Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 23 d.


ES GYNYBOS IŠLAIDOS
ES išlaidos gynybos srityje pernai pasiekė rekordinę 240 mlrd. eurų sumą
ELTA
Unsplash
Europos Sąjunga.

ES gynybos agentūra ketvirtadienį pranešė, kad Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje bloko karinės išlaidos pernai pasiekė rekordinę 240 mlrd. eurų sumą.

Lyginant su 2021 m., ši suma rodo, kad 27 ES valstybės narės savo naujos technikos pirkimus padidino vidutiniškai šešiais procentais.

Europos gynybos agentūra (EGA) nurodė, kad šešios šalys savo išlaidas padidino daugiau nei 10 proc., o kandidatė į NATO nares Švedija – net 30 proc. ar daugiau.

„Mūsų ginkluotosios pajėgos turi būti pasirengusios gerokai sunkesniam laikmečiui“, – sakė ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai ir EGA vadovas Josepas Borrellis.

„Norint prisitaikyti prie šios naujos realybės, visų pirma būtina daugiau investuoti į gynybą“, – teigė jis.

Tačiau J. Borrellis perspėjo, kad, nepaisant padidėjusių išlaidų, blokas vis dar susiduria su „spragomis svarbių pajėgumų srityje“ ir toliau „atsilieka nuo kitų pasaulio arenos dalyvių“.

2022 m. Maskvos pradėta plataus masto invazija Ukrainoje paskatino Europą gynybai skirti daugiau lėšų, kad būtų galima atsilaikyti jos karingosios kaimynės iš rytų keliamai grėsmei.

Šaltajam karui pasibaigus dešimtmečiais mažėjusias išlaidas vėl imta kasmet didinti po to, kai 2014 m. Kremlius užgrobė Ukrainai priklausantį Krymą.

Rusijos vyriausybė yra paskelbusi 2024 m. karines išlaidas padidinsianti net 68 proc. – tai reiškia, kad jos sudarys beveik vieną trečdalį visų šios šalies išlaidų.

Savo metinėje ataskaitoje EGA nurodė, kad 2022 m. investicijoms gynybos srityje ES skirta rekordinė 58 mlrd. eurų suma, kurios „didžioji dalis buvo skirta naujai įrangai įsigyti.“

Tačiau šiek tiek padidintos ir išlaidos moksliniams tyrimams ir technologijų plėtrai.

ES šalys ištuštino savo atsargas, Ukrainai siųsdamos ginkluotės už milijardus eurų, kad padėtų jai kovoti su Rusija.

Briuselis stengėsi įkalbėti Europos gynybos bendroves padidinti gamybos apimtis, kad patenkintų dėl karo išaugusius poreikius.

ES ragino valstybes nares pasirašyti bendras sutartis ir šalys bendromis jėgomis užsakinėjo haubicų sviedinius, tiek Ukrainai, tiek jų pačių ginkluotosioms pajėgoms.

Tačiau pramoniniams pajėgumams padidinti reikia laiko ir prognozuojama, kad blokui nepavyks įvykdyti 12 mėnesių plano iki kovo Ukrainai nusiųsti vieną milijoną sviedinių.

2023 11 30 09:21
Spausdinti