabay

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį Teherane surengė derybas dėl įtampos, kurią kelia Irano branduolinė programa, mažinimo. 

J. Borrellio pirmoji kelionė į Iraną nuo jo kadencijos pradžios gruodžio pradžioje buvo surengta smarkiai išaugus įtampai tarp Vašingtono ir Teherano po sausio 3-iosios amerikiečių karinio drono smūgio Bagdade, per kurį buvo nukautas labai įtakingas iraniečių generolas.

Dviejų dienų vizitas prasidėjo susitikimu su užsienio reikalų ministru Mohammadu Javadu Zarifu, o vėliau planuojami susitikimai su prezidentu Hassanu Rouhani  ir parlamento pirmininku Ali Larijani.

Irano, JAV, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Prancūzijos, Kinijos ir Rusijos 2015 metais pasirašyta sutartis, oficialiai vadinama Bendruoju išsamių veiksmų planu (Joint Comprehensive Action Plan, JCPOA), ant plauko pakibo 2018-ųjų gegužę, kai JAV paskelbė apie savo pasitraukimą. Netrukus Donaldo Trumpo  administracija sugrąžino sankcijas šiitiškai respublikai pagal „maksimalaus spaudimo“ kampaniją.

Teheranas ėmė palaipsniui mažinti savus įsipareigojimus pagal JCPOA, o karinė įtampa tarp Teherano ir Vašingtono praėjusį mėnesį buvo nustūmusi abi šalis prie visapusiškos konfrontacijos slenksčio.

Britanija, Prancūzija ir Vokietija sausio 15 dieną nenoromis inicijavo sutartyje numatytą ginčo sprendimo mechanizmą, kad priverstų Iraną aptarti įtariamus susitarimo pažeidimus, ir pradėjo procesą, pagal kurį, nepavykus išspręsti ginčo, šiitiškai respublikai gali būti sugrąžintos Jungtinių Tautų ir Europos Sąjungos sankcijos.

J. Borrellio misijos tikslas yra „deeskaluoti įtampą ir siekti galimybių politiniams esamos krizės sprendiniams“, nurodė ES diplomatijos vadovo biuras.

Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Abbasas Moussavi pirmadienį spaudos konferencijoje sakė, jog Teheranas tikisi, jog J. Borrellio vizitas padės Europos Sąjungai „suprasti“ Teherano padėtį ir „pademonstruoti gerą valią rimtomis priemonėmis“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 02 03 14:57
Spausdinti